Ilustračníf oto

Ilustračníf oto - investice, nestabilita, kompas, akcie | foto: Profimedia.cz

Týden na trzích: Japonsko sáhlo k rekordně vysoké státní pomoci

  • 0
Poslední data z Velké Británie jsou tradičně pozitivní. Eurostat přehodnotil výsledky za celou Evropskou unii. Japonská vláda zahájí další kolo fiskální pomoci v rekordní výši 154 miliard amerických dolarů.

Prvním důležitějším makro údajem týdne byl dubnový Sentix index investorské důvěry za eurozónu. Sice se očekávalo jeho zlepšení, nikoliv však tak masivní. Ostatní data z Evropské měnové unie ale zdaleka tak příznivá nebyla. Únorové maloobchodní tržby stejně jako PPI meziměsíčně mírně poklesly. PPI dobře predikuje CPI, klíčovou veličinu pro ECB, která tak je do budoucna více motivována ke snižování své úrokové sazby.

Důležitější kurzotvorné informace však byly obsaženy ve zprávě analytika Mika Maya z Calyon Securities, jenž vyslovil pochybnosti o efektivnosti vládní podpory finančního sektoru a rozhodl se snížit hodnocení pro hlavní americké banky na "underweight". Svou váhu mělo také prohlášení George Sorose, že bankovní sektor USA jako celek je v podstatě insolventní.

Úterní ráno bylo ve znamení rozhodování Bank of Japan o nastavení klíčové úrokové sazby, avšak zde nebylo pochybností, že zůstane zachována. Zásadní tak byl až doprovodný komentář ze strany centrálních bankéřů. Ti oznámili další kroky v politice kvantitativního uvolňování – tedy ve zvyšování peněžní zásoby pomocí nákupu firemních dluhopisů od komerčních bank.

Údaje z Velké Británie byly, jak je v posledních dnech zvykem, pozitivní, protože tamní průmyslová výroba za únor se meziměsíčně snižovala méně, než se očekávalo. Eurostat přehodnotil výsledky HDP za 4.Q 2008, za celou EU se meziročně snížil o 1,4 %, což je oproti předběžným odhadům výsledek horší o desetinu procentního bodu. George Soros byl slyšet i v úterý, když prohlásil, že z recese se nejdříve uzdraví Čína.

Ilustrační fotoMMF vydal novou zprávu, ve které se konstatuje, že objem toxických aktiv v bankovním sektoru by mohl činit až 4 bln. amerických dolarů, z čehož by více než 3 bln. dolarů měly připadnout na americké banky.

Středečním makro údajům vévodily německé únorové tovární objednávky, které klesly o 3,5 %. Tak hluboký propad trh nepředvídal. Informace poskytl také záznam z minulého jednání Výboru pro operace na volném trhu FEDu, nicméně mnoho jich nových nebylo.

Domácí ekonomika přinesla míru nezaměstnanosti ke konci února, která činila 7,7 %, což negativně překvapilo mnohé. Do budoucna by tempo přibývání nezaměstnaných mělo zpomalit, avšak ke konci roku se může míra nezaměstnanosti pohybovat kolem 9,0 %.

Ve čtvrtek ráno se japonská vláda nechala slyšet, že zahájí další kolo fiskální pomoci tamní ekonomice v rekordní výši 154 mld. amerických dolarů. Japonská ekonomika je však natolik zadlužená, že jsme toho názoru, že si podobné akce nemůže dovolit. Může se totiž snadno ocitnout v dluhové pasti. Také ráno byla k dispozici nová data o českém březnovém CPI, který meziměsíčně vzrostl o 0,2 %, což bylo o trochu více než se čekalo. Toto číslo dává ČNB trochu prostoru pro pokračování ve snižování sazeb.

Obdobně na tom byl také britský březnový PPI. Bank of England vzhledem k výši sazeb ovšem nemá zdaleka takový prostor pro uvolnění měnové politiky, a tak klíčovou úrokovou sazbu ponechala na úrovni 0,50 %. Odpoledne pak přibyla nová data v USA. Tamní únorové saldo obchodní bilance bylo nejpříznivější za 10 let.

Příznivý byl i počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za další týden. Ke konci dne se objevily zprávy, které však pocházely od nejmenovaných zdrojů, že Německo se chystá založit subjekt, který by podobně jako v USA zbavoval bank toxických aktiv.

Na Velký pátek nebylo naplánováno zveřejnění žádných důležitých makro dat, za zmínku stojí snad jen to, že Čína v březnu meziměsíčně zvýšila své exporty o více než 30 %. V pátek se díky svátkům žádné důležité makro události neodehrály.

Wells Fargo odstartovalo koncem týdne růst

Ilustrační fotoV pondělí snížila banka Morgan Stanley svůj rating evropských akcií, což ovlivnilo obchodní seanci. Negativní roli sehrála i výše zmíněná prohlášení známých osobností. Výsledkem byl průměrný pokles evropských indexů o 1 %. Obdobně ztrácel i český index PX, když nejvíce mu dolů pomohly akcie Erste Bank, které v minulých týdnech zaznamenaly obrovský nárůst. Ve stejném duchu bylo i obchodování v zámoří.

V úterý pokračovala na burzách špatná nálada z předchozího dne, k níž pomohla i špatná makro data. Naopak trochu ji tlumilo prohlášení Evropské investiční banky, že evropským automobilkám poskytne úvěry ve výši 886 mil. eur. Evropské indexy většinou zaznamenaly pokles do 1 %. Český index PX umazal ze své hodnoty více než 3 %, když mu v tom vydatně pomohly bankovní tituly.

V USA začala výsledková sezona. Výsledky za první kvartál tohoto roku zveřejňoval největší výrobce hliníku na světě Alcoa. Čistý zisk na akcii byl nižší, než předvídali analytici, avšak to se trhy dozvěděly až po zavření burzy na Wall Streetu. Nebýt toho, mohl americký index DJIA skončit více než 2,3 % v záporu, kde opravdu skončil.

Zpočátku to vypadalo, že středeční obchodní seance bude opět ve znamení špatného sentimentu, avšak později se situace obrátila k lepšímu. Částečně i díky růstu akcií výrobců automobilů, protože německá vláda navýšila prostředky pro vyplácení šrotovného z 1,5 mld. eur až na 5 mld. eur. Západoevropské indexy přidaly v průměru ke svým hodnotám necelé 1 %.

Index PX díky bankovním titulům vyrostl o více než 3 %. Velmi volatilní vývoj si zažily akcie Orca, které v úterý po zavření burzy zveřejnilo své hospodářské výsledky. Ty velmi negativně překvapily trh. Akcie Oca nejdříve významně poklesly, ale později zaznamenaly dvouciferné zisky. Zřejmě proto, že někteří akcionáři před valnou hromadou navyšovali svůj podíl ve společnosti.

Obchodování s těmito akciemi muselo být díky masivním změnám cen dvakrát dokonce pozastaveno. V USA se vláda nechala slyšet, že z programu TARP poskytne pomoc životním pojišťovnám, což velice pomohlo jejich akciím. Ty si často připsaly dvouciferné zisky. Celkově skončil index DJIA v plusu o 0,6 %.

Čtvrteční obchodní seance byla ve znamení rally na bankovních titulech, protože americká banka Wells Fargo podle svých předběžných výsledků vykáže podstatně vyšší zisk, než bylo předpovídáno. Akcie banky díky tomu získaly 32 %. New York Times zároveň informovaly, že všech 19 testovaných bank v USA projde vládními stress testy.

Ilustrační fotoTamní index DJIA si připsal 3,1 %. Po těchto zprávách trhy šly strmě nahoru i akciové trhy v Evropě. Český index PX navýšil svou hodnotu o 3,4 %, když největším tahounem byla, jak by mnozí z vás určitě tipovali, Erste Bank. Západoevropské indexy přidaly na své hodnotě v průměru kolem 3 %. 

Poslední den v týdnu byla zavřena jak americká, tak německá burza. Ostatní západoevropské burzy se nechaly nakazit předešlým rally v USA, když jejich hlavní indexy získávaly před druhou hodinou páteční kolem 3 %. Český index PX se v tu dobu pohoupával kousek pod nulou.

EUR/CZK v bočním trendu

Na počátku týdne špatná nálada na akciových trzích pomáhala americkému dolaru, ke kterému se tradičně investoři uchylují ve špatných dobách. Dolaru určitě napomohla i nepříznivá evropská makro data. Během prvních dvou dní se tak dolar dostal z 1,35 EUR/USD až na 1,32 EUR/USD.

V druhé polovině týdne se však situace na akciových trzích otočila, a to zejména po zprávách z amerického bankovního sektoru. To pomohlo k opětovnému posílení společné evropské měně. V pátek po jedné hodině odpolední se kurz pohyboval kolem 1,32 EUR/USD.
Až na úvod týdne se česká koruna vůči společné evropské měně pohybovala v bočním trendu, ačkoliv poměrně rozkmitaném.

Všechny měny v našem regionu zaznamenaly vůči euru obdobné pohyby a koruna se vůči tomuto nedokázala vzepřít. Jak jsme již zvyklí, na česká makro data naše měna téměř vůbec nereagovala. Všeobecné posilování dolaru se projevilo i vůči koruně. Bylo však mírně korigováno poté, co se na trhy vrátila pozitivní nálada. To se zdá logické vzhledem k tomu, že naše měna je považována za mnohem rizikovější, než je třeba právě americký dolar. V páteční poledne se kurz naší měny nacházel okolo 26,5 EUR/CZK a 20,2 USD/CZK.