Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden na trzích: Obnovení obav z dalšího vývoje světové ekonomiky

aktualizováno 
Nejnovější makroekonomické údaje, zejména  HDP zemí eurozóny a maloobchodní tržby ze Spojených států, přibrzdily euforii na trzích, která vyhnala evropské a americké akcie na čtyřměsíční maximum. Obnovení obav o  další vývoj světové ekonomiky vyústilo v pokles na akciových trzích, růst japonského jenu a zlata.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto.

Událostí týdne bylo páteční zveřejnění prvního odhadu růstu HDP v zemích eurozóny. Podle Eurostatu klesla ekonomická aktivita v šestnáctičlenném seskupení během prvních třech měsíců roku 2009 čtvrtletně o 2,5 % a meziročně až o 4,6 %, což výrazně zaostalo za očekáváním úrovně 2 %, resp. 4,1 %. Z největších ekonomik seskupení klesla mezičtvrtletně ekonomika Německa o 3,8 %, Itálie o 2,4 %, Španělska o 1,8 % a Francie o 1,2 %. Pokles ekonomiky eurozóny se tak zrychluje, i když za poslední tři měsíce roku 2008 klesl HDP krajin eurozóny mezičtvrtletně o 1,6 %.

Důvod k radosti nemají ani další světové ekonomické mocnosti. Negativní vývoj v britské ekonomice v následujících kvartálech očekává Bank of England, která ve své inflační zprávě předpokládá pokles HDP na meziroční bázi během celého roku 2009, do kladných hodnot by se měl růst vrátit až v roce 2010. Banka navíc upravila směrem dolů svůj odhad poklesu ekonomické aktivity v probíhajícím kvartálu na meziročních - 4,5 %.

Svoje prognózy střednědobého vývoje snížili i američtí ekonomové, podle nejnovějšího průzkumu by měl HDP Spojených států v druhém čtvrtletí meziročně klesat o 1,9 %, v následujících dvou čtvrtletích však už očekávají růst o 0,5 %, resp. 1,8 %. V roce 2010 by měla americká ekonomika vzrůst o 1,9 % a v roce 2011 už o 2,8 %.

Maloobchodní prodej ve Spojených státech klesl

Prognózy amerických ekonomů říkají, že růst HDP v Spojených státech může být pomalejší, než se očekávalo. Potvrzují to i dubnové maloobchodní tržby, které klesly meziměsíčně o 0,4 %, pričemž byl očekáván nezměněný údaj oproti březnu. Dubnový pokles v maloobchodních tržbách byl už druhým v pořadí a vyvrátil tak očekávání pozitivního trendu, které vzniklo po pozitivním růstu v předchozích dvou měsících roku 2009.

Hlavním důvodem poklesu je rostoucí nezaměstnanost v zemi, která limituje spotřebu obyvatelstva. Právě spotřeba domácností, která tvoří více než třetinu amerického HDP, by měla opět americkou ekonomiku dovést k růstu. Po středečním zveřejnění údajů z amerického maloobchodu tak zaznamenaly hlavní americké indexy největší denní výprodeje za poslední tři týdny.

Akcie ustoupily ze svých čtyřměsíčních maxim

Po nákupní horečce, která se konala minulý týden a byla vyvolána pozitivními údaji z amerického trhu práce a bankovního sektoru, v první polovině týdne optimismus kvůli absenci pozitivních zpráv vyprchal. Naopak negativní zprávy, zejména údaje z amerického maloobchodu, poslaly akciové trhy dolů ze čtyřměsíčních maxim.

Počínaje čtvrtkem se zatím hlavním světovým indexům daří část svých ztrát smazat. Přispěl k tomu i pokles tříměsíční úrokové sazby Libor, za kterou si banky navzájem půjčují americké dolary, na historicky nejnižší úroveň 0,85 %. Tento pokles naznačuje úspěšnost Fedu při snižování úročení a opětovné obnovení poskytování úvěrů. To by mohlo přiblížit konec recese v největší světové ekonomice.

Hlavní světové indexy v průběhu tohoto týdne ustupují z nejvyšších pozic posledních měsíců. Japonský index Nikkei klesl z šestiměsíčních maxim o 1,8 %, v Evropě klesly ze čtyřměsíčních maxim do pátku 13:00 hodin německý DAX o 3,9 % a britský FTSE o 2,6 %. Ve Spojených státech ztratil během prvních čtyř dní blue-chip index Dow Jones 2,8 % a širší index S&P dokonce 3,8 %, podobně jako v Evropě i americké indexy sáhly v uplynulém týdnu na čtyřměsíční maxima.

Japonský jen na dvouměsíčních maximech

Mezi nejobchodovanějšími měnami se v průběhu týdne ocitl jen. Jen je přitom považován za bezpečný přístav a poptávka po něm v čase ekonomické nejistoty roste. V průběhu minulého týdne zlikvidoval část ztrát, jež nabyl počátkem roku. Vděčí za to ve velké míře návratu negativního sentimentu na trhy a obavám, že pozitivní očekávání s ohledem na budoucí vývoj ekonomiky se nemusí naplnit.

To naznačují i nejnovější údaje o hluboké kontrakci největších světových ekonomik a úpravy prognóz budoucího ekonomického vývoje směrem dolů. Do pátku 13:00 hodin získal jen na páru s dolarem 3,7 %, vyšplhal se na dvouměsíční maximum 94,95 USD/JPY. Na páru s eurem posilnil jen o 4,3 % a obchodoval se na březnových maximech 128,69 EUR/JPY.

Čínský import kovů bude klesat

Hlavní market-mover týdne na komoditních trzích nabídla Čína, která zveřejnila dubnové statistiky dovozu kovů do země. Během čtvrtého měsíce letošního roku byl do země dovezen rekordní počet mědi a železné rudy. Dubnové importy mědi vzrostly meziročně až o 62 % a dovoz kovů v prvních třech měsících roku byl až o 92 % vyšší než za stejné období předešlého roku.

Vysoký růst dovozu byl zaznamenán i u dalších kovů. Přestože Čína podniká masivní investice v oblasti infrastruktury, aby nahradila výpadky ekonomické aktivity způsobené poklesem exportu, takový mimořádný růst dovozu neodráží fyzickou poptávku po kovech. Nejpravděpodobnějším důvodem nárůstu tak zůstává spekulativní nakupování kovů s cílem využít nízké ceny na komoditních trzích. To však znamená, že hromadící se zásoby v zemi sníží její poptávku po kovech v následujících měsících, což se projevilo v poklesu cen kovů. Do pátku 13:00 spadla cena mědi o 7,5 % a cena zinku o 4,3 %.

S minimální změnou je obchodována ropa. Pokles ropných zásob ve Spojených Státech a slabý dolar eliminovaly obavy o budoucí vývoj světové ekonomiky a tím pádem i o budoucí poptávku po černém zlatě. Zásoby ropy v největší světové ekonomice klesly podle pravidelné vládní zprávy v předešlém týdnu z devatenáctiročních maxim o 4,63 mil. barelů na 370,6 mil. barelů. Pokles ukazuje první převahu poptávky po ropě nad její nabídkou od února.

Do pátku 13:00 klesla cena severomořské ropy z uzavírací hodnoty minulého týdne, která byla nejvyšší za poslední půlrok, o 0,3 % na 57,85 dolaru za barel. Další úspěšný týden má za sebou zlato, které se podobně jako japonský jen dostalo do centra pozornosti investorů díky obavám o budoucí vývoj světové ekonomiky. Do pátku 13:00 vzrostla cena zlata o 1 % na šestitýdenní maximum 924,1 dolaru za unci.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Další z rubriky

Na přímém půjčování lidí lidem se dá vydělat za rok 7 % i více

Ilustrační snímek

Spořicí účty a termínované vklady až na výjimky nenesou ani jedno procento ročně. Lidé využívají finanční produkty se...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Šikovně investovat může i začátečník. Stačí dodržet tři pravidla

Ilustrační snímek

Chybovat je lidské, říká se. U investování to ale příliš neplatí. Těch největších chyb se ovšem můžete vyvarovat, pokud...

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Kurzy.cz Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy je...

Najdete na iDNES.cz