Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Týden na trzích: Obnovení obav z dalšího vývoje světové ekonomiky

Nejnovější makroekonomické údaje, zejména  HDP zemí eurozóny a maloobchodní tržby ze Spojených států, přibrzdily euforii na trzích, která vyhnala evropské a americké akcie na čtyřměsíční maximum. Obnovení obav o  další vývoj světové ekonomiky vyústilo v pokles na akciových trzích, růst japonského jenu a zlata.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Událostí týdne bylo páteční zveřejnění prvního odhadu růstu HDP v zemích eurozóny. Podle Eurostatu klesla ekonomická aktivita v šestnáctičlenném seskupení během prvních třech měsíců roku 2009 čtvrtletně o 2,5 % a meziročně až o 4,6 %, což výrazně zaostalo za očekáváním úrovně 2 %, resp. 4,1 %. Z největších ekonomik seskupení klesla mezičtvrtletně ekonomika Německa o 3,8 %, Itálie o 2,4 %, Španělska o 1,8 % a Francie o 1,2 %. Pokles ekonomiky eurozóny se tak zrychluje, i když za poslední tři měsíce roku 2008 klesl HDP krajin eurozóny mezičtvrtletně o 1,6 %.

Důvod k radosti nemají ani další světové ekonomické mocnosti. Negativní vývoj v britské ekonomice v následujících kvartálech očekává Bank of England, která ve své inflační zprávě předpokládá pokles HDP na meziroční bázi během celého roku 2009, do kladných hodnot by se měl růst vrátit až v roce 2010. Banka navíc upravila směrem dolů svůj odhad poklesu ekonomické aktivity v probíhajícím kvartálu na meziročních - 4,5 %.

Svoje prognózy střednědobého vývoje snížili i američtí ekonomové, podle nejnovějšího průzkumu by měl HDP Spojených států v druhém čtvrtletí meziročně klesat o 1,9 %, v následujících dvou čtvrtletích však už očekávají růst o 0,5 %, resp. 1,8 %. V roce 2010 by měla americká ekonomika vzrůst o 1,9 % a v roce 2011 už o 2,8 %.

Maloobchodní prodej ve Spojených státech klesl

Prognózy amerických ekonomů říkají, že růst HDP v Spojených státech může být pomalejší, než se očekávalo. Potvrzují to i dubnové maloobchodní tržby, které klesly meziměsíčně o 0,4 %, pričemž byl očekáván nezměněný údaj oproti březnu. Dubnový pokles v maloobchodních tržbách byl už druhým v pořadí a vyvrátil tak očekávání pozitivního trendu, které vzniklo po pozitivním růstu v předchozích dvou měsících roku 2009.

Hlavním důvodem poklesu je rostoucí nezaměstnanost v zemi, která limituje spotřebu obyvatelstva. Právě spotřeba domácností, která tvoří více než třetinu amerického HDP, by měla opět americkou ekonomiku dovést k růstu. Po středečním zveřejnění údajů z amerického maloobchodu tak zaznamenaly hlavní americké indexy největší denní výprodeje za poslední tři týdny.

Akcie ustoupily ze svých čtyřměsíčních maxim

Po nákupní horečce, která se konala minulý týden a byla vyvolána pozitivními údaji z amerického trhu práce a bankovního sektoru, v první polovině týdne optimismus kvůli absenci pozitivních zpráv vyprchal. Naopak negativní zprávy, zejména údaje z amerického maloobchodu, poslaly akciové trhy dolů ze čtyřměsíčních maxim.

Počínaje čtvrtkem se zatím hlavním světovým indexům daří část svých ztrát smazat. Přispěl k tomu i pokles tříměsíční úrokové sazby Libor, za kterou si banky navzájem půjčují americké dolary, na historicky nejnižší úroveň 0,85 %. Tento pokles naznačuje úspěšnost Fedu při snižování úročení a opětovné obnovení poskytování úvěrů. To by mohlo přiblížit konec recese v největší světové ekonomice.

Hlavní světové indexy v průběhu tohoto týdne ustupují z nejvyšších pozic posledních měsíců. Japonský index Nikkei klesl z šestiměsíčních maxim o 1,8 %, v Evropě klesly ze čtyřměsíčních maxim do pátku 13:00 hodin německý DAX o 3,9 % a britský FTSE o 2,6 %. Ve Spojených státech ztratil během prvních čtyř dní blue-chip index Dow Jones 2,8 % a širší index S&P dokonce 3,8 %, podobně jako v Evropě i americké indexy sáhly v uplynulém týdnu na čtyřměsíční maxima.

Japonský jen na dvouměsíčních maximech

Mezi nejobchodovanějšími měnami se v průběhu týdne ocitl jen. Jen je přitom považován za bezpečný přístav a poptávka po něm v čase ekonomické nejistoty roste. V průběhu minulého týdne zlikvidoval část ztrát, jež nabyl počátkem roku. Vděčí za to ve velké míře návratu negativního sentimentu na trhy a obavám, že pozitivní očekávání s ohledem na budoucí vývoj ekonomiky se nemusí naplnit.

To naznačují i nejnovější údaje o hluboké kontrakci největších světových ekonomik a úpravy prognóz budoucího ekonomického vývoje směrem dolů. Do pátku 13:00 hodin získal jen na páru s dolarem 3,7 %, vyšplhal se na dvouměsíční maximum 94,95 USD/JPY. Na páru s eurem posilnil jen o 4,3 % a obchodoval se na březnových maximech 128,69 EUR/JPY.

Čínský import kovů bude klesat

Hlavní market-mover týdne na komoditních trzích nabídla Čína, která zveřejnila dubnové statistiky dovozu kovů do země. Během čtvrtého měsíce letošního roku byl do země dovezen rekordní počet mědi a železné rudy. Dubnové importy mědi vzrostly meziročně až o 62 % a dovoz kovů v prvních třech měsících roku byl až o 92 % vyšší než za stejné období předešlého roku.

Vysoký růst dovozu byl zaznamenán i u dalších kovů. Přestože Čína podniká masivní investice v oblasti infrastruktury, aby nahradila výpadky ekonomické aktivity způsobené poklesem exportu, takový mimořádný růst dovozu neodráží fyzickou poptávku po kovech. Nejpravděpodobnějším důvodem nárůstu tak zůstává spekulativní nakupování kovů s cílem využít nízké ceny na komoditních trzích. To však znamená, že hromadící se zásoby v zemi sníží její poptávku po kovech v následujících měsících, což se projevilo v poklesu cen kovů. Do pátku 13:00 spadla cena mědi o 7,5 % a cena zinku o 4,3 %.

S minimální změnou je obchodována ropa. Pokles ropných zásob ve Spojených Státech a slabý dolar eliminovaly obavy o budoucí vývoj světové ekonomiky a tím pádem i o budoucí poptávku po černém zlatě. Zásoby ropy v největší světové ekonomice klesly podle pravidelné vládní zprávy v předešlém týdnu z devatenáctiročních maxim o 4,63 mil. barelů na 370,6 mil. barelů. Pokles ukazuje první převahu poptávky po ropě nad její nabídkou od února.

Do pátku 13:00 klesla cena severomořské ropy z uzavírací hodnoty minulého týdne, která byla nejvyšší za poslední půlrok, o 0,3 % na 57,85 dolaru za barel. Další úspěšný týden má za sebou zlato, které se podobně jako japonský jen dostalo do centra pozornosti investorů díky obavám o budoucí vývoj světové ekonomiky. Do pátku 13:00 vzrostla cena zlata o 1 % na šestitýdenní maximum 924,1 dolaru za unci.

Autor:
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...