Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Týden na trzích: ropa klesla pod 50 dolarů za barel

Prohlubující se krize v americkém hospodářství, stejně tak jako zprávy o zpomalování ekonomik v rozvojovém světě,táhnou ceny ropy dolů. Poprvé od května 2005 se barel ropy obchoduje pod magickou hranicí 50 USD.
Ceny komodit v minulém týdnu poklesly o téměř 7 %, měřeno indexem Reuters-Jefferies.

Ceny komodit v minulém týdnu poklesly o téměř 7 %, měřeno indexem Reuters-Jefferies. | foto: Profimedia.cz

Setkání států G20 nepřineslo žádné zásadnější výsledky, kromě toho, že se země dohodly, že se vyhnou zvýšenému protekcionismu a půjdou cestou fiskálních opatření, aby podpořily ekonomickou aktivitu. Od počátku minulého týdne na trhy dále doléhaly negativní zprávy jak z podnikového prostředí, tak z jednotlivých ekonomik. Inflace v USA i Velké Británii klesala prudkým tempem, diskuse se proto už nevede o inflaci a jejích sekundárních dopadech, ale o riziku deflace.

Snížit náklady se snaží vícero finančních a bankovních institucí. Propouštění oznámila například Citigroup, a to každého sedmého pracovníka. Propouštět se chystá i Deutsche Bank, zejména v New Yorku a Londýně. Japonská ekonomika se propadla po sedmi letech růstu do recese, když HDP kleslo ve 3. čtvrtletí o 0,1 %, meziročně pak o 0,4 %. Důvodem je také mimo jiné silný japonský jen, který doléhá na exportéry. Ceny domů ve Velké Británii se v listopadu dále propadaly, tentokrát o vysokých meziročních 7,1 %. Spotřebitelská inflace ve Velké Británii v říjnu klesla oproti předchozímu měsíci nejvíce od počátku sledování ukazatele CPI v roce 1997: z meziročních 5,2 % klesla na 4,5 %, jádrová inflace pak klesla z meziročních 2,2 % na 1,9 %. Rázný pokles inflace tak umožní Bank of England snížit dále úrokové sazby a navázat tak na poslední snížení sazeb o 1,5 %.

Taktéž v USA zažily ceny v říjnu nejvyšší měsíční pokles v historii, a to ceny výrobců o 2,8 %, meziročně pak jde o pokles z 8,7 na 5,2 %, což překonalo výrazně očekávání, stejně tak jako pokles spotřebitelské inflace. Meziročně CPI, index měřící spotřebitelskou inflaci, klesl ze 4,9 na 3,7 %. Prudký pokles inflace zvedl vlnu obav z deflace v největší ekonomice světa. Obavy podpořilo i zveřejnění referátu z posledního zasedání americké centrální banky Fed, kde došlo ke snížení odhadu hospodářského růstu v roce 2009 z 2-2,8 % na -0,2-1,1 %. Fed také počítá s možností poklesu inflace v roce 2009 pod inflační cíl 1-2 %. Z referátu také vyznělo, že Fed je připraven snížit dále úrokové sazby.

Akciové trhy nadále ztrácejí

Obavy z deflace dolehly na akciové trhy, které tak jen během středy klesly o 3-5 %. Ve čtvrtek se ztráty na akciových trzích dále prohloubily v odpoledních hodinách poté, co se počet nově nezaměstnaných v USA za předchozí týden zvýšil o 27 tisíc na 542 tisíc, celkově tak letos ekonomika USA ztratila již více než 1,2 milionu pracovních míst a nezaměstnanost se nachází na 14ročním maximu 6,5 %.

Akciové trhy ztrácely i během pátečního obchodování, kdy v eurozóně jednoznačně zklamaly průběžné indexy nákupních manažerů (PMI) za listopad jak v sektoru služeb, tak výrobním sektoru. PMI ve výrobě v eurozóně klesal na 36,2 bodu ze 41,1 bodu v říjnu a v sektoru služeb index spadl na 43,3 bodu z říjnových 45,8 bodu. Hodnota indexu pod 50 bodů představuje kontrakci v daném sektoru.

V uplynulém týdnu tak celosvětově, měřeno indexem MSCI, poklesly akciové trhy přibližně o 12 %. Japonský index Nikkei ztratil 6,5 % na hodnotu 7910 bodů, britský FTSE ztrácel během pátečního odpoledne celkově 9,8 % na 3820 bodů, německý DAX 12,0 % na 4165 bodů. Výraznější propad pak zaznamenala například vídeňská burza, a to o 15 % na 1534 bodů, česká burza ztratila 8,0 % na 744 bodů, maďarská burza ztrácela 7,4 % na 10987 bodů a varšavská 6,9 % na 1589 bodů.

Cena ropy pod 50 USD za barel

V reakci na prohlubující se krizi ve světovém hospodářství klesla cena ropy pod 50 USD za barel, tj. nejnižší úroveň od března 2005. Finanční krize již zatlačila, nebo zatlačí ve 4. čtvrtletí naprostou většinu průmyslově vyspělých zemí do recese a bez následků nezůstanou ani rychle se rozvíjející země, jako je např. Čína, jejíž růst by měl v příštím roce klesnout až k osmi procentům.

Pokles ceny ropy nezastavují ani spekulace, že OPEC na svém narychlo svolaném setkání příští sobotu 29. listopadu sníží těžbu. Pravdou je, že ani samotné země, které jsou členy OPECu, se nedokážou shodnout, jestli je pro ně snížení těžby nejlepším řešením, když některé země argumentují výpadkem státních příjmů, které jsou momentálně nutné pro podpoření domácích ekonomik.

Ceny komodit v minulém týdnu poklesly o téměř 7 %, měřeno indexem Reuters-Jefferies. Výrazný pád ceny zažily letos například i platina a paladium, které od svého letošního vrcholu klesly o více než dvě třetiny, a to především kvůli výraznému poklesu prodejů automobilů, kde se obě tyto komodity využívají při výrobě naftových a benzinových katalyzátorů. V poklesu pokračovaly v uplynulém týdnu i ceny zemědělských komodit. Naopak cena zlata obzvláště během pátečního obchodování rostla, za uplynulý týden celkově o 5,0 % (39USD) na 783 USD za unci.

Dolar část zisků umazal, jen posílil

Dolaru nejvíce uškodily obavy z deflace v USA a očekávaný výraznější pokles ekonomiky USA než doposud. Dolar proto v závěru týdne oslaboval a ztratil za celý týden k euru přibližně 0,4 % na EUR/USD 1,2578. Libru naopak podpořil výrazný pokles inflace, která tak dále v žádném případě nebrání dalšímu snižování úrokových sazeb, což podpoří britskou ekonomiku. Libra si tak připsala k dolaru 2,2 % na GBP/USD 1,4927 a k euru 1,8 % na EUR/GBP 0,8414. Na švýcarský frank dolehlo čtvrteční snížení úrokových sazeb centrální bankou o 1 %. Frank tak oslabil k euru o 2 % na EUR/CHF 1,53; k dolaru o 2,1 % na USD/CHF 1,22. Japonský jen byl podpořen výprodeji na akciových trzích a posílil tak k dolaru o 1,26 % na USD/JPY 94,90.

Středoevropské měny ztrácejí

Měny střední Evropy, především tedy česká koruna a polský zlotý, ztratily na atraktivitě a stejně jako ostatní měny rozvojových trhů zažívají několikátý týden v řadě výprodeje. Důvodem je obava z výrazných dopadů zpomalení západní Evropy na českou ekonomiku. Polsko se vyznačovalo atraktivními úrokovými sazbami, ovšem je zde již také jasné, že dosáhly vrcholu a dříve či později půjdou dolů. Zlotý tak minulý týden ztrácel k euru nejvíce, a to téměř 4 % na úroveň kurzu EUR/PLN 3,85, nejnižší úroveň od dubna 2007. Koruna se posunula k euru na 25,74 koruny a ztratila tak téměř 2 %, k dolaru se obchodovala v pátek podvečer na 20,46 koruny. Maďarský forint ztrácel k euru přibližně 0,6 % a pohybuje se tak na úrovni EUR/HUF 267.

Graf: Vývoj kurzu EUR/CZK

Graf kurzu EUR/CZK

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...