Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Týden na trzích: ropa za 42 dolarů a snížení úrokových sazeb Evropské centrální banky

Cena ropy opět klesla. Finanční krize dopadá na pracující a nezaměstnanost v USA stále roste. Eurozóna je podle oficiálních zpráv v recesi. Měnový vývoj je v podstatě klidný, ale akciové trhy se dále propadají.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Pokles ropy

Nové negativní údaje o stavu reálné ekonomiky, ať už z Evropské unie či USA, poslaly černé zlato až pod hranici 43 USD za barel. Přispělo k tomu určitě i to, že na schůzce OPEC nebylo dojednáno snížení limitů těžby a tato otázka byla odložena k projednání na později. Celkově za tento týden ropa oslabila cca o 20 % a jen se tím potvrdilo, jak moc se mýlili analytici ještě nedávno prorokující cenu ropy okolo 200 USD za barel.

Zhoršující se reálná ekonomika a reakce ECB

Na pořadu týdne byly výsledky amerického indikátoru ISM nákupních manažerů za sektor služeb, který se propadl z 44b až na hrozivých 37b, přičemž se očekávalo 42b. Výsledek pod 50b indikuje kontrakci sektoru. Sektor služeb má v USA velký podíl na celkovém HDP. Tento indikátor se v minulosti ukázal být spolehlivým vodítkem k odhadům vývoje HDP. Veřejnost také nepotěšil počet nově nezaměstnaných osob v USA, který činil místo očekávaných 205 000 ve skutečnosti 250 000. Kladně hodnoceným výsledkem naproti tomu bylo zvýšení žádostí o hypotéční úvěr o více než 100 %. Tento výsledek lze přisoudit snižujícím se úrokovým sazbám na americkém trhu. Tyto sazby se FED pokouší vytrvale snižovat svou měnovou politikou.

Negativní zprávy o reálné ekonomice přicházely i z Evropy např. v podobě PMI indikátoru za sektor služeb ve Velké Británii a v Eurozóně. V obou případech byl tento indikátor níže než na 50b. Hlavní zprávou, alespoň do doby, než byl zveřejněn výsledek ze zasedání ECB, však byl očekávaný vývoj HDP za třetí kvartál v evropské měnové unii. Potvrdilo se, že reálný produkt zemí Eurozóny se v tomto kvartálu snížil o 0,2 %, což znamenalo již druhý pokles za sebou. A právě tak bývá obecně definována hospodářská recese, v které teď tedy Eurozóna oficiálně je.

Mimo jiné v reakci na tento údaj o stavu hospodářství snížila ECB o pár hodin později svou hlavní úrokovou sazbu o 0,75 procenta bodu. Všeobecně se však čekal mírnější krok ECB, a sice, že sníží úrokovou sazbu jen o půl procentního bodu. Je vidět, že ECB se skutečně obává o hospodářský vývoj Eurozóny, a tak přistupuje k expanzivní měnové politice. Je ovšem otázkou zda tímto umělým snížením úrokových sazeb nevykoná pro ekonomiky z dlouhodobého hlediska medvědí službu. Snížení úrokové sazby totiž ve skutečnosti zamlžuje podnikatelům informaci o skutečné vzácnosti kapitálu, což může vyústit v krátkodobý nárůst investic, z nichž se však některé po delší době můžou ukázat jako zcela mylné.

Podle rétoriky představitelů ECB lze očekávat snižování hlavní úrokové sazby i do budoucna, což platí i pro země mimo měnovou unii. Lze se domnívat, že snížení ceny peněz se dočkáme i v ČR nebo i v sousedním Polsku, kde jsou nyní úrokové sazby nejvyšší v Evropě.

Relativně klidný vývoj na měnovém trhu

Po očekávaném snížení hlavní úrokové sazby britskou centrální bankou a špatných zprávách o britském hospodářství (např. PMI za služby) se libra musela nutně propadnout, což se také stalo. V poledne dnešního dne se obchodovala na páru s americkým dolarem za 1,465 dolaru za libru, což představuje týdenní depreciaci libry skoro o 5 %. Během týdne se libra oproti dolaru dokonce dostala na minimum za posledních 16 let. Na páru s eurem pak libra oslabila dokonce o více než 5 % a to konkrétně na hodnotu 0,846 libry za euro.

Hitem tohoto týdne se stal posilující japonský jen, který se obchodoval v dnešní poledne na páru s dolarem za cenu 92,29 jenu za americký dolar. Lze spekulovat, že za tím může být fakt, že úroková sazba je v Japonsku již tak nízko, že už nemá prakticky kam klesat.

Česká koruna za tento týden na páru s eurem mírně oslabila, a to z 25,4 koruny za euro krátce po začátku pondělního dne až na 25,8 koruny za euro krátce po dnešním poledni, což představuje depreciaci cca 0,8 %. Naše měna oslabila i k dolaru, a to o cca 1,2 %, když se kolem dnešního poledne obchodovala kolem 20,2 koruny za americký dolar.

Na hlavním měnovém páru EUR/USD jsme nebyli za tento týden svědky žádné velké změny, což se dá přisoudit i tomu, že jak z Eurozóny, tak z USA, přicházely podobné zprávy – negativní. Obecně se dá ale říci, že vývoj na měnovém trhu tento týden nepřinesl žádnou převratnou novinku.

Týden na burzách ve znamení ztrát

Akciové trhy skončily tento týden v záporu, a to zejména díky výrazné korekci v pondělí, kdy se americké indexy propadly o více než 7 %. Tato korekce se dala očekávat, vzhledem k tomu, že minulý týden burzy nepřetržitě rostly bez nějakého závažnějšího fundamentálního důvodu. Celkově za pondělek až čtvrtek ztratil široký americký index S&P500 5,7 % a jeho bratr DJIA skládající se z blue-chips 5,2 %.

Propadu se dočkali i v zemi vycházejícího slunce, kde index Nikkei za celý japonský burzovní týden ztratil 7 %. Evropské burzy se také poroučely směrem ke dnu, když německý DAX, resp. britský FTSE byly v dnešní poledne v téměř týdenní ztrátě 4,7 %, resp. 4,1 %. Za značného nezájmu investorů a při ve větším rozsahu chybějících podnikových zpráv ztrácela i pražská burza, i když relativně méně než tituly v západní Evropě.

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...