Týdenní shrnutí: Eurozóna je v recesi a trhy stále jako na houpačce

Čína vytvořila podpůrný balíček pro zpomalující ekonomiku. Obavy z hluboké recese ve světovém hospodářství neutichají. Ekonomika Německa a celé eurozóny se propadly do recese. Ekonomiky východní Evropy stále rostou.
Kvůli očekávané nižší poptávce po komoditách a posilujícímu dolaru nadále klesají i ceny komodit.

Kvůli očekávané nižší poptávce po komoditách a posilujícímu dolaru nadále klesají i ceny komodit. | foto: Profimedia.cz

Začátek minulého týdne byl ve znamení smíšené nálady. Akciové trhy v Asii i v Evropě podpořil podpůrný balíček Číny, která plánuje použít 568 miliard dolarů v dalších dvou letech v infrastruktuře a sociálním sektoru, aby zabránila prudkému poklesu růstu hospodářství. Dle některých analytiků by se tak Čína mohla v roce 2009 stát tahounem světové ekonomiky.

V úterý již ale opět přivál vítr negativní sentiment, když maloobchodní prodeje a data z trhu s bydlením ve Velké Británii zklamaly a libra se tak dostala pod mohutný výprodej. V USA navíc ministr financí Paulson přehodnocuje plán na použití již schválených 700 miliard dolarů, což opět vrhlo nejistotu na trhy. Ve středu zveřejněná zpráva z měnového zasedání Bank of England (BoE) poslala libru vůči dolaru na nejnižší úroveň od června 2002 na 1,48 GBP /USD, propadala se také k euru na 0,86 EUR/GBP a japonskému yenu na GBP/JPY 143,83. Důvodem bylo očekávání BoE, že tamní ekonomika poklesne v příštím roce celkově až o 1,3 %, navíc zde dle BoE existuje 20-procentní riziko deflace. Snížení úrokových sazeb o 1,5 % v minulém týdnu, se tak dá říci, bylo jen částí plánovaného snižování sazeb.

Nepříjemné překvapení přišlo také z Německa, když pokles ekonomiky ve 3. kvartálu byl vyšší než očekávaný, a to o 0,5 % oproti 0,2 %. Německá ekonomika tak vstoupila do recese, která je definována jako dvě po sobě jdoucí čtvrtletí s poklesem hospodářství. Ve 2. čtvrtletí vykázala německá ekonomika taktéž pokles o 0,5 %. Následovalo páteční zveřejnění údajů hospodářského růstu za celou eurozónu, kde dle očekávání hospodářství pokleslo o 0,2 %, a taktéž se tak eurozóna dostala do recese.

Česká a slovenská ekonomika stále rostou, Maďarsko vykázalo pokles

Na rozdíl od západní Evropy země východní Evropy stále rostou. Ve 3. čtvrtletí rostla nejvíce slovenská ekonomika, a to o 7,1 %, přesto tempo růstu zvolnilo ze 7,6 % ve 2. čtvrtletí. Česká ekonomika zrychlila tempo růstu ve 3. čtvrtletí na 4,7 % ze 4,6 % v 2. čtvrtletí, není ovšem ještě známa struktura růstu HDP, která může nemile překvapit, pokud by se jednalo o nárůst zásob. Analytici očekávali zpomalení tempa růstu na 3,8 %.

Ekonomika Maďarska klesla ve 3. čtvrtletí o 0,1 % oproti předchozímu čtvrtletí a země se tak přiblížila první recesi za posledních 15 let. Meziročně potom maďarská ekonomika rostla o pouhých 0,8 %. Krize na finančních trzích dolehla i na Maďarsko, jehož ekonomika se vyznačuje relativně vysokým zadlužením v zahraničních měnách. S oslabením domácí měny, tak půjčky obyvatel i firem výrazně narostly, klesá také mimo jiné domácí spotřeba.

Maďarská vláda byla nucena požádat o pomoc Mezinárodní měnový fond a zvýšit úrokové sazby o celé 3 % na 11,5 %. Přesto, že se ekonomika Maďarska řítí do recese a inflace klesla na nejnižší úroveň za poslední více než dva roky, ponechá centrální banka s velkou pravděpodobností úrokové sazby ještě nějaký čas nezměněny na stávající úrovni.

V ČR inflace dále klesla v říjnu k 6 % a dle očekávání se dostane v příštím roce zpět ke 2-3 %.  Inflace v Polsku má svůj vrchol nejspíše také za sebou, když v říjnu dále zvolnila tempo na 4,2 %. V obou zemích tak mají centrální banky prostor pro snižování sazeb.

Graf: Vývoj kurzu EUR/CZK 

Graf vývoje kurzu EUR/CZK

Akciové trhy opět v červených číslech

Očekávaná recese ve světovém hospodářství doléhá na akciové trhy, které opět zakončily týden poklesem. Americké akciové indexy prohloubily ztráty v pátek po zveřejnění údajů z maloobchodu, ztrácely tak za celý týden 3-6 %. Index Dow Jones obchodoval v pátek podvečer na hodnotě 8639 bodů, Nasdaq na 1543 bodů a S&P 500 na hodnotě 884 bodů. Evropské burzy také ztrácely. Například index FTSE ztratil 3,1 % na hodnotu 4231 bodů a německý DAX 4,3 % na 4 726 bodů.

Výraznějším poklesem pak zakončily týden akcie ve střední Evropě, index PX odepsal za celý týden nejvíce, a to 9,3 % na 810,2 bodů, dále pak maďarský BUX klesal o 8,6 %  na 11867 bodů a polský WIG20 klesl o 6,2 % na 1707 bodů.

Středoevropské měny měly v minulém týdnu tendenci oslabovat, jedinému maďarskému forintu se podařilo posílit k euru, a to o 0,5 %. Na české koruně doznívaly výprodeje z předchozího týdne, kdy ČNB snížila základní úrokovou sazbu na 2,75 %. Pokles tempa inflace taktéž otevřel prostor pro další snižování sazeb, a to nejen v ČR ale i v Polsku. Zlotý tak oslabil k euru o 1,3 % na EUR/PLN 3,69, koruna se vyhoupla až k EUR/CZK 25,30 a oslabila tak za celý týden o 0,9 %.

Dolar posiluje, ceny komodit klesají

Přesto, že i v závěru týdne zklamaly čísla maloobchodu, dokázal dolar mírně posílit o 0,15 % na EUR/USD 1,27. Na trzích převládá stále přesvědčení o dolaru jako o bezpečném přístavu v době nejistoty. Posílil i japonský yen o 1,4 % na USD/JPY 96,75.

Kvůli očekávané nižší poptávce po komoditách a posilujícímu dolaru nadále klesají i ceny komodit. Komoditní index Reuters/Jefferies klesl v minulém týdnu o 3,3 % na hodnotu 248,27 bodu. V poklesu pokračovala cena ropy, a to i přes čtvrteční růst ceny o 5 USD na 57 USD za barel kvůli oznámení setkání států OPEC koncem měsíce v Cairo, aby diskutovali další snížení produkce. Za celý týden cena ropy klesla asi o 3 USD na 54 USD za barel. Rostla mírně i cena kukuřice a pšenice v reakci na mírně oslabující dolar v druhé polovině týdne. Cena kukuřice vzrostla o 5,6 % na 3,96 USD za bušl, cena pšenice o 8,4 % na 5,62 USD za bušl. O 3 % na 8,92 USD za bušl klesala cena sojových bobů, o 7,5 % klesla cena rýže na 14,04 USD za centýř.

Autor:
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...