Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tým: hospoda, či skauti?

aktualizováno 
Každý zaměstnavatel od svých lidí očekává jiné chování. V typologii firem najděte tu svou a přečtěte si, jak v ní obstát.

V některých firmách je pracovní prostředí velmi neformální, jinde je "neformální" za každou cenu, další podnik sází na přísné předpisy, tabulky a funkce. Nedá se rozsoudit, co je správně. Každá "firemní kultura", jak atmosféře a pravidlům v týmu říkají personalisté, však od zaměstnanců vyžaduje jiné chování. V lehce nadsazené typologii pěti firem zkuste najít tu svoji. A přečtěte si, jak se s jejími nástrahami co nejlépe vypořádat.

Tělocvična
V tomhle týmu jsou si všichni "rovni" a plošně si tykají. Odpovídá to i jejich věku, na který se uplatňují podobná měřítka jako u vrcholových sportovců. Šéf si při práci možná ještě dodělává školu a na svůj mladý dynamický tým je náležitě hrdý. Ten si vytváří vlastní termíny a průpovídky, jimž nezasvěcené okolí nerozumí. I u běžných výrazů má přednost jejich anglicky znějící podoba. Volný čas tráví kolegové společně, skákají v tandemu padákem a pořádají netradiční večírky.

Jak přežít
Zkroťte svou ambici vybírat si kamarády podle sympatií. Nově vám musí být sympatické vše, co podporuje týmového ducha a nadšení pro firmu. Kolegy či šéfa kritizujte výhradně se širokým úsměvem a nikdy neprotestujte tím, že se odmítnete účastnit firemního tenisu či výletu do New Yorku.

Skautský oddíl
Do práce přijdete v kroji a na nástěnce najdete heslo dne. Za každý úspěch dostanete bod, za každý přešlap černou tečku. Tento tým může navenek připomínat Tělocvičnu - také zde se tyká i vedoucímu. Namísto fotbalu vás však čeká překážková dráha. Za pasem budete mít šátek, a kdo se ho zmocní, vezme vám "život". Kolegové mezi sebou soupeří, aby si udrželi motivaci k vysokým výkonům. Jejich volný čas organizuje zaměstnavatel. Firemní slovník nevzniká spontánně, ale dostanete ho vypsaný na křídovém papíře.

Jak přežít
Vyvarujte se toho, abyste podniková pravidla analyzovali rozumem. Jsou pravděpodobně léty prověřená a vymyšlená tak, aby vyhovovala zaměstnancům na pobočkách od Tokia po Moskvu. Pokud si nechcete zkomplikovat kariéru, neplánujte si příliš pestrý rodinný život. Koníčky si vybírejte z nabídky ve firemním katalogu.

Rodina
Tým nemá pevně daná pravidla. Šéf a jeho zástupce se všeobecně respektují, ale běh věcí je spíše chaotický. S Tělocvičnou spojuje Rodinu neformální prostředí, rozdíl je v tom, že tady jsou zastoupeny všechny věkové kategorie a nechybí zde respekt ke starším a zkušenějším. Neexistuje žádný osobitý slovník, který by pracovníky různého postavení a generací spojoval. Pracovníci starší generace "střeží", aby se nemluvilo zbytečně anglicky a nezaváděly se moderní personalistické trendy, které nemají v českém prostředí tradici.

Jak přežít
Respektujte "rodiče". Klidně s nimi živě diskutujte, ale jejich konečné slovo poslechněte. Pokud potřebujete k práci pevný program a řád, vytvořte si jej sami, ale nesnažte se jej zavádět mezi ostatními. Tým typu Rodina nemůže fungovat podle nalinkovaného harmonogramu, jeho předností jsou právě osobní vazby. V rámci dobrých vztahů nezapomeňte alespoň jednou týdně poobědvat i s neoblíbenou tchyní.

Putyka
Tuhle firmu založila parta kamarádů kolem počítačů, internetu a podobných oborů. Pravděpodobně ještě při škole a spontánně tak navázali na studentská léta. Práci berou jako dobrou zábavu, která jim slušně vynáší. Nemají pevně stanovenou pracovní dobu, do kanceláře chodí kolem poledne, jak jim to dovolí následky včerejší oslavy čehokoli. Někteří členové týmu spolu bydlí v jednom bytě (zpravidla mnohem menším, než by odpovídalo počtu jeho nájemníků). Vzhledem k jejich životnímu stylu je to praktičtější.

Jak přežít
Na rozdíl od týmu typu Tělocvična zde nelze nikomu radit, aby slevil z výběru svých přátel. Existuje jediné správné doporučení: Pokud vám vadí po probuzení zjistit, že si kolega v noci ustlal ve vaší vaně, běžte si hledat jinou práci. Nebo doufejte, že jednou se vaši kolegové budou chovat jako dospělí.

Školní třída
Jako ve škole si připadají zaměstnanci firem, jež si příliš zakládají na odstupu mezi šéfy a podřízenými. Generální ředitel je „bůh“, jehož desatero je nedotknutelné, ale kterého prakticky nikdo nikdy neviděl. Ostatní šéfové vyžadují formální přístup, respekt a případné náměty přijímají jen v písemné podobě. Pracovní doba se počítá na minuty a každá absence musí být včas oznámena a řádně vysvětlena. Pracovat na jedničku je samozřejmost. Bonusy neexistují a za každé pochybení vám naopak strhávají peníze.

Jak přežít
Choďte včas, seďte, kde máte sedět, o slovo se hlaste a dodržujte pravidla. Měnit je můžete až ve chvíli, kdy se svou příkladnou kázní a pílí vypracujete na manažerský post.

Autoři: ,Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Morgani: Bitcoin se chová jako dot.com bublina, ale s 15krát rychlejším průběhem

Morgani: Bitcoin se chová jako dot.com bublina, ale s 15krát rychlejším průběhem

Kurzy.cz Podle analytiků americké banka Morgan Stanley se bitcoin chová hodně jako Nasdaq v době dot.com horečky, jen s tím rozd...

Najdete na iDNES.cz