Šest příkladů hypotéky trochu jinak

aktualizováno 
Úrokové sazby jsou hodně nízko, takže je ideální doba pro pořízení bydlení. Že se účelovému úvěru na bydlení říká hypotéka, ví asi každý. Ale víte, že si můžete půjčit peníze i na dům, který už vlastníte, nebo že za určitých podmínek nemusíte bance dokládat, za co jste půjčené peníze utratili?
Když nemáte dostatečné příjmy, můžete požádat o hypotéku bez dokazování příjmů. Počítejte však s vyšší úrokovou sazbou. Ilustrační snímek

Když nemáte dostatečné příjmy, můžete požádat o hypotéku bez dokazování příjmů. Počítejte však s vyšší úrokovou sazbou. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1Americká hypotéka

Produkt pro ty, kteří již nemovitost vlastní, ale potřebují peníze v hotovosti. Výhoda je, že peníze mohou použít na cokoli, třeba na podnikání, studia, zařízení domácnosti.

Podmínkou je, že nemovitost dáte bance do zástavy. Úroková sazba je vyšší než u standardních hypoték, pohybuje se kolem 6 až 7 procent. Banky na americkou hypotéku obvykle dávají maximálně do 70 procent zástavní hodnoty nemovitosti. Tedy když máte byt s odhadní hodnotou milion korun, půjčí vám maximálně 700 tisíc. Někdy bývají limity i nižší, například GE Money Bank má limit 50 procent hodnoty nemovitosti.

2Hypotéka bez dokládání faktur

Týká se hypoték určených na výstavbu nemovitosti. Je výhodná zejména pro ty, kdo část prací provádějí svépomocí a nemají na ně žádný daňový doklad.

Věc pochopitelně nefunguje zcela živelně. Sice není třeba odevzdávat faktury, ale jednou za čas je třeba bance doložit, že dům či byt roste. To proto, aby klient neshrábl peníze a neodjel za ně třeba na dovolenou. Sazba záleží na konkrétní bance, většinou není výrazně vyšší (o pár desetin či jedno procento) nebo je stejná jako u standardní hypotéky.

3Hypotéka bez dokládání příjmů

Banky si obvykle dobře prověřují, zda má potenciální klient dostatečné příjmy. Tuto kontrolu často odpouštějí ve chvíli, kdy refinancujete a u původní banky jste neměli problém se splácením.

Pokud máte příjmy, ale nemůžete je doložit (jste třeba ve výpovědní lhůtě, ale máte domluvené nové zaměstnání), můžete požádat o hypotéku bez dokládání příjmů. Počítejte však s tím, že úroková sazba bude o přibližně dvě procenta vyšší než u běžných hypoték.

4Hypotéka na pořízení družstevního bytu

Financování družstevního bytu je problematické v tom, že byt není ve vlastnictví klienta (který ho tudíž nemůže dát do zástavy), ale patří družstvu. Pro klienta existují dvě řešení.

Buď sežene jinou nemovitost do zástavy (viz stoprocentní hypotéka), nebo si u banky sjedná takzvaný předhypoteční úvěr. Jeho podmínkou je, že musí být předem dohodnuto, že nejpozději do roka přejde byt do vlastnictví klienta a ten zřídí bance zástavní právo.

5Stoprocentní hypotéka

Když si například kupujete dům a chcete půjčit právě tolik, kolik stojí (půjčujete si 100 procent hodnoty nemovitosti, kterou dáváte do zástavy), přidělí vám banka takzvanou stoprocentní hypotéku. Ta mívá o něco vyšší roční úrokovou sazbu, než kdybyste si nepůjčovali plnou částku.

Může se hodit

Z jednoho místa můžete snadno porovnat, jaká hypotéka je pro vás nejvhodnější. Zkuste FINmarket.cz.

Stoprocentní hypotéku však banky nedají každému. Podmínkou je dobrá bonita, tedy že jednoduše řečeno utratíte méně, než vyděláte.

Kdo nemá peníze ani nedokáže z výplaty ušetřit, není ještě úplně ztracen. Pokud má k dispozici ještě další nemovitost, kterou může dát do zástavy (třeba jiný dům, byt, chatu), navýší si s její pomocí hodnotu zastavované nemovitosti a na hypotéku může dosáhnout. Druhou nemovitost přitom nemusí žadatel o hypotéku vlastnit, může být třeba rodičů, či dokonce kamaráda. Skutečný majitel však musí se zástavou souhlasit a samozřejmě na nemovitosti nemůže váznout jiná zástava.

6Variabilní hypotéka

Na rozdíl od fixní hypotéky, kdy na předem sjednanou dobu víte, jakou budete mít úrokovou sazbu, u variabilní hypotéky jistotu předem nemáte. Variabilní sazba se totiž mění podle vývoje na trhu, splátky se mohou pohybovat nahoru i dolů.

Sazba se stanovuje podle mezibankovní úrokové sazby PRIBOR, která je vyhlašovaná ČNB. Je to sazba, za kterou si mezi sebou půjčují banky. Vy jako klient však nebudete mít tak výhodné podmínky, ale banka vám přičte k PRIBOR například procento či dvě. Měsíční sazba PRIBOR je aktuálně 0,32 procenta, denní 0,18 procenta. Variabilní hypotéky se pohybují kolem dvou procent ročně.

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Lidé bez práce volí raději brigádu, nově je v kurzu mikrozaměstnávání

Největší zájem je o administrativní výpomoc nebo kvalifikovanou brigádu v...

Pracovní trh aktuálně nabízí téměř 320 tisíc volných pozic, přesto je v České republice stále přes 200 tisíc lidí bez...

Nepřetěžujte zaměstnance, ať o ně nepřijdete, radí expertka

Ilustrační snímek

Podzim patří k nejnáročnějším obdobím v roce, obzvlášť pokud jde o nápor na psychiku. Navíc zaměstnavatelé v...

Další z rubriky

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších krátkodobých mikropůjček

Ilustrační snímek

Mikropůčkám se běžně říká půjčky do výplaty. Na internetu je takových nabídek spousta. Dají se sjednat velmi rychle, a...

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však trhal v září rekordy

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál stoupají, ale zatím mírně. V září se úroková sazba zvedla ze srpnových 2,53 na...

Státní hypotéka není takový trhák, jak se čekalo. Co vlastně je?

Ilustrační snímek

Mluvilo se o enormním zájmu. A počítalo se s tím, že bude objem peněz určený na státní hypotéku pro mladé vybraný do...

Manželství je pro drtivou Čechů nedotknutelné. Téměř tři čtvrtiny Čechů nesouhla...

Manželství je pro drtivou Čechů nedotknutelné. Téměř tři čtvrtiny Čechů nesouhla...

Kurzy.cz V souhrnu 71,6% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace nesouhlasí s uzákoněním manželství...

Najdete na iDNES.cz