Šest příkladů hypotéky trochu jinak

aktualizováno 
Úrokové sazby jsou hodně nízko, takže je ideální doba pro pořízení bydlení. Že se účelovému úvěru na bydlení říká hypotéka, ví asi každý. Ale víte, že si můžete půjčit peníze i na dům, který už vlastníte, nebo že za určitých podmínek nemusíte bance dokládat, za co jste půjčené peníze utratili?
Když nemáte dostatečné příjmy, můžete požádat o hypotéku bez dokazování příjmů. Počítejte však s vyšší úrokovou sazbou. Ilustrační snímek

Když nemáte dostatečné příjmy, můžete požádat o hypotéku bez dokazování příjmů. Počítejte však s vyšší úrokovou sazbou. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1Americká hypotéka

Produkt pro ty, kteří již nemovitost vlastní, ale potřebují peníze v hotovosti. Výhoda je, že peníze mohou použít na cokoli, třeba na podnikání, studia, zařízení domácnosti.

Podmínkou je, že nemovitost dáte bance do zástavy. Úroková sazba je vyšší než u standardních hypoték, pohybuje se kolem 6 až 7 procent. Banky na americkou hypotéku obvykle dávají maximálně do 70 procent zástavní hodnoty nemovitosti. Tedy když máte byt s odhadní hodnotou milion korun, půjčí vám maximálně 700 tisíc. Někdy bývají limity i nižší, například GE Money Bank má limit 50 procent hodnoty nemovitosti.

2Hypotéka bez dokládání faktur

Týká se hypoték určených na výstavbu nemovitosti. Je výhodná zejména pro ty, kdo část prací provádějí svépomocí a nemají na ně žádný daňový doklad.

Věc pochopitelně nefunguje zcela živelně. Sice není třeba odevzdávat faktury, ale jednou za čas je třeba bance doložit, že dům či byt roste. To proto, aby klient neshrábl peníze a neodjel za ně třeba na dovolenou. Sazba záleží na konkrétní bance, většinou není výrazně vyšší (o pár desetin či jedno procento) nebo je stejná jako u standardní hypotéky.

3Hypotéka bez dokládání příjmů

Banky si obvykle dobře prověřují, zda má potenciální klient dostatečné příjmy. Tuto kontrolu často odpouštějí ve chvíli, kdy refinancujete a u původní banky jste neměli problém se splácením.

Pokud máte příjmy, ale nemůžete je doložit (jste třeba ve výpovědní lhůtě, ale máte domluvené nové zaměstnání), můžete požádat o hypotéku bez dokládání příjmů. Počítejte však s tím, že úroková sazba bude o přibližně dvě procenta vyšší než u běžných hypoték.

4Hypotéka na pořízení družstevního bytu

Financování družstevního bytu je problematické v tom, že byt není ve vlastnictví klienta (který ho tudíž nemůže dát do zástavy), ale patří družstvu. Pro klienta existují dvě řešení.

Buď sežene jinou nemovitost do zástavy (viz stoprocentní hypotéka), nebo si u banky sjedná takzvaný předhypoteční úvěr. Jeho podmínkou je, že musí být předem dohodnuto, že nejpozději do roka přejde byt do vlastnictví klienta a ten zřídí bance zástavní právo.

5Stoprocentní hypotéka

Když si například kupujete dům a chcete půjčit právě tolik, kolik stojí (půjčujete si 100 procent hodnoty nemovitosti, kterou dáváte do zástavy), přidělí vám banka takzvanou stoprocentní hypotéku. Ta mívá o něco vyšší roční úrokovou sazbu, než kdybyste si nepůjčovali plnou částku.

Může se hodit

Z jednoho místa můžete snadno porovnat, jaká hypotéka je pro vás nejvhodnější. Zkuste FINmarket.cz.

Stoprocentní hypotéku však banky nedají každému. Podmínkou je dobrá bonita, tedy že jednoduše řečeno utratíte méně, než vyděláte.

Kdo nemá peníze ani nedokáže z výplaty ušetřit, není ještě úplně ztracen. Pokud má k dispozici ještě další nemovitost, kterou může dát do zástavy (třeba jiný dům, byt, chatu), navýší si s její pomocí hodnotu zastavované nemovitosti a na hypotéku může dosáhnout. Druhou nemovitost přitom nemusí žadatel o hypotéku vlastnit, může být třeba rodičů, či dokonce kamaráda. Skutečný majitel však musí se zástavou souhlasit a samozřejmě na nemovitosti nemůže váznout jiná zástava.

6Variabilní hypotéka

Na rozdíl od fixní hypotéky, kdy na předem sjednanou dobu víte, jakou budete mít úrokovou sazbu, u variabilní hypotéky jistotu předem nemáte. Variabilní sazba se totiž mění podle vývoje na trhu, splátky se mohou pohybovat nahoru i dolů.

Sazba se stanovuje podle mezibankovní úrokové sazby PRIBOR, která je vyhlašovaná ČNB. Je to sazba, za kterou si mezi sebou půjčují banky. Vy jako klient však nebudete mít tak výhodné podmínky, ale banka vám přičte k PRIBOR například procento či dvě. Měsíční sazba PRIBOR je aktuálně 0,32 procenta, denní 0,18 procenta. Variabilní hypotéky se pohybují kolem dvou procent ročně.

Autor:


Nejčtenější

Studia nejsou levná. Spočítali jsme, kolik stojí měsíčně vysokoškolák

Ilustrační snímek

Mít doma vysokoškoláka je pro mnohé rodiče značná finanční zátěž. Část nákladů na pokrytí studií si často mladí lidé...

Expertka: Ceny za hygienu zubů jsou různé, je to jako v luxusní restauraci

Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně.

Paní Eva dochází už tři roky na zubní hygienu v Přerově. Za každou návštěvu zaplatí kolem šesti set korun. Její sestra,...Vše o důchodu: Jít do penze dřív, pracovat na procenta či brigádničit

Ilustrační snímek

Ač jste duchem stále mladí, myšlenka na výši důchodu se nejspíš občas vloudí do hlavy každému. A také plány. Jít do...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Dostali přidáno, přesto chtějí jinam. V kurzu je práce z domova

Ilustrační snímek

Více než kdy jindy musí být firmy obezřetné k požadavkům svých zaměstnanců. Touha Čechů po změně zaměstnání stále...

Další z rubriky

Jak může leasing na auto zkomplikovat vaši žádost o hypotéku

Ilustrační snímek

Česká národní banka od roku 2016 omezuje poskytování hypotéčních úvěrů. S další změnou přišla nedávno. Od října chce...

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Obavy jsou namístě, synchronizovaný globální růst je už minulostí

Obavy jsou namístě, synchronizovaný globální růst je už minulostí

Kurzy.cz Ještě před rokem procházela světová ekonomika synchronizovaným ekonomickým boomem. Tempo růstu se zvyšovalo v každé z v...Najdete na iDNES.cz