Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U hypoték se začalo víc riskovat

aktualizováno 
V bankovních domech jsou nyní k mání svůdné slevy na hypotéky pro klienty, kteří si chtějí zariskovat a vsadit si na štěstí. Většina bank srazila novým klientům vstupní úroky pod tři procenta, což je poloviční sazba oproti standardní úrovni v loňském roce.

Podmínkou však je, že klient bance dovolí sazbu změnit už po jednom roce. Protože úrokové sazby jsou nyní v Česku u dna a předpokládá se jejich růst, může se levná vstupní roční sazba po letech prodražit.

Zatím není zcela jasné, jak se banky zachovají, až budou nově upsaným klientům vypočítávat sazbu po vypršení vstupní jednoroční lhůty. "Bude záležet na tržní úrovni sazeb," uvádí Klára Gajdušková, mluvčí České spořitelny, lídra na trhu hypoték.
Zprávy z bank však svědčí o tom, že nízká sazba v prvním roce je pro řadu klientů natolik lákavá, že jsou ochotni zariskovat. Podle předběžných údajů z Hypoindexu společnosti Fincentrum se úrok u čerstvě sjednaných hypoték za březen dostal na vůbec nejnižší hodnotu. Jedním z důvodů je skutečnost, že lidé využívají vstupních jednoročních slev a díky nízkým sazbám častěji volí jednoroční fixing.

FINCENTRUM HYPOINDEX

Jaká je průměrná úroková sazba, za kterou jsou v současnosti  poskytovány nové hypotéky? Jak vysoké jsou v průměru poskytované hypoteční úvěry?

Hypoteční makléři, kteří se živí poradenstvím při sjednávání úvěrů, však nabádají k opatrnosti. Sleva v prvním roce není tak závratná, aby stála za riziko toho, že sazby půjdou záhy nahoru. Výhodou krátkého zakotvení úroků může být to, že na konci fixního období lze hypotéku bez sankcí splatit.

Půjčit si na hypotéku milion korun při dvacetileté splatnosti a tříprocentním úroku znamená čistou splátku bez úroků okolo 5500 korun. Všeobecně nízká úroveň sazeb, související s pomalým růstem cen v loňském roce a se vzrůstající konkurencí mezi bankami, přitom umožňuje lidem zafixovat si dnes splátku hypotéky na deset i patnáct let, a to za peníze, které se od vstupních slev tolik neliší. Spořitelna při fixingu na deset let garantuje úrok 5,5 procenta, což je srovnatelné s nabídkou ostatních bank. Při dvacetileté milionové půjčce to znamená čistou měsíční splátku 6600 korun. Poplatky u hypoték jdou do stokorun měsíčně.

"Sazby jdou nahoru, a proto klientům radím spíš dívat se na to, jak si toto minimum maximálně prodloužit," uvádí šéf makléřské společnosti Simply Jan Urban. Podle něho je třeba při krátkodobém fixingu počítat s tím, že banka může mít tendenci zkusit si v budoucnu úvodní slevu vybrat. Sjednávání úroků na další období je individuální. "Tržní sazba není ničím dána, navíc v Česku ve smlouvách nejsou žádné stropy, o kolik se sazba může pohnout nahoru," míní Urban.

Strop je dán konkurencí na trhu, ale jakmile se klient jednou upíše, změnit banku je nákladné hlavně kvůli vstupním poplatkům přesahujícím běžně deset tisíc korun.

Hypotéky dále klesají

Jak se měnila měsíční splátka hypotéky (v Kč, dvacetiletá hypotéka na milion korun)

I.03 II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII. I. II.04
7011 6969 6833 6800 6747 6621 6540 6533 6513 6559 6555 6600 6600 6579

Pozn.: předběžné údaje ukazují na další pokles v březnu; pramen: Fincentrum, hypoindex

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Další z rubriky

Odborník: Družstevní bydlení oživuje, má dnes řadu výhod včetně ceny

Ilustrační snímek

V 80. letech minulého století bylo běžné bydlet v družstevním bytě. Dnes je to podle mnohých přežitkem. Bytová družstva...

Hypotéky opět zdražují, sazba pod dvě procenta je nejspíš minulostí

Ilustrační snímek

V prosinci 2017 úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Kurzy.cz Švédsko je známo díky některým hudebním skupinám a zpěvákům, světu dalo společnost IKEA a ukazuje, jak může vypadat stá...

Najdete na iDNES.cz