U koho a jak si pojistit domácnost?

  • 17
Celkový přístup k životu, hodnotám a majetku ovlivňují osobní preference a postoje každého z nás. Trh s nemovitostmi se v Česku stále rozvíjí a hodnota vybavení domácností stoupá. Neustále roste i nabídka a vybavenost rodinných příbytků předměty dlouhodobé spotřeby.

To vše spolu se stále vysokou kriminalitou zákonitě vede k otázce u koho, jak a za kolik se pojistit. Odpovědí na tyto otázky vám mohou být následující řádky.

V podstatě každá z pojišťoven působících na našem pojistném trhu a zabývající se pojištěním majetku, nabízí občanům standardizovaný produkt - pojištění domácnosti. Pro kvalitní pojistnou ochranu ale musíte hledat mezi pojišťovnami, u kterých toto pojištění vyhovuje vašim představám a vybírat mezi širokou škálou nabídek variantu, která bude finančně vyhovovat a svým rozsahem vycházet vstříc vašim skutečným možnostem a potřebám.

NENECHTE SI UJÍT
Dolary, peníze, bankovky
Jak zhodnocují Češi své peníze?
V odborném tisku často zaznívá názor, že Češi zhodnocují své peníze neefektivně. Je tomu ale skutečně tak? Kam Češi dávají své peníze?

Nůž (c) profimedia.cz/corbis
Leze vám kolega na nervy?
KONFLIKTY NA PRACOVIŠTI jsou někdy i přínosné; mohou pročistit vzduch. Ale jejich výsledkem nesmějí být rozvrácené vztahy.

Chemie
Nebezpečí: Domov plný chemie
Test MF DNES přinesl nedávno důkaz, že osvěžovače vzduchu uvolňují škodlivé látky. Osvěžovače jsou jedním z mnoha výrobků, které máme doma a obsahují chemikálie.

U všech pojišťoven je hlavním předmětem pojištění soubor movitých věcí, které tvoří zařízení domácnosti a  slouží jejímu provozu nebo uspokojování osobních potřeb pojištěného a osob žijících s ním ve společné domácnosti. Základním požadavkem na kvalitní pojistnou smlouvu by mělo být, aby kryla všechna v úvahu přicházející rizika neboť konkrétní vymezení pojistných rizik a podmínky pojištění se mezi jednotlivými pojišťovnami liší.

Další důležitou podmínkou pro dobře sjednanou pojistnou smlouvu je, že pojistná částka by měla odpovídat hodnotě pojištěného majetku. V opačném případě se vystavujete riziku tzv. podpojištění, což znamená, že v případě pojistné události vám bude pojišťovna krátit pojistné plnění ve stejném poměru sjednané pojistné částky a skutečné hodnoty majetku.

Pomocnou rukou pro výběr pojišťovny z pohledu krytí rizik a jejich ceny by vám měla být NÁSLEDUJÍCÍ TABULKA :

Je důležité zde zmínit, že cena pojištěného vybavení domácnosti se postupem času může vlivem inflace změnit a proto už většina pojišťoven nabízí volbu indexace pojistné částky (pojišťovna sama pojistnou částku aktualizuje na základě vývoje cenového indexu za uplynulý rok).

Každá pojišťovna používá limity plnění na jednotlivé vybrané rizikové soubory věcí (audiovizuální a výpočetní technika, cennosti, věci zvláštní hodnoty, jízdní kola, apod.), a proto je dobré důkladně zvážit, zda jsou tyto limity pro vás dostačující. I ve standardně vybavené domácnosti totiž není výjimkou, že jsou tyto limity několikanásobně překročeny. Je tedy na místě tyto limity navýšit na úroveň skutečného stavu.

Zde je třeba se zmínit ještě o připojištění stavebních součástí. Jedná se o takové stavební úpravy, které vlastníci či nájemci bytu provedli na své náklady (plovoucí podlahy, rekonstrukce koupelen, vestavěné skříně na míru, atd.). V základním pojištění domácnosti je pojistné plnění pro tyto stavební součásti obvykle limitováno poměrně malou částkou.

Pojištění domu a domácnosti.
Jak na to?
Speciální sekce ZDE.

Pojišťovny ve svých smluvních podmínkách k pojištění domácnosti zpravidla stanovují minimální způsob zabezpečení vstupních dveří a oken bytu, v němž se pojištěné věci nacházejí. Samozřejmě platí, že čím větší pojistná částka, tím je požadováno kvalitnější zabezpečení. Není-li majetek v době pojistné události zabezpečen odpovídajícím způsobem, může být pojistné plnění pojišťovnou kráceno, popřípadě zcela odmítnuto.
 
Výše pojistného, tj. částka, kterou budete platit pojišťovně za poskytnutou ochranu závisí na těchto faktorech:

  • Výši pojistné částky - stanovuje výhradně klient na doporučení pojišťovny
  • Zvolených rizicích zahrnutých do pojištění
  • Velikosti spoluúčasti - čím vetší spoluúčast, tím levnější pojistné
  • Umístění domácnosti - čím větší město, popř. čím větší riziko záplavy či povodně, tím dražší  pojistné
  • Úrovni zabezpečení domácnosti - čím větší pojistná částka, tím větší minimální požadovaná úroveň zabezpečení
  • Četnosti platby pojistného - čím nižší frekvence placení, tím menší pojistné
  • Bonusech a slevách - bezškodní průběh za předchozí pojištění, další sjednané pojištění

Prakticky každá z pojišťoven nabízí k „majetkové“ části pojištění domácnosti ještě pojištění odpovědnosti členů domácnosti za škody způsobené třetí osobě (např. rozbití skleněné výplně dveří na návštěvě u přátel, vaše dítě na pískovišti zraní lopatkou další dítě, apod.). Některé z pojišťoven pro potřeby tohoto pojištění považují za členy domácnosti už dokonce i domácí mazlíčky.
 
Vzhledem k tomu, že se pojistný trh chová stejně jako jiné vyspělé trhy, zuří i zde mezi prodávajícími tuhý konkurenční boj, který se navenek vůči klientům projevuje různými nadstandardními službami a ujednáními. Například některé pojišťovny (Alianz, Generali, ČSOB Pojišťovna) poskytují ke svému produktu asistenční služby (24 hodinovou pomoc v případě situace vyžadující bezodkladné řešení v případě, kdy hrozí poškození pojištěného majetku nebo zvětšení rozsahu již vzniklé škody).

I když se jednotlivé produkty pojištění domácnosti v nabídkách pojišťoven na první pohled od sebe příliš neliší, při bližším zkoumání zjistíme, že jsou od sebe byť jen v maličkostech dosti rozdílné a odlišné. Proto výběr a následné správné sjednání pojistky je poměrně obtížný a odpovědný úkol, který by se měl svěřit do rukou odborníkům s dobrou znalostí pojistného trhu.     

Jaké máte zkušenosti s pojištěním domácnosti? Podle čeho jste vybírali a jak se vám vaše volba vyplatila? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.