Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U maturantů se cení umění jednat s klienty

  12:42aktualizováno  12:42
- Střední odborné školy představují rozsáhlou oblast vzdělávání, v níž se žáci připravují pro výkon odborných specializovaných činností technických, ekonomických, pedagogických a dalších. Vzdělání je zakončeno maturitní zkouškou, po jejímž složení má absolvent dostatečnou odbornou kvalifikaci, která mu v případě nepřijetí nebo nezájmu o studium na vysoké škole poskytuje velkou šanci na uplatnění. Absolventi středních odborných škol jsou nejlépe připraveni zejména pro výkon odborných povolání, jejichž klíčovým znakem je specializaci v rozmanitých oborech.
 Oproti tomu gymnázium, jakožto všeobecně vzdělávací střední škola poskytující úplné střední vzdělání s maturitou, připravuje žáky především ke studiu na vysoké škole. Současně může být i přípravou pro výkon profesí, které předpokládají široké všeobecné vzdělání, ale nevyžadují zvláštní odbornou přípravu nebo předpokládají pouze krátké zaškolení. Jak zaměstnavatelé hodnotí ze svého hlediska důležitost jednotlivých vlastnostní absolventů SOŠ a gymnázií?

Za nejdůležitější vlastnosti a dovednosti považují:

- smysl pro kvalitu
- smysl pro službu klientům
- osvojení odborného základu
- smysl pro hospodárnost.

Naprosto dominující je přitom otázka kvality odvedené práce. Smysl pro kvalitu je z hlediska důležitosti v očích zaměstnavatelů na prvním místě (za "zcela nezbytný" či "velmi důležitý" jej pokládá osmaosmdesát procent zaměstnavatelů).

Na druhém místě skončil smysl pro službu klientům (Pro osmdesát procent zaměstnavatelů je "velmi důležitý"). Vysoká priorita této vlastnosti naznačuje projev zdůrazňování toho prvku v uvažování zaměstnavatelů, který směřuje ke konečnému výsledku činnosti.

Zaměstnavatelé tedy přikládají nejvyšší prioritu takovým vlastnostem, které souvisejí s celkovým přístupem k firmě: loajalitě k zaměstnavateli a zodpovědnosti za vykonávanou práci.

Vyšší důležitost smyslu pro službu klientům zřejmě pramení z toho, že absolventi středních odborných škol jsou častěji přijímáni do profesí, jejichž pracovní náplň zahrnuje styk s klienty - oblast peněžnictví, pojišťovnictví, obchodu, apod.

Profesní dovednosti jsou vyžadovány stejně jako u absolventů středních odborných učilišť. Péči o bezpečnost a zdraví při práci nepovažují zaměstnavatelé u absolventů středních škol za tak důležitou, jako u aboslventů SOU - opět se jedná o rozdílnost uplatnění u obou typů uchazečů.

U zpravidla nemanuálně pracujících středoškoláků - často nejrůznější rofese administrativního charakteru nedosahuje zmíněná položka takové důležitosti, jako u vyučených, kteří jsou v průběhu vykonávané činnosti častěji vystaveni riziku pracovního úrazu. Přesto je tato vlastnost "velmi důležitá" pro 60 procent zaměstnavatelů.

Jaké vlastnosti a dovednosti považují zaměstnavatelé u absolventu středních škol naopak za nejméně důležité? K vlastnostem a dovednostem, které zaměstnavatelé řadí na konec zmíněného žebříčku důležitosti, patří reprezentativní vzhled. Ačkoli hodnoty stupně důležitosti jsou absolutně nejnižší, výsledky naznačují, že jeho význam nelze podceňovat.
Pro každého čtvrtého zaměstnavatele je reprezentativní vzhled přinejmenším velmi důležitý a pro sedm procent zcela nezbytný.

Také všeobecné vědomosti jsou spíše méně důležitým doplňkem dovedností absolventa.

Seběvědomí. Je zajímavé, že sebevědomí rozhodně nepatří mezi vlastnosti, které by v očích zaměstnavatelů rozhodovaly o kvalitě absolventa - v případě absolventů SOŠ a gymnázií se řadí mezi nejméně důležité vlastnosti.

Na konec pomysleného žebříčku patří i zběhlost v cizích jazycích. Tuto "pozici" získala při celkovém srovnání jednotlivých vlastností, avšak nesmí se zapomínat, že jde současně o dovednost, která je v některých případech zaměstnavatelem stanovena jako podmínka pro přijetí do zaměstnání. Za "zcela nezbytnou" či "velmi důležitou" ji považuje více než třicet procent zaměstnavatelů.

(Z publikace Absolventi na trhu práce Co zaměstnavatelé očekávají?)
Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Kurzy.cz Danske Bank ve svém posledním týdenním přehledu hovoří o deseti pákách, které může Čína efektivně použít v případné obc...

Najdete na iDNES.cz