Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U pohovoru si nevymýšlejte, ale říkat vše nemusíte

aktualizováno 
Nemusíte říkat vše, ale je třeba vyhnout se lžím, které mohou být odhaleny a kvůli nimž pak ztratíte šanci získat novou práci. Na otázky odpovídal Marek Matějka, autor knihy Vše o přijímacím pohovoru.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Rozhovor dvou manažerek | foto: Profimedia.cz

Kandidáti se často snaží zatajovat fakt, že jsou ve výpovědní lhůtě a novou práci potřebují. Jak neztratit svoji taktickou nevýhodu v rámci budoucích vyjednávání a současně se vyhnout nepravdám?

Odpovídat pravdivě, respektive nelhat, v případě potřeby pouze nesdělovat úplnou informaci a mít na zřeteli, že se jedná de facto o druh obchodního jednání. Diskutovanou cenou je vaše mzda. Neříkat celou pravdu není totéž jako lhát. Kdo přichází s cenou práce jako první, většinou ve vyjednávání o odměně "prohrává".

Někdy ženy, které měly mateřskou dovolenou, tuto skutečnost do životopisu neuvádějí a personalisté to považují za zatajování informací. Jak zabránit tomu, že personalista už při čtení životopisu pozná, že žena má malé děti, což ji často na trhu práce diskvalifikuje.

V době, kdy téměř každý má svůj živnostenský list, je možné "černou díru" svést na vlastní podnikání. Nicméně mateřství je výsadou žen, nikoli stigma. Korektnímu zaměstnavateli nebude, nemůže vadit. Pakliže mu vadí, zvažoval bych, zda s takovou firmou spojit svůj profesní život.

Personalisté rychle poznají, když si kandidáti posunují roky praxe dle potřeby, aby jim v životopise nevznikla mezera, nebo tuto mezeru vyplňují pozicemi jako "překladatel". Co tedy dělat, pokud nechci odhalit, že se mi v kariéře nějakou dobu nedařilo.

Možná by stálo za to říct pravdu. Ten, kdo je vždy a za všech okolností úspěšný, tedy je mladý, zdravý a bohatý, bývá spíše podezřelý než obdivuhodný. Systém, který tlačí člověka do lži, je špatný systém. Nebýt jeho součástí je tak spíš výhodou.

Pokud jde o znalost jazyka, výmluvy typu "dlouho jsem nehovořil, musel bych se rozmluvit a byl jsem vždycky spíše na mluvené slovo" jsou personalistům známé. Je lepší už v prvním kontaktu třeba napsat, že si nejste úrovní znalostí jistí?

Určitě je lepší deklarovat skutečnou znalost než fabulovat. Při osobním jednání lze totiž spontánně přejít do cizího jazyka a tam se velmi rychle ukáže pravda. Nejde o ztrátu jazykového renomé, ale o daleko horší věc, o ztrátu důvěryhodnosti v očích potenciálního zaměstnavatele.

Lépe "moudře" mlčet než hloupě blekotat. Češi ve středním a vyšším věku svou jazykovou gramotnost spíše podhodnocují, mladí přesně naopak. Skutečně ovládat cizí jazyk znamená myslet v daném jazyce, nikoli mít lexikální znalost obohacenou školní syntaxí.Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy

Ilustrační snímek

Na vysoké teploty, které v posledních dnech panují v Evropě, musí podle zákoníku práce pamatovat zaměstnavatelé. Ať už...

Schichtové: Jak jejich slavné mýdlo s jelenem proslavilo Ústí v Evropě

Dobové reklamní panely kosmetické značky Elida z ústecké společnosti Schicht

Vybudovali obrovský podnik, zaměstnávali tisíce lidí. Chtěli konkurovat Škodě a Tatře. Jenže podobně jako u jiných...

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá indická rupie

Kurzy.cz Měnové turbulence v Turecku se v noci na dnešek, během obchodování na asijských trzích, zklidnily. Nyní dokonce turecká...

Najdete na iDNES.cz