Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U pohovoru si nevymýšlejte, ale říkat vše nemusíte

aktualizováno 
Nemusíte říkat vše, ale je třeba vyhnout se lžím, které mohou být odhaleny a kvůli nimž pak ztratíte šanci získat novou práci. Na otázky odpovídal Marek Matějka, autor knihy Vše o přijímacím pohovoru.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - Rozhovor dvou manažerek | foto: Profimedia.cz

Kandidáti se často snaží zatajovat fakt, že jsou ve výpovědní lhůtě a novou práci potřebují. Jak neztratit svoji taktickou nevýhodu v rámci budoucích vyjednávání a současně se vyhnout nepravdám?

Odpovídat pravdivě, respektive nelhat, v případě potřeby pouze nesdělovat úplnou informaci a mít na zřeteli, že se jedná de facto o druh obchodního jednání. Diskutovanou cenou je vaše mzda. Neříkat celou pravdu není totéž jako lhát. Kdo přichází s cenou práce jako první, většinou ve vyjednávání o odměně "prohrává".

Někdy ženy, které měly mateřskou dovolenou, tuto skutečnost do životopisu neuvádějí a personalisté to považují za zatajování informací. Jak zabránit tomu, že personalista už při čtení životopisu pozná, že žena má malé děti, což ji často na trhu práce diskvalifikuje.

V době, kdy téměř každý má svůj živnostenský list, je možné "černou díru" svést na vlastní podnikání. Nicméně mateřství je výsadou žen, nikoli stigma. Korektnímu zaměstnavateli nebude, nemůže vadit. Pakliže mu vadí, zvažoval bych, zda s takovou firmou spojit svůj profesní život.

Personalisté rychle poznají, když si kandidáti posunují roky praxe dle potřeby, aby jim v životopise nevznikla mezera, nebo tuto mezeru vyplňují pozicemi jako "překladatel". Co tedy dělat, pokud nechci odhalit, že se mi v kariéře nějakou dobu nedařilo.

Možná by stálo za to říct pravdu. Ten, kdo je vždy a za všech okolností úspěšný, tedy je mladý, zdravý a bohatý, bývá spíše podezřelý než obdivuhodný. Systém, který tlačí člověka do lži, je špatný systém. Nebýt jeho součástí je tak spíš výhodou.

Pokud jde o znalost jazyka, výmluvy typu "dlouho jsem nehovořil, musel bych se rozmluvit a byl jsem vždycky spíše na mluvené slovo" jsou personalistům známé. Je lepší už v prvním kontaktu třeba napsat, že si nejste úrovní znalostí jistí?

Určitě je lepší deklarovat skutečnou znalost než fabulovat. Při osobním jednání lze totiž spontánně přejít do cizího jazyka a tam se velmi rychle ukáže pravda. Nejde o ztrátu jazykového renomé, ale o daleko horší věc, o ztrátu důvěryhodnosti v očích potenciálního zaměstnavatele.

Lépe "moudře" mlčet než hloupě blekotat. Češi ve středním a vyšším věku svou jazykovou gramotnost spíše podhodnocují, mladí přesně naopak. Skutečně ovládat cizí jazyk znamená myslet v daném jazyce, nikoli mít lexikální znalost obohacenou školní syntaxí.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Kurzy.cz Dolar za poslední měsíc vůči euru zpevnil o více než půl procenta. Byť má americká měna za sebou několik negativních fu...

Najdete na iDNES.cz