Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

U starších účtů může smrt majitele odstřihnout ostatní od peněz

  • 11
Zemře-li majitel společného účtu, mohou se ostatní, kteří za jeho života účet běžně používali, rázem ocitnout bez peněz. Tento zásadní problém čeká na ty, které majitel zmocnil k přístupu k účtu ještě před 1. lednem roku 2005.

"V takovém případě dispoziční právo smrtí majitele účtu končí, pokud banka nemá od něho písemné prohlášení o trvání zmocnění i po jeho smrti," upřesňuje Pavla Hávová z ČSOB.

Pokud se dostanete do této situace, požádejte notáře, který má na starosti vyřizování dědictví, aby s bankou přesně vymezil, jak můžete s účtem nakládat respektive vybírat vlastní peníze, které na účet dále chodí.

KDO JE KDO

Majitel - uzavírá smlouvu, zmocňuje další k nakládání s penězi, ruší účet, čerpá úvěry

Disponent - vkládá, vybírá, zadává platební příkazy

Od 1. ledna 2005 začala platit velmi podstatná právní úprava, podle které smrtí majitele účtu už nezaniká smlouva o běžném účtu. Významný posun nastal i v přístupu disponentů k účtu. Neznamená to, že by se ze zmocněné osoby rázem stal majitel účtu, může ho však dále používat v rámci svých dosavadních práv a potřeb.

Nakládání s účtem po smrti majitele řeší paragraf 715a Obchodního zákoníku. "I po smrti klienta banka pokračuje v příjímání peněz na účet, stejně jako v platbách na základě zadaných příkazů, které jí dal majitel účtu či osoby jím zmocněné," doplňuje Hávová.

Ovšem i tak se může stát, že disponent se po smrti majitele účtu k penězům nedostane. Majitel totiž mohl pro případ své smrti manipulaci s účtem omezit. Může stopnout platby, které z účtu odcházely, dokud žil. A stejně tak může od konta odstřihnout lidi, kteří v době jeho života účet běžně užívali.

Staňte se správcem dědictví, získáte práva majitele účtu

Pokud majitel neomezil využívání účtu svým úmrtím, může disponent s penězi na účtu dále manipulovat. Pouze on má právo nechat běžet, případně zastavit všechny stávající výplaty a platby.

Zároveň smí s účtem libovolně nakládat i správce dědictví. Toho může ještě za svého života notářským zápisem určit majitel účtu. Nebo ho může během dědického řízení ustanovit notář. Správce dědictví pak má naprosto shodná práva jako majitel účtu. Do jeho kompetence patří i odejmutí práv disponentům. Ovšem zrušit účet může až dědic po pravomocném skončení dědického řízení.

Pokud účet kromě majitele nikdo nevyužíval a není určen ani správce dědictví, mohou pozůstalí požádat soud, aby s penězi na účtu mohli dočasně nakládat potenciální dědici.

Samotné úmrtí majitele účtu by měli pozůstalí bance oznámit a doložit originálem úmrtního listu vystaveného matrikou příslušného obecního úřadu.