Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Účastníci zájezdu musí dostat všechny informace, ne jen „učesaný“ souhrn

aktualizováno 
Podnikání v cestovním ruchu vyžaduje otevřenost ke klientům, stejně jako obezřetnost při nakládání s reklamacemi. Při nerespektování těchto pravidel se firma může připravit na nemalé problémy.
Cestovní agentury musí zákazníky informovat o tom, která cestovní kancelář zájezd pořádá

Cestovní agentury musí zákazníky informovat o tom, která cestovní kancelář zájezd pořádá | foto: Profimedia.cz

Podnikání v cestovním ruchu vyžaduje otevřenost ke klientům, stejně jako obezřetnost při nakládání s reklamacemi. Při nerespektování těchto pravidel se firma může připravit na nemalé problémy.

Podmínky podnikání cestovních kanceláří a cestovních agentur upravuje zákon č. 159/1999 Sb., který byl loni v srpnu zásadním způsobem novelizován tak, že zpřísnil podmínky byznysu v cestovním ruchu.

Upravil se například termín zájezd, za nějž se považuje i kombinace služeb sestavená na základě "individuální objednávky". Tuto činnost nesmějí vykonávat cestovní agentury, jak tomu bylo dříve. Nedodržení tohoto zákonného ustanovení je považováno za neoprávněné podnikání ve smyslu § 61 a násl. živnostenského zákona.

Pojem cestovní kancelář byl rozšířen i na osoby se sídlem nebo místem podnikání v jiném státě EU (EHP), které mají k provozování cestovní kanceláře příslušné oprávnění svého domovského státu a jsou pojištěny pro případ úpadku cestovní kanceláře. Podnikatelé, kteří zprostředkovávají zájezdy cestovních kanceláří z jiných členských států EU (EHP), jsou povinni tuto skutečnost oznámit Ministerstvu pro místní rozvoj ČR.

Komplexní informace nutností
Cestovní agentury musí zákazníky informovat (týká se i nabídky a zakoupení zájezdů prostřednictvím internetu) o tom, která cestovní kancelář zájezd pořádá. Samozřejmou povinností cestovních kanceláří a cestovních agentur by mělo být, aby zákazníkovi v dostatečném předstihu poskytly informace uvedené v ustanovení § 10 uvedeného zákona - tj. musí pravdivě, srozumitelně, řádně a úplně informovat o všech skutečnostech, které jsou jim známy a mohou mít vliv na rozhodnutí zájemce o koupi zájezdu.

Pokud jste cestovka, dejte si pozor na případné stížnosti svých klientů. Reklamace se může uplatnit do 3 měsíců od skončení zájezdu, musí však být sepsán reklamační protokol, který musí být podepsán delegátem cestovní kanceláře. A pokud se účastníkovi zájezdu nezdá, že jeho reklamace byla vyřízena uspokojivým způsobem, může se domáhat svých práv v rámci občanskoprávního soudního řízení.

Kancelář versus agentura
Rozdíl mezi cestovní kanceláří a cestovní agenturou spočívá mimo jiné v tom, že provozování cestovní kanceláře je živností koncesovanou, kdežto provozování cestovní agentury je živností vázanou. Zájezd smí tedy prodávat pouze cestovní kancelář a cestovní agentura může pouze zprostředkovávat prodej zájezdů pro cestní kanceláře. Cestovní agentura však nesmí nikdy zprostředkovávat prodej zájezdu pro subjekt, který není cestovní kanceláří např. pro jinou cestovní agenturu. Při zprostředkování prodeje zájezdu cestovní kanceláří nebo cestovní agenturou pro jinou cestovní kancelář musí být cestovní smlouva uzavřena jménem cestovní kanceláře, pro kterou je zájezd zprostředkováván.

Několik rad druhé straně - zákazníkům
Uzavírejte smlouvu pouze s cestovní kanceláří, která je řádně pojištěna proti úpadku. Při výběru zájezdu si pečlivě všímejte veškerých informací napsaných v katalogu, a to i těch, které jsou psány malým písmem na zadních stránkách katalogu, zejména se pečlivě seznamte se všeobecnými podmínkami. Žádejte podrobné informace a nezapomeňte, že 7 dní před odjezdem je CK povinna poskytnout zákazníkovi písemně další podrobné informace, které jsou pro zákazníka důležité a které jsou jí známy a nejsou uvedeny v cestovní smlouvě.

Dejte si pozor, jakou cenu za zájezd zaplatíte celkem. Výsledná cena se může totiž lišit od ceny uvedené v katalogu, řádově může jít i o tisíce korun. Nezapomeňte na zdravotní a cestovní připojištění, případně pojištění pro případ stornování zájezdu. K cestám do zemí EU je nezbytné již mít mezinárodní průkaz zdravotní pojišťovny.

Není hotel jako hotel. Stejná kategorie hotelu v ČR a hotelu v jiné zemi nemusí svým vybavením a úrovní služeb odpovídat, proto získejte podrobné informace v CK. Důležité také je, že změna cestovní smlouvy před zahájením zájezdu je možná pouze s vaším souhlasem, po zahájení zájezdu musíte dostat vždy hotel ve stejném místě a ve stejné nebo vyšší kategorii, a to opět s vaším souhlasem.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Vánoční brigáda za dvě stovky na hodinu? Letos nic neobvyklého

Ilustrační snímek

Kdo si letos najde vánoční brigádu, slušně si vydělá. Nabídka práce je mimořádně široká, naopak počet zájemců...

Naše práce je dřina, uchazeče to odrazuje, říká pekař

Meduna

Je brzy ráno, stojím v pekárně čakovického hypermarketu Globus a vypadám jak šmoula. Na sobě mám bílý ochranný hábit a...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz