Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ucházejte se o práci elektronicky

aktualizováno 
Na poštu s obálkou, ve které odpovídáte na inzerát, jenž vás zaujal v novinách? Zapomeňte.
Pokud se hlásíte na pozici v zahraniční společnosti, jsou obvyklou podmínkou životopis a další materiály v cizím jazyce.

Pokud se hlásíte na pozici v zahraniční společnosti, jsou obvyklou podmínkou životopis a další materiály v cizím jazyce.

Dnes je běžné, že k zaslání odpovědi na nabídku pracovního místa, motivačního dopisu a životopisu personální agentuře či přímo budoucímu zaměstnavateli můžete vedle klasického dopisu použít také elektronickou poštu. Na mnoha místech je dokonce odpověď výhradně prostřednictvím e-mailu vyžadována. Víte, jak správně formulovat e-mailovou žádost o práci?

Elektronická adresa by měla být solidní
V první řadě se zamyslete nad e-mailovou adresou, kterou uvádíte jako kontaktní: i ona o vás totiž něco vypovídá. Pro účely komunikace s budoucími zaměstnavateli by měla být především co nejserióznější, bez osobních přezdívek, zkrátka úměrná pozici, o kterou se ucházíte.

Například jako budoucí finanční ředitelka byste své e-maily měla posílat ze své jmenné adresy, nikoli ze své oblíbené: „roztomila.kocicka@vyhledavac.cz“. Pokud však seriózní jmennou adresu nemáte, založte si ji.

V některých společnostech požadují vedle životopisu také zaslání fotografie uchazeče.

Na fotky z dovolené zapomeňte
Rozhodně se vyhněte obrázkům, na nichž je více osob najednou. U snímků celé postavy nepoužívejte fotografie v méně formálním oděvu. Vhodné k tomuto účelu jsou digitální fotografie ve formátu a provedení, které je předepsáno pro osobní doklady.

„Obrázek od táboráku příliš reprezentativně nepůsobí,“ potvrzuje Jan Kopecký z personálního oddělení společnosti Siemens.

Pozor na gramatiku a stylistiku
Pokud se hlásíte na pozici v zahraniční společnosti, jsou obvyklou podmínkou životopis a další materiály v cizím jazyce. Pečlivě dbejte na gramatiku a neopomíjejte ani formální zvyklosti, které v dané řeči platí.

Správnost textů si můžete nechat zkontrolovat u překladatelských společností, pomohou vám i v některých personální agenturách. Úroveň textů by však v každém případě měla odpovídat vašim skutečným znalostem cizího jazyka. „Excelentní životopisy neodpovídající úrovni kandidáta mohou jeho pozici při přijímacím pohovoru spíše zhoršit,“ varuje Jana Diddenová z agentury Perseus.

Životopis v e-mailu
Reagujete-li na inzerát e-mailem, je dobré k němu životopis i další dokumenty (například doklad o ukončeném vzdělání, fotografie) přiložit jako přílohu. Přímo do těla zprávy je vhodné uložit pouze text vašeho motivačního dopisu.

Autoři: ,Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

ČEZ má oficiálně nového 1% akcionáře

ČEZ má oficiálně nového 1% akcionáře

Kurzy.cz Před úterním reportem hospodářských výsledků se oficiálně poodkryla akcionářská skupina, která nejspíše bude na le...

Najdete na iDNES.cz