Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Inspektorát práce: Udání přibývá, na černou práci si posvítíme

Odhalovat nelegální práci a nově i takzvaný švarcsystém letos vyrazí skoro dvakrát více inspektorů než loni. A pomáhat jim v tom zřejmě budou i mobilní kanceláře.

Jaroslav Stádník, vedoucí oblastního inspektorátu práce v Praze | foto: archiv J. Stádníka

Kvůli nelegálnímu zaměstnávání přichází státní pokladna ročně o desítky milionů korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo letos proti "černé práci" bojovat. Do terénu povolalo téměř jednou tolik inspektorů a zvýšilo možné sankce až na 10 milionů korun. Jeden z celkem osmi inspektorátů práce vede Jaroslav Stádník.

200 000

kontrol provedou letos inspektoři práce. Je to o čtvrtinu víc než loni.

Už jste někomu dali tu desetimilionovou pokutu?
Zatím ne. Máme už z letošního roku nějaké návrhy na zahájení správního řízení, ale žádný případ ještě nebyl ukončen. Dá se navíc předpokládat, že se firmy odvolají, a půjde to pak ještě k přezkoumání na Státní úřad inspekce práce v Opavě. Jinak samozřejmě pokuty udělujeme, ale protože jsou to případy z minulého roku, vyměřujeme sankce podle loňských pravidel.

Nezdají se vám nové pokuty příliš tvrdé? Za nelegální zaměstnávání může firma zaplatit 250 tisíc až 10 milionů korun a pracovník i sto tisíc korun. Nemůžeme hned automaticky sáhnout po horní hranici. Pokud někoho "načapeme", musíme mimo jiné přihlížet i k jeho majetkovým poměrům. Nestává se proto, že by pracovník hned při prvním přestupku dostal pokutu 100 tisíc, ale třeba 10 až 20 tisíc korun. Stejně tak u firem budeme kromě jiných kritérií posuzovat to, zda pro ně výše pokuty nebude likvidační.

Podle čeho vybíráte podniky ke kontrole?
Vycházíme z dlouhodobého plánu kontrol, abychom obsáhli všechny oblasti podnikání. Dále připravujeme mimořádné akce, například loni jsme se zaměřili na restaurace, kde se nelegálnímu zaměstnávání celkem daří. A pak se samozřejmě řídíme podněty od lidí.

Přibývá takových "udání"?
Počet narůstá, jen náš oblastní inspektorát jich loni dostal 1 500. A to v té době ještě nelegální práci kontrolovaly úřady práce. Dá se tedy očekávat, že když od ledna tato kompetence přešla plně na nás, bude podnětů mnohem více.

Musíte je všechny prošetřit?
Snažíme se nevynechat žádný. Zhruba tak polovina je opodstatněná. O výsledku provedené kontroly pak podle zákona podatele informujeme.

Jak takové potírání nelegální práce vypadá?
Vybereme nějakého zaměstnavatele a neohlášeni provedeme kontrolu. Ideálně by měli jet dva inspektoři. Pokud je to větší pracoviště, můžeme požádat o pomoc například celní správu či cizineckou policii, která místo zajistí. Proto, aby nikdo nemohl utéct, ale také z bezpečnostních důvodů.

Znamená to, že inspektorům práce hrozí nějaké nebezpečí?
Může, ale zatím to byly vždy verbální útoky – vulgární slova a vyhrožování. Fyzické napadení jsme naštěstí ještě neřešili. Tato profese vyžaduje určitou otrlost, to je samozřejmé. Nepříjemné reakce a možné riziko má inspektorům kompenzovat zvláštní příplatek k platu podle zákoníku práce.

Vraťme se zpátky ke kontrole.
Inspektoři se tedy prokážou vedoucímu pracovníkovi a oznámí mu, že bude provedena kontrola. Legitimují pak všechny přítomné. Musí si zapsat jméno, datum narození, identifikační údaje a práci, kterou dotyčný na místě vykonával. Pokládají otázky typu: jak dlouho tu pracujete, kdo vám zadává práci, na základě čeho jste odměňován... Záznam každý podepíše, aby potvrdil, že s ním souhlasí.

Poté, co je pracoviště zmonitorováno, se případ řeší v kanceláři?
Ano, většinou si od kontrolovaného vyžádáme ještě nějaké dokumenty, například evidence docházky, výplatní pásky, seznam zaměstnanců, pracovní povolení, pracovní smlouvy a další věci. Na základě toho všeho se vypracuje protokol o výsledku kontroly. A pokud zjistíme, že byl porušen zákon, uložíme po správním řízení pokutu. Samozřejmě je možné se odvolat.

Do nelegálního zaměstnávání od ledna patří i takzvaný švarcsystém – práce, kterou člověk dělá pro zaměstnavatele, ale sám si platí pojištění, odvádí daně z příjmu a vystupuje jako podnikatel. Jak ho odhalujete? Zatímco loni se závislá práce posuzovala podle osmi znaků, letos už jen podle čtyř. Snadněji posoudíme, kdy jde opravdu o závislou práci, a kdy tedy není možné vystupovat jako OSVČ. Posuzuje se například nadřízenost zaměstnavatele a podřízenost zaměstnance v práci, zda pracovník vystupuje pod jménem zaměstnavatele a podle jeho pokynů...

Ale jak se pozná v praxi?
Když budeme v továrně, kde bude u pásu pracovat 100 lidí a všichni budou tvrdit, že jsou osoby samostatně výdělečně činné, závislá práce, a tedy i švarcsystém, bude pravděpodobně prokázána. Komplikovanější to bude třeba na stavbách, kde někteří lidé pracují nelegálně, ale jiní mohou být zaměstnanci subdodavatelů. V tom případě nás budou zajímat ještě další věci – jak často dotyčný pro firmu pracuje, zda je uzavřen obchodní závazkový vztah, jestli používá k práci své pomůcky.

Zátah na nelegální práci je součástí projektu, na který se čerpají peníze z Evropského sociálního fondu. Ze zhruba 800 milionů korun se platí i 180 mobilních kanceláří. Jak fungují?
Jsou to osobní automobily vybavené GPS, notebookem s dálkovým připojením k internetu a základní kancelářskou a informační technikou, která by měla inspektorům umožnit snadnější a rychlejší průběh kontroly. Byla opětovně vyhlášena veřejná zakázka. Pokud vše půjde dobře, na konci druhého kvartálu by měla být auta k dispozici.

  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...