Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Udělejte si záchranný plán pro případ, že ztratíte práci

aktualizováno 
Na možnost propuštění se připravte předem. Promyslete si, jak zvládnete své výdaje i bez příjmu z práce. Přemýšlejte, na čem ušetřit a zkuste si představit, co jiného byste dělali.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Podle psychologů je propuštění z práce jedním z největších stresů, hned po smrti blízkého člověka a po rozvodu. Ale i strach z výpovědi je těžkým stresem, o to horším, že mu nemůžete čelit přímo, ale vznáší se nad zaměstnancem dlouhodobě.

Dá se však proti němu bojovat, chyba je čekat do poslední chvíle a doufat, že to nebudu já, kdo bude propuštěn. "Čekání na zázrak oslabuje. Dnešní doba žádá lidi, kteří se umějí adaptovat na změny. Kdo to umí, má sebedůvěru, přežije vše," říká psycholožka Zdena Žídková.

Buďte proto na možnou výpověď připraveni – nejen v myšlenkách, ale i teoreticky a prakticky. "Mějte v hlavě plán, co budete dělat, když to opravdu přijde," radí Žídková.

Každý typ osobnosti se připravuje na výpověď jinak

Úzkostný typ – obvykle zvolí myšlenkový scénář typu: Co se mnou dál bude? Jsem neschopný, vždycky selžu. Reaguje pasivitou a uzavřením se do sebe, nic nepodniká a trápí se. Tady je nutné v první řadě zastavit "sebemrskačské" scénáře a nasměrovat člověka dál.

Typ agresivní, vztahovačný – obvykle obviní okolí nebo alespoň okolnosti. On sám je v pořádku a je mu křivděno. Intrikuje, snaží se devalvovat konkurenty, hádá se, obviňuje, snaží se potopit druhé, aby přežil. Tady je nutné zastavit agresivitu obrácenou navenek.

Podpora, hypotéka a konec kroužků?

"Dejte doma hlavy dohromady a udělejte si výhled alespoň na šest až devět měsíců dopředu. Udělejte si předběžný přehled pravidelných měsíčních výdajů – kolik vás zhruba stojí jídlo, drogerie, obuv, ošacení, školné, telefony, jízdné, kurzy a kroužky dětí," říká analytička poradenské společnosti Benefita Miriam Hanáková.

Přičtěte také nutné platby za nájemné, elektřinu, vodu, plyn. Spočítejte si, kolik peněz byste dostali jako podporu v nezaměstnanosti, a zvažte, jaké položky je možné zrušit, případně odložit – třeba stavební spoření, penzijní připojištění, investice, pojištění osob či majetku.

Může se hodit

Pokud už o práci skutečně přijdete, prvních několik měsíců můžete hospodařit díky odstupnému se stejnými penězi. Navíc se musíte přihlásit na úřad práce, kde získáte na určitou dobu podporu, takže úplně bez příjmu nezůstanete.

Podpora pro lidi bez práce se vypočítává podle mnoha faktorů, ale obecně se dá říci, že první dva měsíce dostanete 60 procent z hrubé mzdy, další dva měsíce padesát procent a poslední měsíc 45 procent.

Lidé nad padesát let mohou pobírat podporu osm měsíců, starší 55 let až jedenáct měsíců. Maximální výše podpory je něco přes 13 tisíc korun. Vypočítat vám ji pomůže naše on-line kalkulačka.

Spočítejte si, na jakou podporu dosáhnete

Později můžete dostávat i dávky sociální podpory v hmotné nouzi – informace získáte na stránkách ww.mpsv.cz nebo vám bezplatně poradí občanské poradny.

I hypotéka se dá prodat

Více peněz na živobytí byste také mohli získat například zrušením smluv ze stavebního spoření. "Dejte ale pozor, u některých smluv byste se mohli dočkat sankcí nebo daňových dopadů, je třeba pečlivě prostudovat jejich podmínky," varuje Hanáková.

Někteří lidé mohou mít doslova noční můry z nesplacené hypotéky, úvěru nebo leasingu – jak platit splátky, když jsou vyšší než celá podpora? "Nepanikařte, i to se dá řešit. Buď je možné splátky odložit, v případě větší nouze se dá nemovitost prodat i s hypotékou. Ale hlavně – dokud ještě práci máte, začněte se zajímat o pojištění schopnosti splácet úvěr včetně rizika ztráty zaměstnání, a pokud to půjde, pojistěte se," radí Miriam Hanáková.

Promluvte s dětmi, napište si životopis

Rozmyslete si i pravidla života ve změněných podmínkách – řekněte si, o co přijdete a čím to nahradíte. Čtrnáctidenní dovolenou u moře nahradí výlety po českých hradech a zámcích, skromněji se dají oslavit svátky, narozeniny i Vánoce.

Je také dobré promluvit si s dětmi o možnosti změny finančně náročných kroužků a koníčků.

"Pokud je rodinná situace stabilizovaná, určitě bych hrozbu výpovědi a tím i možné změny v rodinném rozpočtu s dětmi probrala. Je třeba jim to podat normálním tónem. Pak to vezmou v klidu, tak, jak jim to podáte," říká psycholožka Zdeňka Žídková. Diskusi na téma výpověď by neprobírala s dětmi v rodinách, kde jsou mezi manželi napjaté vztahy.

Dívejte se po nové práci

Připravujte se také na hledání nové práce. Promyslete si, jak byste se připravili na pohovory se zaměstnavateli, informujte se, jak správně napsat životopis. Začněte se předběžně dívat i na pracovní nabídky. "Udělejte si obrázek o tom, jaká je ve vašem regionu možnost uplatnění ve vaší profesi, porovnejte nabídky se svými představami o platu," radí Hanáková.

Nemusíte se však přitom soustředit jen na svůj obor – jen tak si zkuste představit, že byste dělali něco jiného, třeba to, o čem jste v mládí snili. Projděte si vývěsky na pracovním úřadě, v pracovních agenturách, hlavním informačním médiem je v dnešní době internet.

Klidně si vyhraďte jedno nedělní odpoledne na procházení stránek s nabídkami práce. Vyplatí se netajnůstkařit – rozhoďte mezi známé a přátele informaci o tom, že se rozhlížíte po novém zaměstnání. (více čtěte v našem předchozím článku)

Rozvíjejte koníčky

Abyste si kromě finanční pohody pojistili i tu duševní, zkuste se už předem zaměřit i na jiné věci než jen na práci. "Měli byste mít i další pilíře, které vám pomohou ránu výpovědi ustát. Mnoho mých klientů se v životě opírá jenom o práci z devadesáti procent, a to je nebezpečné," říká psycholog Ivan Skalík.

Důležité je proto budovat kromě kariéry i rodinný život, rozvíjet třeba koníčky a hlavně věřit sám sobě. "Změna místa může být mnohdy i užitečná, člověka posune i někam dál. Nemusíte přece dělat pořád to samé, třeba v krizové situaci objevíte nové schopnosti," míní Skalík.

Aby propuštění nebyl šok, měli by zaměstnanci průběžně také sledovat, jak si firma vede, a zajímat se, jestli pracovní místa nejsou v ohrožení. A zaměstnavatelé jsou přímo povinni informovat podřízené o ekonomické a finanční situaci i o budoucích plánech. V případě, že firma skutečně skončí, se informovaný člověk k problému postaví úplně jinak než ten, kdo výpověď vůbec netušil. Ten musí často vyhledat psychologickou pomoc.
Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Naše práce je dřina, uchazeče to odrazuje, říká pekař

Meduna

Je brzy ráno, stojím v pekárně čakovického hypermarketu Globus a vypadám jak šmoula. Na sobě mám bílý ochranný hábit a...

Další nabídka

Kurzy.cz

Jiří Menzel je v kritickém stavu a uzdravení nebude jednoduché
Jiří Menzel je v kritickém stavu a uzdravení nebude jednoduché

Oskarový režisér Jiří Menzel (79) leží od úterka v kritickém stavu v nemocnici v pražských Střešovicích. Podle informac... celý článekNajdete na iDNES.cz