Udržte si pracovní návyky

Nedaří se vám dlouho najít práci? Kromě dalšího pátrání se snažte „zaměstnat“ sami. Zůstaňte aktivní a doma se věnujte pravidelným činnostem.

1. Naplánujte si rozvrh dne

Pravidelný program zvýší vaši šanci na nalezení práce (zabrání letargii a nečinnosti) a usnadní vám start v novém zaměstnání. Budete-li trávit dny před televizí, zlenivíte a brzy budete těžko zvládat i běžné každodenní aktivity. I přes dlouhou nezaměstnanost nepolevujte. Příležitost může přijít nečekaně. Nenasadíte-li hned zpočátku vysoké tempo, můžete skončit ještě ve zkušební době.

2. Práce je dost i doma

Za práci v domácnosti vám nikdo nezaplatí, ale právě pro udržení pracovních návyků je cenná. Rozhlédněte se po bytě či domě, co je potřeba opravit, ve kterém pokoji se už dlouho nemalovalo. Vyčistěte koberce, zkultivujte zahradu. Získáte navíc oprávněný a tolik potřebný pocit vlastní užitečnosti.

Různé formy přivýdělku: kolik Vám z něj zůstane po zdanění?

3. Vzdělávejte se

Nenechte odpočívat ani mozkové buňky. Čas, který máte, investujte do studia jazyků. Tím také zvýšíte svou hodnotu na trhu práce. Snažte se udržovat kontakt se svým oborem, aby vám doma „neujel vlak“. Dlouhé měsíce bez práce potenciálního zaměstnavatele nezaujmou, přesvědčte ho proto tím, že nadále sledujete, co se v oboru děje. Usnadníte si zároveň první období v nové práci. Uvažujte také o rekvalifikaci.

4. Choďte na brigády

I nezaměstnaní si mohou přivydělávat na brigádách. Vedle podpory si lze každý měsíc vydělat částku nižší, než kolik činí polovina minimální mzdy. Protože minimální mzda je v současnosti 8 tisíc korun, můžete si bez ztráty podpory měsíčně přijít na 3999 korun.

, ,