Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ukončení pracovního poměru na určitou dobu

aktualizováno 
Vše o pracovním právu - Zradosti, že konečně máte práci, jste podepsali pracovní smlouvu na dobu určitou. Ale nyní nevíte, co s vámi bude dál? Máte ještě šanci na stávající místo?

Zradosti, že konečně máte práci, jste podepsali pracovní smlouvu na dobu určitou. Ale nyní nevíte, co s vámi bude dál? Máte ještě šanci na stávající místo?

Zákoník práce říká jasně, že pracovní poměr na určitou dobu končí uplynutím této doby. Zaměstnavatel by vás měl na skončení vaší práce upozornit včas, zpravidla tři dny předem. Protože pokud po uplynutí sjednané doby pokračujete s vědomím nejbližšího nadřízeného v práci, platí, že se pracovní poměr změnil na dobu neurčitou. Pokud by vám jakýkoli vedoucí práci neumožnil či zakázal, nemůžete se domáhat změny či prodloužení pracovního poměru, ač byste práci (proti vůli šéfa) i nadále vykonával.

Také může dojít k obnovení pracovní smlouvy na dobu určitou, maximálně celkem na dobu dvou let na sebe navazujících poměrů.

Poté zákon stanoví šestiměsíční přestávku, vyjma pracujících důchodců, z důvodu náhrady za nepřítomného zaměstnance (to jest z důvodu nemoci či mateřské dovolené nebo z vážných provozních důvodů či zvláštní povahy práce). Zde bych ráda upozornila, abyste si pečlivě prostudovali pracovní smlouvu a také zjistili, proč byl uzavřen pracovní poměr na dobu určitou.

Může se stát, že nebyly dodrženy zákonem stanovené podmínky pro uzavření termínovaného pracovního poměru, to jest neexistovaly vážné důvody na straně zaměstnavatele. V tomto případě doporučuji před koncem pracovního poměru písemně zaměstnavateli oznámit, že trváte na tom, abyste byli dále zaměstnáváni. Pak bude platit, že váš pracovní poměr byl sjednán na dobu neurčitou. A jak se proti tomu může bránit zaměstnavatel? Musí uplatnit u soudu takzvaný návrh na určení, že byl váš pracovní poměr sjednán v souladu se zákonem. Návrh musí podat nejpozději ve lhůtě dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit.

Chystáte se kolegovi, nebo dokonce šéfovi říct něco pěkně od plic? Jak na to? Čtěte ZDE.

 

Autoři: ,


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Pekaři nejsou, lovíme mimo obor, říká majitel rodinného podniku

Kudy povede jeho profesní dráha, věděl Marek Nozar velmi brzy. Řídí rodinnou pekárnu, stejně jako předtím jeho dědeček...

Odborník radí, jak poznat a motivovat budoucího šéfa

Ilustrační snímek

Aby byli spokojení zaměstnanci, musí být spokojení i vedoucí. Na nich závisí správných chod společnosti. Jak poznat...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz