Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ukradli mi počítač. Musím ho platit?

aktualizováno 
Přišli jste o firemní mobil či notebook. Komu máte ztrátu hlásit? Může od vás zaměstnavatel požadovat finanční náhradu?

Zákoník práce počítá s odpovědností zaměstnance za ztrátu svěřených předmětů, jejich ochranu, ale i vrácení. Má na mysli předměty nezbytné k práci, tedy například mobilní telefon, notebook, diktafon i různé pracovní nástroje nebo ochranné pracovní prostředky.

Ale nelze po zaměstnanci požadovat písemné stvrzení převzetí zařízení kanceláře (nábytku, kopírky, faxu), ačkoliv se tak bohužel v praxi běžně, ale nesprávně děje. Svěřenou věc musí pracovník chránit, to znamená, že musí mít opravdovou možnost předmět uschovat tak, aby k němu neměl přístup nikdo jiný než on sám. Pomůže například uzamykatelná zásuvka stolu nebo skříňka opatřená zámkem.

Na výzvu nebo při skončení pracovního poměru má pracovník povinnost svěřenou věc v pořádku zaměstnavateli vrátit. Zde je potřeba upozornit, že právo na vydání věci ve vlastnictví zaměstnavatele se nepromlčuje. Promlčuje se jeho nárok na náhradu škody v případě, že pracovník již věc nemá, a to ve lhůtách stanovených zákoníkem práce.

Abyste nesli odpovědnost za ztrátu svěřeného předmětu, musí existovat písemné potvrzení o převzetí včetně vašeho podpisu. Škoda pak musí vzniknout vaší vinou. Písemné potvrzení o převzetí musí obsahovat údaje o všech věcech, které vám byly svěřeny. Proto předtím, než potvrzení podepíšete, si je důkladně přečtěte. V případě, že nebudete s něčím souhlasit, se ihned braňte.

Jak se můžete své odpovědnosti zbavit? Musíte věrohodně prokázat, že jste ztrátu nezavinili. Musíte svému šéfovi vysvětlit a dokázat, jak se ztráta udála. Běžné bývá odcizení. V tomto případě doporučuji celou věc nahlásit kromě zaměstnavateli i na policii. Stejně tak prokážete, že za ztrátu nemůžete, pokud nemáte na pracovišti k dispozici uzamykatelnou zásuvku či skříňku. Podobně tomu bude i v případě úrazu či dopravní nehody, přičemž nelze vyloučit ani živelní události, jako jsou oheň nebo voda.

Velmi často se setkáváme s takzvanou nedbalostí jiného. Máme zde na mysli nespolehlivého kolegu či kolegyni, kterým jste v rámci dobrých pracovních vztahů kvůli jejich neodkladným pracovním povinnostem zapůjčili vám svěřený předmět a oni jej ztratili. Pokud byste svého nadřízeného nepřesvědčili o tom, že za ztrátu opravdu nemůžete, museli byste ji nahradit v plné výši.

Přiměřeně snížit náhradu škody vám může na základě vašeho návrhu soud, který uzná například vaši finanční či životní tíseň. V praxi se také stává, že zaměstnanec převzal věc bez písemného potvrzení, na takzvané dobré slovo. V tomto případě také nemá vyhráno. Zaměstnavatel po něm může vrácení věci i její případnou náhradu požadovat, je však ve složitější situaci, neboť musí prokázat pracovníkovi jeho zavinění.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Proč si před hledáním nové práce pořádně zamést internetovou stopu

Když jste během studií chodili „pařit“, přišlo vám možná docela vtipné dát si na Facebook pár fotek, jak se skvěle bavíte. Jenže teď hledáte zajímavou a dobře...  celý článek

Givelo
Češtinu zvládla bez akcentu za půl roku, teď rozjela v Česku podnikání

Natálie Mičková patři k mladým lidem, kteří na sobě umí tvrdě pracovat. Pochází z Běloruska, ale její čeština je naprosto dokonalá a bez akcentu. Češtinu se...  celý článek

Ilustrační snímek
Poradna: Proč si zřizovat soukromou datovou schránku a na co dát pozor

Stále více lidí uvažuje o zřízení osobní datové schránky, aby mohli pohodlněji komunikovat se státními orgány. Jaké jsou výhody a nevýhody datové schránky, to...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
PLÁNOVAČ VÝROBY - VYSOČINA

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 27 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.