Ukradli mi počítač. Musím ho platit?

Přišli jste o firemní mobil či notebook. Komu máte ztrátu hlásit? Může od vás zaměstnavatel požadovat finanční náhradu?

Zákoník práce počítá s odpovědností zaměstnance za ztrátu svěřených předmětů, jejich ochranu, ale i vrácení. Má na mysli předměty nezbytné k práci, tedy například mobilní telefon, notebook, diktafon i různé pracovní nástroje nebo ochranné pracovní prostředky.

Ale nelze po zaměstnanci požadovat písemné stvrzení převzetí zařízení kanceláře (nábytku, kopírky, faxu), ačkoliv se tak bohužel v praxi běžně, ale nesprávně děje. Svěřenou věc musí pracovník chránit, to znamená, že musí mít opravdovou možnost předmět uschovat tak, aby k němu neměl přístup nikdo jiný než on sám. Pomůže například uzamykatelná zásuvka stolu nebo skříňka opatřená zámkem.

Na výzvu nebo při skončení pracovního poměru má pracovník povinnost svěřenou věc v pořádku zaměstnavateli vrátit. Zde je potřeba upozornit, že právo na vydání věci ve vlastnictví zaměstnavatele se nepromlčuje. Promlčuje se jeho nárok na náhradu škody v případě, že pracovník již věc nemá, a to ve lhůtách stanovených zákoníkem práce.

Abyste nesli odpovědnost za ztrátu svěřeného předmětu, musí existovat písemné potvrzení o převzetí včetně vašeho podpisu. Škoda pak musí vzniknout vaší vinou. Písemné potvrzení o převzetí musí obsahovat údaje o všech věcech, které vám byly svěřeny. Proto předtím, než potvrzení podepíšete, si je důkladně přečtěte. V případě, že nebudete s něčím souhlasit, se ihned braňte.

Jak se můžete své odpovědnosti zbavit? Musíte věrohodně prokázat, že jste ztrátu nezavinili. Musíte svému šéfovi vysvětlit a dokázat, jak se ztráta udála. Běžné bývá odcizení. V tomto případě doporučuji celou věc nahlásit kromě zaměstnavateli i na policii. Stejně tak prokážete, že za ztrátu nemůžete, pokud nemáte na pracovišti k dispozici uzamykatelnou zásuvku či skříňku. Podobně tomu bude i v případě úrazu či dopravní nehody, přičemž nelze vyloučit ani živelní události, jako jsou oheň nebo voda.

Velmi často se setkáváme s takzvanou nedbalostí jiného. Máme zde na mysli nespolehlivého kolegu či kolegyni, kterým jste v rámci dobrých pracovních vztahů kvůli jejich neodkladným pracovním povinnostem zapůjčili vám svěřený předmět a oni jej ztratili. Pokud byste svého nadřízeného nepřesvědčili o tom, že za ztrátu opravdu nemůžete, museli byste ji nahradit v plné výši.

Přiměřeně snížit náhradu škody vám může na základě vašeho návrhu soud, který uzná například vaši finanční či životní tíseň. V praxi se také stává, že zaměstnanec převzal věc bez písemného potvrzení, na takzvané dobré slovo. V tomto případě také nemá vyhráno. Zaměstnavatel po něm může vrácení věci i její případnou náhradu požadovat, je však ve složitější situaci, neboť musí prokázat pracovníkovi jeho zavinění.