Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Umíte-li rusky, uplatníte se v cestovním ruchu a stavebnictví

aktualizováno 
Znalost ruštiny potřebuje stále více zaměstnavatelů. Dnes znovu využijete jazyk, nad kterým jste ještě nedávno ohrnovali nos. Dříve stačila angličtina a zájem byl o němčinu, dnes zaměstnavatelé často požadují ruštinu.

Ruština je čím dál tím žádanější jazyk. | foto: Profimedia.cz

Umíte výborně rusky a své jazykové znalosti byste rádi využili při každodenní komunikaci? Nabízíme zajímavou práci uchazečům s dobrými organizačními schopnostmi a alespoň s částečnou znalostí ruštiny. Tyto a další podobné věty se v poslední době začínají stále častěji objevovat v inzerátech v tisku i na internetu.

Obchodníci míří na Východ
Zatímco ještě před pár lety stačilo uchazeči o práci umět dobře anglicky a nabídky od zaměstnavatelů se mu jen hrnuly, dnes už zvládnutá angličtina v mnoha případech nestačí. Potvrzuje to Barbora Tomšovská z personální agentury Touchdown i Jana Lambertová z agentury Kariéra: "V poslední době se u řady zaměstnavatelů začíná stále častěji objevovat požadavek na další cizí jazyk, který by měli jejich budoucí pracovníci ovládat. Zatímco dříve to byla spíše němčina, v poslední době často vítězí ruština."

Důvod je zřejmý - mnoho českých firem rozšiřuje svou obchodní a podnikatelskou činnost směrem na východ. Typickým příkladem je třeba třinecká firma Walmark, která vyrábí potravinové doplňky.

Své výrobky vyváží do mnoha zemí bývalého Sovětského svazu a na Balkán, a proto potřebuje rusky mluvící zaměstnance především v oddělení exportu. V některých z těchto států má dokonce i vlastní obchodní zastoupení.

Stejným směrem v poslední době soustřeďuje své aktivity i řada dalších společností - vedle jiných je to namátkou ČKD Nové Energo, které získalo velké průmyslové zakázky v Rusku a na Ukrajině, nebo společnost Škoda Auto, jež v loňském roce otevřela montážní závod v ruském městě Kaluga a plánuje zde výrobu automobilů do budoucna ještě rozšiřovat.

Nábor rusky mluvících zaměstnanců zahájil v září také prodejce ojetých vozů AAA Auto, protože uvažuje o otevření pobočky v Rusku. Hledá proto kandidáty na klíčové pozice pro založení podpůrného týmu - například právníka, specialistu lidských zdrojů, počítačové experty, účetní a pracovníky do call centra.

Velké stavební a developerské firmy, pro něž jsou východní státy v současnosti také velmi perspektivní oblastí, potřebují rusky hovořící odborníky s technickým a stavebním vzděláním.

Například společnost Sekyra Group hledá pro kontakt s ruským a ukrajinským realitním trhem především akviziční manažery na vyhledávání vhodných projektů a jejich následnou realizaci. Jihlavská stavební firma PSJ vítá znalost ruského jazyka rovněž u projektových manažerů, ale také u stavbyvedoucích a přípravářů.

Přibývá ruských turistů
Další oblastí, kde zaměstnavatelé stále naléhavěji volají po lidech schopných komunikovat v ruštině, je incomingová neboli příjezdová turistika. Z rusky mluvících zemí do České republiky totiž míří rok od roku více turistů, kteří u nás v průměru zůstávají déle než týden a hojně u nás i utrácejí.

Po zaměstnancích s dobrou jazykovou vybaveností je proto stále častěji poptávka v restauracích, hotelích, incomingových cestovních kancelářích, turistických informačních centrech nebo i v obchodech, kde turisté rádi nakupují. A neplatí to zdaleka jen v Praze a v Karlových Varech, které u ruské klientely již tradičně patří mezi nejvyhledávanější lokality.

Zajímavá pro ni začíná být i řada dalších českých a moravských měst, o nichž se dozví něco zajímavého od svých tour operátorů nebo na internetu (například na www.iLoveCZ.ru). Ruským návštěvníkům se proto snaží vycházet maximálně vstříc také třeba v Olomouckém kraji, na Plzeňsku, Liberecku nebo Pardubicku.

Pokud umíte rusky a navíc dobře lyžujete, v zimní sezoně se o vás nejspíš "poperou" lyžařské školy v Krkonoších i v dalších českých horách, protože turisté z Východu si velmi rádi zaplatí nejen za individuální přístup, ale i za výuku v rodné řeči.

Shodně to potvrzuje například personální ředitel lyžařské školy Skol Max ve Špindlerově Mlýně Libor Knot nebo majitel beskydské Sun Ski Board School Jiří Nakládal. Vytíženost rusky mluvících lyžařských instruktorů, pracovníků půjčoven sportovního vybavení či animátorů, jejichž úkolem je bavit především menší děti, proto bude zřejmě i letos maximální.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Překvapte kolegy promyšlenou prezentací. Chce to vtip a správné obrázky

Ilustrační snímek

Prezentace v práci před nadřízenými a kolegy má rád málokdo. Potvrzují to průzkumy, jejichž respondenti tvrdí, že při...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Ilustrační snímek

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Kurzy.cz Jednoznačným „poraženým“ co se výkonnosti za uplynulý měsíc týče, jsou akciové podílové fondy se zaměřením na Turecko, ...

Najdete na iDNES.cz