Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unesete břemeno na svém domě?

aktualizováno 
Myslíte si, že se vyplatí koupit i takovou nemovitost, která je zatížena existencí nějakého věcného břemena? Nebo je lepší dát raději od takové nemovitosti ruce pryč? Do jaké míry vlastně ovlivňuje existence věcných břemen hodnotu nemovitosti a jak lze alespoň přibližně věcné břemeno ocenit?

Zatížení nemovitosti věcným břemenem představuje v nejobecnějším pojetí omezení jejího vlastníka tak, že má povinnost ve prospěch oprávněného něco konat, něco strpět nebo se něčeho zdržet. V tuzemském zákonodárství jsou věcná břemena upravena Občanským zákoníkem (konkrétně v §15 a dalších), který poskytuje i jejich přesnou definici: „Věcná břemena omezují vlastníka nemovité věci ve prospěch někoho jiného tak, že je povinen něco trpět, něčeho se zdržet nebo něco konat. Práva odpovídající věcným břemenům jsou spojena buď s vlastnictvím určité nemovitosti, nebo patří určité osobě.“ Občanský zákoník přitom nevyjmenovává taxativně jednotlivé druhy věcných břemen a záleží tak především na tom, jak se na podmínkách jednotlivých vztahů dohodnou povinný s oprávněným.

Jelikož mohou věcná břemena velmi výrazně ovlivnit hodnotu nemovitosti, je důležité se jejich případnou existencí při koupi nemovitosti zabývat. Věcná břemena vznikají ve většině případů na základě písemné smlouvy mezi povinným a oprávněným. Aby nabyla smlouva platnosti, je navíc nutné, aby byla zanesena do katastru nemovitostí. Zde tedy můžeme také v listu vlastnictví zjistit, zda je nemovitost, o níž se zajímáme, nějakým věcným břemenem zatížena. Na listu vlastnictví musíme rozlišovat dvě situace:

-         v části B mohou (ale nemusejí) být zapsána věcná břemena, která jsou zřízena ve prospěch vlastníka evidované nemovitosti. Taková břemena většinou zvyšují hodnotu evidované nemovitosti, nebo mohou být dokonce nezbytně nutná pro její řádné využívání (například právo přístupu k nemovitosti přes cizí pozemek).

-         v části C musí být zanesena věcná břemena, která představují pro vlastníka evidované nemovitosti omezení vlastnického práva (zapsána zde nemusejí být taková věcná břemena, která vznikají na základě zákona).

Konkrétní podmínky věcného břemena pak vždy nalezneme ve smlouvách, na které poznámky v části B nebo C odkazují, a které nám vydají k nahlédnutí či okopírování taktéž na katastrálním úřadě. Tyto smlouvy je rovněž nutné detailně prostudovat, protože jak již bylo řečeno výše, podmínky věcného břemena ponechává Občanský zákoník na volbě obou stran. Mezi nejčastější druhy věcných břemen patří například:

-        právo bezplatného bydlení nebo právo bydlení za úplatu,

-        právo užívání nebytového prostoru (zdarma nebo za úplatu),

-        právo přechodu nebo přejezdu pozemku,

-        právo veřejné cesty,

-        právo užívání zastavěného pozemku,

-        povinnost výplaty důchodu a další.

Chcete se o bydlení a jeho financování dozvědět víc? Pak navštivte sekce zabývající se HYPOTÉKAMI a STAVEBNÍM SPOŘENÍM

Je logické, že většina z těchto věcných břemen ovlivní nějakým způsobem hodnotu nemovitosti. Pokud například vlastníte stavební pozemek, ke kterému není přístup žádnou veřejnou cestou, bude pro vás mít věcné břemeno práva přístupu nebo přejezdu přes pozemek cenu zlata (o to více, pokud budete chtít čerpat ke stavbě domu na pozemku hypoteční úvěr, protože bez vzniku takového věcného břemena banka úvěr neposkytne). Naopak například právo čerpání vody ze studny na pozemku jiného vlastníka cenu takového pozemku výrazně neovlivní.

Ačkoli je ocenění nemovitosti a potažmo i věcného břemena práce pro znalce v oboru nemovitostí, velmi hrubou představu o hodnotě věcného břemene si můžeme udělat také sami. Nejčastěji můžeme vyjít z toho, že věcné břemeno ovlivňuje hodnotu nemovitostí prostřednictvím růstu nákladů nebo poklesu výnosů z nemovitosti. Není potom nic jednoduššího, než spočítat současnou hodnotu těchto peněžních toků a výsledek odpovídá hodnotě věcného břemena. Jinou, teoreticky použitelnou cestu ocenění, může představovat tzv. nákladová metoda. Ta přistupuje k věcnému břemeni jako k vadě nemovitosti a jeho hodnota je vyjádřena výší nákladů, které je nutno vynaložit k tomu, aby byla tato vada odstraněna. Kritickým bodem tohoto postupu je ovšem fakt, že se v mnoha případech bude povinný s oprávněným na zrušení věcného břemena jen velmi těžko dohadovat.

Kupovali jste někdy nemovitost s věcným břemenem? Byla její hodnota znatelně nižší než hodnota nemovitostí bez věcného břemena?

 

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři roky v práci a budu šéfem, myslí si mladí lidé. Jak to chtějí udělat?

Ilustrační snímek

Chtějí vést pracovní tým, být pro kolegy inspirativní osobností a vzorem. Takové kariérní plány mají mladí lidé nejenom...Další z rubriky

Nemovitosti jsou drahé! Ale kdeže, vysvětluje ekonom

Martin Mašát

Zaručené zprávy o drahých nemovitostech, cenových bublinách a nárůstech hodnoty bydlení číhají na každém kroku. Ale...

Nízké úrokové sazby je třeba využít teď. Půjdou nahoru, říká ekonom

Martin Mašát

„Rekordně nízké úroky u delších fixací hypoték či úvěrů se vyplatí využít už teď,“ doporučuje Martin Mašát, ekonom...

Sazby hypoték začínají růst, zatím jen pomalu. Aktuality z bank

Ilustrační snímek

Česká národní banka zvýšila úrokové sazby a hned se strhl hypoteční poplach. Bude se zdražovat? Bude. Ale nijak...

Další nabídka

Kurzy.cz

Čeká český realitní trh osud podobný Německu či Švýcarsku?
Čeká český realitní trh osud podobný Německu či Švýcarsku?

Ceny nemovitostí rostly ve druhém čtvrtletí tohoto roku ve všech členských zemích EU s výjimkou Itálie (meziroční pokle... celý článekNajdete na iDNES.cz