Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Únor nebyl na českém akciovém trhu vítězný, ale uklidnění přinesl

aktualizováno 
Zatímco akcie Komerční banky nezklamaly, AAA přineslo výrazný propad. Telefónica přinesla zajímavou dividendu. V průběhu měsíce února se český akciový trh mírně uklidnil. Objemy obchodů byly podprůměrné a trh vyčkává na další impulzy.
Pozitivní zprávou pro české obchodníky je rozrůstající se počet titulů na našem akciovém trhu.

Pozitivní zprávou pro české obchodníky je rozrůstající se počet titulů na našem akciovém trhu.

Burzovní index PX posílil o 1,6 % na 1 566 bodů, index RM uzavřel měsíc na hodnotě 2 940 a v měsíčním porovnání nevykázal téměř žádnou změnu. Obavy z recese americké ekonomiky jsou stále na pořadu dne a většina analytiků se už shoduje na faktu, že tamní hospodářství se recesi nevyhne. V závěru měsíce byla negativní data týkající se právě amerického HDP jedním z faktorů, který způsobil opětovný pokles světových akciových trhů.

Pozitivní zprávou pro české obchodníky je rozrůstající se počet titulů na našem akciovém trhu. Nově mohou investoři obchodovat na burze s akciemi VIG (kurz 1 416 Kč/akcie). Na akciový trh RM SYSTÉM byly k duálnímu obchodování přijaty akcie VIG, Nokia (602 Kč), Microsoft (477 Kč), Intel (340 Kč), McDonald’s (920 Kč), Exxon Mobil (1 497 Kč) a automobilky Volkswagen (3 873 Kč).

Telefónica O2 vyplatí dividendu 50 Kč

V popředí zájmu většiny investorů i analytiků byly oznamované hospodářské výsledky velkých českých firem za uplynulý rok.

Jedny z prvních přišly na řadu výsledky Telefóniky O2. Obecně se předpokládaly výsledky velmi dobré a toto očekávání vyhnalo kurz akcie až k 544 Kč ještě před vydáním samotné zprávy. Očekávání se stalo skutečností a čísla více než dostatečně naplnila očekávání všech analytiků. Za rok 2007 Telefónica vytvořila čistý zisk 10,4 mld. Kč, což bylo o téměř 30 % více než v roce minulém a 600 mil. Kč nad očekáváním analytiků.

Firma zároveň oznámila, že za minulý rok navrhne vyplatit dividendu v hodnotě 50 Kč na akcii, tedy stejnou částku jako v roce 2006. Vzhledem k aktuálnímu kurzu činí dividendový výnos velmi slušných 9,6 procent.

Akcie Komerční banky posilují

Dalším titulem, který v týdnu reportoval hospodářské výsledky, byla Komerční banka. Pot na čele si mohli všichni investoři setřít, protože obávaný kostlivec ve skříni se ve finančních výkazech nenašel. Toto sice bylo již dříve několikrát avizováno, ale jistota je na akciovém trhu v dnešních nervózních dobách k nezaplacení.

Čísla byla na všech úrovních nad očekáváním trhu. Konsolidovaný čistý zisk vzrostl o 21,9 % na 11,2 mld. Kč. Na základě toho byla navržena dividenda v úhrnné výši 6,84 mld. Kč, což v přepočtu na jednu akcii činí 180 Kč. Spekulace o převzetí Société Générale, mateřské společnosti Komerční banky, pomohlo v závěru měsíce akciím KB k prudkému růstu nad 4 000 Kč.

Erste Bank oznámila dobré výsledky hospodaření

Velmi dobré výsledky hospodaření oznámila rovněž rakouská Erste Bank, která je vlastníkem České spořitelny. První reakce na zprávu byla velmi pozitivní a titul posílil nad hranici 1 000 Kč za akcii. Negativní nálada na zahraničním trhu a vybírání zisků pak strhla kurz akcie zpět k hodnotám kolem 975 Kč.

Z Áček béčka

Největším propadákem byly oznámené hospodářské výsledky společnosti AAA Auto. Akcie během února oslabily o více než 25 procent a v současné době se kurz akcie obchoduje kolem 23 Kč.

RM-Systém

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Zpožděné letadlo nebo vlak. Na co máte nárok a jak získat stovky eur

Ilustrační snímek

Pokud vás dopravce vysadí z letadla, vlaku či autobusu později, než slíbil, máte nárok na odškodné. Záleží ovšem na...

Osm nástrah, které vás mohou potkat při koupi či prodeji nemovitosti

Ilustrační snímek

Víte, že v den podpisu smlouvy o koupi nebo prodeji domu či bytu vůbec nemusí být jisté, zda k převodu skutečně dojde?...

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Najdete na iDNES.cz