Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Únor nebyl na českém akciovém trhu vítězný, ale uklidnění přinesl

aktualizováno 
Zatímco akcie Komerční banky nezklamaly, AAA přineslo výrazný propad. Telefónica přinesla zajímavou dividendu. V průběhu měsíce února se český akciový trh mírně uklidnil. Objemy obchodů byly podprůměrné a trh vyčkává na další impulzy.
Pozitivní zprávou pro české obchodníky je rozrůstající se počet titulů na našem akciovém trhu.

Pozitivní zprávou pro české obchodníky je rozrůstající se počet titulů na našem akciovém trhu.

Burzovní index PX posílil o 1,6 % na 1 566 bodů, index RM uzavřel měsíc na hodnotě 2 940 a v měsíčním porovnání nevykázal téměř žádnou změnu. Obavy z recese americké ekonomiky jsou stále na pořadu dne a většina analytiků se už shoduje na faktu, že tamní hospodářství se recesi nevyhne. V závěru měsíce byla negativní data týkající se právě amerického HDP jedním z faktorů, který způsobil opětovný pokles světových akciových trhů.

Pozitivní zprávou pro české obchodníky je rozrůstající se počet titulů na našem akciovém trhu. Nově mohou investoři obchodovat na burze s akciemi VIG (kurz 1 416 Kč/akcie). Na akciový trh RM SYSTÉM byly k duálnímu obchodování přijaty akcie VIG, Nokia (602 Kč), Microsoft (477 Kč), Intel (340 Kč), McDonald’s (920 Kč), Exxon Mobil (1 497 Kč) a automobilky Volkswagen (3 873 Kč).

Telefónica O2 vyplatí dividendu 50 Kč

V popředí zájmu většiny investorů i analytiků byly oznamované hospodářské výsledky velkých českých firem za uplynulý rok.

Jedny z prvních přišly na řadu výsledky Telefóniky O2. Obecně se předpokládaly výsledky velmi dobré a toto očekávání vyhnalo kurz akcie až k 544 Kč ještě před vydáním samotné zprávy. Očekávání se stalo skutečností a čísla více než dostatečně naplnila očekávání všech analytiků. Za rok 2007 Telefónica vytvořila čistý zisk 10,4 mld. Kč, což bylo o téměř 30 % více než v roce minulém a 600 mil. Kč nad očekáváním analytiků.

Firma zároveň oznámila, že za minulý rok navrhne vyplatit dividendu v hodnotě 50 Kč na akcii, tedy stejnou částku jako v roce 2006. Vzhledem k aktuálnímu kurzu činí dividendový výnos velmi slušných 9,6 procent.

Akcie Komerční banky posilují

Dalším titulem, který v týdnu reportoval hospodářské výsledky, byla Komerční banka. Pot na čele si mohli všichni investoři setřít, protože obávaný kostlivec ve skříni se ve finančních výkazech nenašel. Toto sice bylo již dříve několikrát avizováno, ale jistota je na akciovém trhu v dnešních nervózních dobách k nezaplacení.

Čísla byla na všech úrovních nad očekáváním trhu. Konsolidovaný čistý zisk vzrostl o 21,9 % na 11,2 mld. Kč. Na základě toho byla navržena dividenda v úhrnné výši 6,84 mld. Kč, což v přepočtu na jednu akcii činí 180 Kč. Spekulace o převzetí Société Générale, mateřské společnosti Komerční banky, pomohlo v závěru měsíce akciím KB k prudkému růstu nad 4 000 Kč.

Erste Bank oznámila dobré výsledky hospodaření

Velmi dobré výsledky hospodaření oznámila rovněž rakouská Erste Bank, která je vlastníkem České spořitelny. První reakce na zprávu byla velmi pozitivní a titul posílil nad hranici 1 000 Kč za akcii. Negativní nálada na zahraničním trhu a vybírání zisků pak strhla kurz akcie zpět k hodnotám kolem 975 Kč.

Z Áček béčka

Největším propadákem byly oznámené hospodářské výsledky společnosti AAA Auto. Akcie během února oslabily o více než 25 procent a v současné době se kurz akcie obchoduje kolem 23 Kč.

RM-Systém

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Pro toho, kdo žije sám, by mělo být životní pojištění povinností

Životní pojištění stojí v průměru 5 % příjmů a v případě problému se rozhodně...

Životní pojištění má většina z nás spojeno se situací, kdy zemře živitel rodiny a díky pojistce jsou jeho blízcí...

Etrichové vybudovali textilní impérium. Jeden propadl duchům, další letadlům

Igo Etrich

Podnikatelská dynastie Etrichů v Trutnově vybudovala uznávané textilní impérium. Promluvila i do dějin letectví, ale...

Na co myslet, aby se vám levné peníze na kreditní kartě neprodražily

Ilustrační snímek

Ačkoliv si odborníci pochvalují, že se finanční gramotnost Čechů zlepšuje, v otázce platebních karet ještě máme co...

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Kurzy.cz Danske Bank ve svém posledním týdenním přehledu hovoří o deseti pákách, které může Čína efektivně použít v případné obc...

Najdete na iDNES.cz