Úřady: pomoc hledejte na správném místě

  • 488
Nebezpečné pracovní prostředí. Špatně vyplacená mzda. Zneužití údajů. Koho oslovit, když se vám V PRÁCI DĚJE BEZPRÁVÍ? Přečtěte si, kam se můžete obrátit v jednotlivých případech.

Máte-li pocit, že zaměstnavatel porušuje vaše práva, promluvte si nejprve s kolegy či známými, aby vám potvrdili, že je něco v nepořádku. Jednotlivé úřady se vašimi podněty sice zabývat musí, žádný však nezahájí šetření, pokud neuzná váš důvod ke stížnosti za vážný. Při pochybnostech je lepší požádat úředníky nejprve o radu a až na jejich doporučení podat písemný podnět. Působí-li ve vaší firmě odbory, poraďte se také s nimi.

Jak poznáte, na který úřad poté zajít nebo poslat dopis? „Od 1. července 2005, odkdy je účinný zákon o inspekci práce, by se měl zaměstnanec v naprosté většině případů obracet nikoli již na úřady práce, ale na oblastní inspektoráty práce,“ říká Dominik Brůha, pražský advokát a odborník na pracovní právo. Inspektoráty práce, které nově vznikly, pohltily inspektoráty bezpečnosti práce a převzaly i většinu kontrolních pravomocí od úřadů práce.

Které pravomoci to jsou? Nabízíme podrobný přehled:

Úřady práce

„Úřady práce nyní kontrolují jen právní předpisy o zaměstnanosti a o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele,“ vysvětluje Dominik Brůha. Jsou to především pravidla, která najdete v zákonu o zaměstnanosti, nikoliv v zákoníku práce. „Nejvíce podnětů občanů směřuje proti takzvané práci načerno,“ říká Zuzana Maschkeová z právního oddělení Úřadu práce v Ostravě. Za práci bez smlouvy a u cizinců i bez pracovního povolení může úřad zaměstnavateli udělit až dvoumilionovou pokutu. Postih do deseti tisíc hrozí i pracovníkovi.

Další velkou oblastí, kterou úřady práce kontrolují, je dodržování zákazu diskriminace při přijímání nových zaměstnanců. Firmám, které poruší zásady rovného zacházení, hrozí pokuta HLAVOU PROTI ZDI?

Dříve, než budete na svého zaměstnavatele posílat kontrolu, ověřte si, že máte pravdu. Ptát se můžete třeba na kontaktních místech oblastních inspektorátů práce. do výše milionu korun. Až půlmilionový trest dopadne na zaměstnavatele, který nesplní povinnost ohlásit úřadu například volná pracovní místa či zaměstnávání občanů EU.

„Postihujeme také nesplnění povinnosti zaměstnávat osoby se zdravotním postižením a porušování dalších pravidel při jejich zaměstnávání,“ doplňuje Maschkeová.

Z výčtu je jasné, že úřady práce nepomohou zaměstnanci ve sporu se zaměstnavatelem, u kterého již pracuje. „Pokud chcete řešit například nárok na mzdu či přestávky v práci, směřujte svůj podnět k oblastnímu inspektorátu práce,“ radí právník Dominik Brůha.

Inspektoráty práce

Oblastní inspektoráty práce (obvykle je jeden společný pro dva kraje, sídlo má v jednom krajském městě, ve druhém má svou regionální kancelář) kontrolují hlavně dodržování práv zaměstnanců, například správný výpočet mzdy, příplatků nebo délku pracovní doby, ale i bezpečnost práce. „Nejčastější jsou podněty mzdové, je jich asi 48 z padesáti měsíčně,“ říká Vladimír Toman, vedoucí inspektor Oblastního inspektorátu práce pro Jihočeský kraj a Vysočinu.

Vladimír Toman zdůrazňuje, že i když inspektorát pošle do firmy kontrolu a vyzve zaměstnavatele k nápravě, nedokáže nahradit soud. „Nemůžeme vymáhat plnění konkrétního nároku zaměstnance, který si stěžuje, že mu byla třeba špatně vyplacena mzda,“ říká. Pokud ani přes uloženou pokutu zaměstnavatel neuzná, že udělal chybu, nezbývá zaměstnanci než se svého práva domáhat u soudu. Inspektoráty zajímá hlavně opakované porušování předpisů, případy, kdy je poškozen větší počet zaměstnanců nebo kde jsou pracovníci poškozováni úmyslně.

Pokuty nemají žádnou dolní hranici, horní sazby se pohybují ve statisícových částkách, za některé přestupky lze uložit až dva miliony korun. Nejčastěji dávají inspektoři pokutu na místě, kde je limit deseti tisíc. Pokud ji firma hned zaplatí, už nemůže být za stejnou věc postižena znovu.

Inspektoráty přijímají podněty zaměstnanců v písemné podobě. „E-mail je v podstatě anonymní, proto by musel obsahovat elektronický podpis, který většina zaměstnanců nemá,“ vysvětluje Vladimír Toman. Úřad je možné navštívit také osobně, jeho pracovníci pak se zaměstnancem podnět sepíší.

Kde najdete zastání:

Úřady práce

Sídlí v okresních městech, tedy v obcích, kde dříve sídlily již zrušené okresní úřady. Jejich přehled a kontaktní informace najdete na internetové adrese: http://portal.mpsv.cz/sz/local

Oblastní inspektoráty práce

OIP pro hl. město Prahu Kladenská 103/105, 160 00 Praha 6, tel.: 235 364 006

OIP pro Středočeský kraj Průhonická 55, 106 00 Praha 10 tel.: 272 767 643

OIP pro Jihočeský kraj a Vysočinu Vodní 21, 370 06 České Budějovice tel.: 387 843 411 regionální kancelář Jihlava, třída Legionářů 17/4181, 586 01 Jihlava tel.: 567 302 107 OIP pro Plzeňský a Karlovarský kraj Schwarzova 27, 301 00 Plzeň tel.: 377 423 066 detašované pracoviště Sokolov Jednoty 654, 356 01 Sokolov tel.: 352 615 260

OIP pro Ústecký a Liberecký kraj SNP 2720/21, 400 11 Ústí nad Labem, tel.: 472 774 165 kancelář v Liberci nám. dr. E. Beneše 24 460 73 Liberec tel.: 485 244 485

OIP pro Královéhradecký a Pardubický kraj Říční 1195, 501 01 Hradec Králové tel.: 495 217 494 Územní pracoviště pro Pardubický kraj, Městský park 274, 537 01 Chrudim IV, tel.: 469 623 130

OIP pro Jihomoravský a Zlínský kraj Milady Horákové 3, 658 60 Brno tel.: 545 321 285 OIP pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj Živičná 2, 702 69 Ostrava tel.: 595 134 511 kancelář v Olomouci, třída Kosmonautů 8, Olomouc 772 00, tel.: 587 433 249

Jednotlivé inspektoráty mají i v jiných městech krajů svá kontaktní místa, kde poskytují zaměstnancům informace o jejich právech a povinnostech. Činnost oblastních inspektorátů zastřešuje Státní úřad inspekce práce se sídlem v Opavě.

Zdroj: www.suip.cz

PODNIKÁTE A HLEDÁTE INFORMACE pro vaše finance? Navštivte podnikani.idnes.cz

, ,