Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úraz a nemoc v cizině bolí stejně, ale jsou dražší

aktualizováno 
Jak potvrdili na České stomatologické komoře, mnozí tuzemští zubaři zažívají doslova nájezdy zahraničních „zdravotních“ výletníků. Láká je k nim jediné: cena. Je totiž rozdíl nechat si nasadit porcelánovou korunku za tři tisíce korun nebo za totéž zaplatit v Německu v přepočtu asi čtyřikrát více. Nemluvě o vylepšení celého úsměvu. Za kompletní nové zuby tu cizinec zaplatí v porovnání s německými ordinacemi i o sto tisíc korun méně.

Kolik stojí vytržení zubu, léčení angíny či operace slepého střeva v cizině, začne obyvatele České republiky zajímat obvykle ve chvíli, kdy se chystá vycestovat, v horším případě, když ho podobná nepříjemnost za hranicemi potká. Pak se zpravidla nestačí divit. Podle agentury ČTK přijde například v Německu ošetření zánětu mandlí zhruba na čtyři až jedenáct tisíc korun, zlomenina s operací je otázkou dvou set tisíc, denní pobyt v nemocnici sedm tisíc a resuscitace i půl milionu korun.

Rozdíly v cenách za služby českých a západoevropských zdravotníků lidé nejvíce pociťují právě u zubaře. Ne proto, že by byly v jiných lékařských oborech méně výrazné, ale u stomatologa vytahují hotovost nejčastěji. Například u praktického lékaře, na chirurgii, ortopedii, interně a podobně se více uplatňuje, stejně jako u nás, systém „bezplatné“ lékařské péče hrazené z pojištění. Takže pacientovi zůstává cena výkonu či léku skryta a dozví se ji, pokud si vyžádá výpis ze svého osobního účtu u zdravotní pojišťovny (jednou ročně ho lze získat zdarma). Na rozdíl od tuzemského zdravotnictví jsou však cizinci ve svých zemích zvyklí platit i v rámci lékařských služeb „na pokladnu“ více než Češi, a to formou různých drobných poplatků a spoluúčastí.

Kolik „stojí“ léčení nemoci nebo úrazu v cizině
(průměrné náklady včetně léků v korunách)

Akutní onemocnění trávicího traktu včetně průjmu

Chorvatsko

1000

Itálie

6000

Španělsko

7000

Rakousko

12 000

Řecko

6000

USA

22 000

Hnisavý a nehnisavý zánět středního ucha

Chorvatsko

1000

Itálie

1000

Španělsko

3000

Rakousko

3000

Řecko

5000

USA

8000

Akutní infarkt myokardu

Chorvatsko

90 000

Itálie

193 000

Španělsko

312 000

Rakousko

186 000

Řecko

199 000

USA

až 1 000 000

Akutní zánět mandlí

Chorvatsko

1000

Itálie

3000

Španělsko

4000

Rakousko

3000

Řecko

5000

USA

7000

Podvrtnutí kotníku

Chorvatsko

1000

Itálie

3000

Španělsko

5000

Rakousko

8000

USA

30 000

Pramen: Všeobecná zdravotní pojišťovna

Platit za ošetření lze různě

Na to, aby nenadálý úraz či nemoc turistovi v zahraničí zcela nevyčerpaly konto, se lze předem připravit. Finanční vyrovnání lékařské péče v cizině je možné řešit třemi základními způsoby:

  • komerčním připojištěním
  • v Rakousku, Chorvatsku, Lucembursku (tam ještě chybí prováděcí předpisy), na Slovensku a od září i v Německu, tedy v zemích, se kterými má Česká republika dohodu o poskytování nutné a neodkladné péče v rámci zdravotního pojištění, pomocí formuláře tuzemské zdravotní pojišťovny
  • přeúčtováním v cizině zaplacené částky domácí zdravotní pojišťovně.

Třetí varianta je jen nouzovým řešením pro ty, kdo se zapomenou při cestě do země, s níž neexistuje dohoda, připojistit. Tuzemská zdravotní pojišťovna totiž proplatí částku pouze do výše nákladů, které by za pacienta uhradila, pokud by ho stejná nemoc či úraz potkaly doma. Rozdíl může být propastný a u větších operací či dlouhodobého léčení se často pohybuje v desítkách i stovkách tisíc korun. Navíc, kdo chce peníze dostat, musí si od zahraničního lékaře přivézt zprávu o léčení a veškeré účty. Až poté, co je tuzemská zdravotní pojišťovna prozkoumá, rozhodne, zda a kolik zaplatí.    

Odborníci proto doporučují kombinovat - pokud to lze - první dvě varianty. Spoléhat se při cestě do zemí, se kterými je uzavřena dohoda, pouze na ni a nepřipojistit se, by se mohlo vymstít. Turista totiž musí počítat s tím, že ani mezistátní smlouva ho nezbaví povinnosti platit za něco hotově. Například v Rakousku: ještě než se svlékne v ordinaci - 110 korun, každá položka na receptu - 130 korun, den v nemocnici - asi 250 korun. Chorvati jsou zase zvyklí vysázet svému lékaři v hotovosti nejčastěji patnáct procent z ceny ošetření.      

„Právě na tyto poplatky naši turisté často zapomínají,“ konstatuje mluvčí Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. Kdo si před cestou sjednal komerční připojištění, má o starost míň. Z něj lze totiž hradit vše, tedy i poplatky a spoluúčast, a to až do výše takzvaného pojistného krytí (částky, kterou pojišťovny proplatí v případě nemoci či úrazu) uvedeného ve smlouvě. A naopak, kdyby se například léčba protáhla, tím zdražila a pojistné krytí z komerční pojistky již nestačilo, je možné využít mezivládní dohody, kde je prakticky neomezené.

Přečtěte si související přílohu, která si vzala na mušku podmínky a výhody ve státech, které s námi mají mezistátní smlouvu.

Smlouvy nepočítají s přepravou

Pozor, mezistátní smlouvy se nevztahují ani na přepravu zpět do České republiky. Výdaje s ní spojené je možné pokrýt také jen z komerčního připojištění. „Náklady na dopravu činí v průměru 30 až 300 tisíc korun v závislosti na použitém dopravním prostředku,“ říká mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Kateřina Zamastilová. Jen v červenci pojišťovna pětkrát vysílala pro nemocné a zraněné, kteří si u ní koupili cestovní pojištění, letecký speciál. „Lidé, kteří vyjíždí nepojištěni, by si měli uvědomit, že tyto náklady si musí hradit sami nebo v případě úmrtí jejich příbuzní. Nedávný transport nebožtíka z Chorvatska, hrazený z jeho pojistky, bude stát zhruba 60 tisíc korun,“ doplňuje Zamastilová.

Mnoho informací o cestovním pojištění naleznete ZDE.

Komerční připojištění ocení i lidé, kteří mají problémy v cizině se domluvit. Klient pojišťovny dostane kartu s telefonními čísly, na nichž by mu měli v českém jazyce poradit, jak postupovat, na koho se obrátit a co od něj žádat. Pokud se spolehne jen na mezistátní úmluvu, je jen na něm, kde si vyhledá lékaře a jak mu sdělí, co ho bolí.

Co vy? Vyrážíte do ciziny zásadně připojištěni nebo sázíte na štěstí, že vás v cizině žádný úraz nebo nemoc nepotká? Máte s touto problematikou nějaké konkrétní zkušenosti? Nenechávejte si je pro sebe.

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Další z rubriky

V Česku narůstají podvody s auty, vymýšlejí se i nové finty

Ilustrační snímek

Pojistné podvody s auty v Česku opět kralují. Po roční pauze se znovu dostaly na první příčku před podvody s lidským...

Co je nejpodstatnější u dětského pojištění, vysvětluje odborník

Ilustrační snímek

Ve školách se každoročně stanou desetitisíce úrazů dětí, nejčastěji při tělocviku a o přestávkách. K dalším dochází i...

Nutnost, nebo zbytečnost? Proč hlásit změnu u povinného ručení dopředu

Ilustrační snímek

Zná to nejeden motorista: výročí povinného ručení se blíží a on zvažuje, že se poohlédne po výhodnější nabídce. Pár dnů...

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Kurzy.cz Zdroj: ČRO Radiožurnál | 20.4.2018 | 17:06 | Pořad: Dvacítka Radiožurnálu Jan MOLÁČEK, moderátor -------------------- Z...

Najdete na iDNES.cz