Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Částka, kterou vyplatí pojišťovny za stejný úraz, se liší až o milion

aktualizováno 
Pokud si chcete sjednat úrazovou pojistku, zajímejte se o takzvané oceňovací tabulky pojišťovny. Mají totiž velký vliv na to, kolik peněz v případě úrazu dostanete.

Kolik vám pojišťovny vyplatí za úraz, závisí na jejich oceňovacích tabulkách. Za trvalé následky úrazu lokte pak můžete dostat od 250 tisíc do 600 tisíc korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rozdíly v plnění mezi jednotlivými pojišťovnami jsou výrazné. Pro názornost si to ukážeme na konkrétním příkladu pro pojištění trvalých následků úrazu s pojistnou částkou jeden milion korun:

  • Při lyžování se zraníte a váš úraz zanechá trvalý následek. Podle diagnózy lékaře došlo k úplné ztuhlosti pravého lokte, který zůstal v nepříznivém postavení, tedy v úplném ohnutí. Jednotlivé pojišťovny by vám vyplatily částku od 250 tisíc do 600 tisíc korun. Rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším plněním je tedy celých 350 tisíc korun.

A čím vážnější úraz, tím jsou rozdíly mezi pojišťovnami ještě výraznější. Například při velmi vážném úrazu, jako je ztráta horní končetiny mezi loketním a ramenním kloubem, dosahuje rozdíl mezi pojišťovnami 1,3 milionu korun. 

Mohou za to dva parametry

Co je důvodem těchto rozdílů? Především to, že výše odškodnění pojišťovny za utrpěný úraz závisí na dvou parametrech, které se mezi pojišťovnami různí. Tím prvním jsou takzvané oceňovací tabulky, ve kterých pojišťovny přidělují vážným úrazům různé procento.

Rada

Když budete na pojištění úrazu vybírat pojišťovnu, vždy se kromě výluk ptejte také na progresivní plnění a chtějte vidět oceňovací tabulky, které si v klidu prostudujte a porovnejte.

Čím vyšším procentem pojišťovna daný úraz ocení, tím větší částku dostanete. Zatímco jedna z pojišťoven ohodnotí stejný úraz například 20 procenty, jiná pojišťovna 30 procenty. A to má pochopitelně vliv na výši výplaty od pojišťovny.

Některé pojišťovny tyto tabulky uvádějí v pojistných podmínkách, u jiných jste odkázáni na internetové stránky pojišťovny či na obchodní sídlo (pobočku). A právě v těchto tabulkách jsou mezi pojišťovnami rozdíly.

Ukázka oceňovací tabulky v pojištění trvalých následků úrazu

Progrese navyšuje vyplacené odškodnění

Kromě oceňovacích tabulek závisí výše odškodnění na takzvaném systému progresivního plnění, které pojišťovna uplatňuje. Progrese v praxi znamená, že čím vážnější úraz se vám stane, tím vyšší plnění získáváte.

Například při nejvážnějším tělesném poškození může být vyplaceno 400 procent (čtyřnásobek) až 850 procent (8,5násobek) sjednané pojistné částky, v závislosti na konkrétních podmínkách pojišťovny. Rozdíly mezi pojišťovnami v tomto parametru ukazuje následující tabulka.

Jakou maximální progresi uznávají pojišťovny

Co je to RUP

Abychom mohli výše uvedené rozdíly mezi pojišťovnami porovnat, vznikl srovnávací ukazatel RUP (= rating úrazového plnění), který hodnotí štědrost výplatních schémat pojišťoven v úrazovém pojištění. Tento ukazatel zohledňuje jak progresivní plnění, tak i ohodnocení úrazů v oceňovacích tabulkách pojišťoven.

Rating úrazové plnění je přitom spočítán velmi jednoduše: vzal se dostatečně velký vzorek různých trvalých následků (celkem 95 úrazů s trvalými následky) a srovnalo se, kolik jednotlivé pojišťovny za jednotlivé následky vyplatí. Pojišťovna, která by vyplatila v součtu za tento velký vzorek úrazů nejvíce, dostala hodnocení nejvyšší, a to 100 procent. Pojišťovny, které by vyplatily méně, dostaly v tomto ukazateli procento úměrně nižší.

Rating plnění z úrazových pojistek

Výsledky tohoto ukazatele potvrdily velké rozdíly mezi pojišťovnami. Nejlépe v tomto srovnání dopadly produkty pojišťoven MetLife (díky štědrému systému progresivního plnění) a Allianz (díky smluvní garanci nejvyššího plnění mezi pěti největšími pojišťovnami v České republice). Pochopitelně, ani ostatní produkty nejsou špatné. Ve srovnání s těmi nejlepšími však musíte pojištění sjednat na vyšší pojistné částky.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Vichřice páchají značné škody. Co pojišťovny uhradí a co odmítnou

Ilustrační snímek

Největší škody na majetku způsobil v Česku v roce 2017 orkán Herwart. Celkový účet, který vystavil pojišťovnám za...

V Česku narůstají podvody s auty, vymýšlejí se i nové finty

Ilustrační snímek

Pojistné podvody s auty v Česku opět kralují. Po roční pauze se znovu dostaly na první příčku před podvody s lidským...

Jak mít nastavenou životní pojistku, aby správně zafungovala

Ilustrační snímek

Životní pojištění umí řešit celou řadu problémů. Ale aby opravdu fungovalo, musí být nastaveno správně. Jinak se vy...

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Kurzy.cz Jak správně jako fyzická osoba zdanit příjmy z prodeje cenných papírů a z titulu držby cenných papírů? Kdy je možné osv...

Najdete na iDNES.cz