Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Částka, kterou vyplatí pojišťovny za stejný úraz, se liší až o milion

aktualizováno 
Pokud si chcete sjednat úrazovou pojistku, zajímejte se o takzvané oceňovací tabulky pojišťovny. Mají totiž velký vliv na to, kolik peněz v případě úrazu dostanete.

Kolik vám pojišťovny vyplatí za úraz, závisí na jejich oceňovacích tabulkách. Za trvalé následky úrazu lokte pak můžete dostat od 250 tisíc do 600 tisíc korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rozdíly v plnění mezi jednotlivými pojišťovnami jsou výrazné. Pro názornost si to ukážeme na konkrétním příkladu pro pojištění trvalých následků úrazu s pojistnou částkou jeden milion korun:

  • Při lyžování se zraníte a váš úraz zanechá trvalý následek. Podle diagnózy lékaře došlo k úplné ztuhlosti pravého lokte, který zůstal v nepříznivém postavení, tedy v úplném ohnutí. Jednotlivé pojišťovny by vám vyplatily částku od 250 tisíc do 600 tisíc korun. Rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším plněním je tedy celých 350 tisíc korun.

A čím vážnější úraz, tím jsou rozdíly mezi pojišťovnami ještě výraznější. Například při velmi vážném úrazu, jako je ztráta horní končetiny mezi loketním a ramenním kloubem, dosahuje rozdíl mezi pojišťovnami 1,3 milionu korun. 

Mohou za to dva parametry

Co je důvodem těchto rozdílů? Především to, že výše odškodnění pojišťovny za utrpěný úraz závisí na dvou parametrech, které se mezi pojišťovnami různí. Tím prvním jsou takzvané oceňovací tabulky, ve kterých pojišťovny přidělují vážným úrazům různé procento.

Rada

Když budete na pojištění úrazu vybírat pojišťovnu, vždy se kromě výluk ptejte také na progresivní plnění a chtějte vidět oceňovací tabulky, které si v klidu prostudujte a porovnejte.

Čím vyšším procentem pojišťovna daný úraz ocení, tím větší částku dostanete. Zatímco jedna z pojišťoven ohodnotí stejný úraz například 20 procenty, jiná pojišťovna 30 procenty. A to má pochopitelně vliv na výši výplaty od pojišťovny.

Některé pojišťovny tyto tabulky uvádějí v pojistných podmínkách, u jiných jste odkázáni na internetové stránky pojišťovny či na obchodní sídlo (pobočku). A právě v těchto tabulkách jsou mezi pojišťovnami rozdíly.

Ukázka oceňovací tabulky v pojištění trvalých následků úrazu

Progrese navyšuje vyplacené odškodnění

Kromě oceňovacích tabulek závisí výše odškodnění na takzvaném systému progresivního plnění, které pojišťovna uplatňuje. Progrese v praxi znamená, že čím vážnější úraz se vám stane, tím vyšší plnění získáváte.

Například při nejvážnějším tělesném poškození může být vyplaceno 400 procent (čtyřnásobek) až 850 procent (8,5násobek) sjednané pojistné částky, v závislosti na konkrétních podmínkách pojišťovny. Rozdíly mezi pojišťovnami v tomto parametru ukazuje následující tabulka.

Jakou maximální progresi uznávají pojišťovny

Co je to RUP

Abychom mohli výše uvedené rozdíly mezi pojišťovnami porovnat, vznikl srovnávací ukazatel RUP (= rating úrazového plnění), který hodnotí štědrost výplatních schémat pojišťoven v úrazovém pojištění. Tento ukazatel zohledňuje jak progresivní plnění, tak i ohodnocení úrazů v oceňovacích tabulkách pojišťoven.

Rating úrazové plnění je přitom spočítán velmi jednoduše: vzal se dostatečně velký vzorek různých trvalých následků (celkem 95 úrazů s trvalými následky) a srovnalo se, kolik jednotlivé pojišťovny za jednotlivé následky vyplatí. Pojišťovna, která by vyplatila v součtu za tento velký vzorek úrazů nejvíce, dostala hodnocení nejvyšší, a to 100 procent. Pojišťovny, které by vyplatily méně, dostaly v tomto ukazateli procento úměrně nižší.

Rating plnění z úrazových pojistek

Výsledky tohoto ukazatele potvrdily velké rozdíly mezi pojišťovnami. Nejlépe v tomto srovnání dopadly produkty pojišťoven MetLife (díky štědrému systému progresivního plnění) a Allianz (díky smluvní garanci nejvyššího plnění mezi pěti největšími pojišťovnami v České republice). Pochopitelně, ani ostatní produkty nejsou špatné. Ve srovnání s těmi nejlepšími však musíte pojištění sjednat na vyšší pojistné částky.

Autor: pro iDNES.cz


Nejčtenější

Chtěla bych mít víc modřin, říká mladá youtuberka a fotbalistka

Barbora Votíková

Při rozhovoru pro magazín City Life rozkládá Barbora Votíková rukama a dělá vtipné grimasy, jako by svět byl jedna...

Úroky u hypoték rostou každý měsíc. Ideální je refinancovat úvěr v létě

Ilustrační snímek

Na konci roku bude podle odborníků průměrný úrok u hypotéky s pětiletou fixací na 3,5 %. To značí, že ten, komu se...Česká schizofrenie kvůli euru. Doma ho nechceme, v cizině mu věříme

Ilustrační snímek

Češi jsou podle Eurobarometeru největšími odpůrci eura. Aktuální průzkum České bankovní asociace ovšem náš vztah k...

Pět kroků k tomu, jak zachránit vztahy ve firmě a být lepším šéfem

Ilustrační snímek

Vztahy na pracovišti výrazně ovlivňují naši spokojenost a tím i pracovní výkony. Řada manažerů si to ovšem neuvědomuje...

KVÍZ: Byli byste šampiony ekonomické olympiády?

Ilustrační snímek

Ekonomická olympiáda má za sebou druhý ročník. Je to projekt, jehož cílem je vyhledávat nadějné budoucí ekonomy. Letos...

Další z rubriky

Řada Čechů se neumí pojistit. Co brát do úvahy, abyste netratili

Ilustrační snímek

Nechat se správně pojistit činí problém mnoha lidem. Pojistný produkt je poměrně složitý a jakékoliv změny jsou náročné...

PŘEHLEDNĚ: Jaké slevy a výhody můžete získat k životnímu pojištění

Ilustrační snímek

Zatímco pojistku domácnosti nebo auta považují Češi za samozřejmost, životní pojištění řada z nich odmítá. Nové klienty...

Životní pojištění: které smlouvy mohou být neplatné a co to znamená

Ilustrační snímek

V oblasti životního pojištění je živo. Hodně se mluví o pojistkách, které úřad finančního arbitra prohlásil za...

Po regulaci úroků přichází vždy……

Po regulaci úroků přichází vždy……

Kurzy.cz Historie regulací úvěrů sahá až do období 3 000 let před naším letopočtem, kdy v Mezopotámii byla poprvé regulována úro...

Najdete na iDNES.cz