Čím rizikovější je klient, tím vyšší úrokovou sazbu mu banka nabídne.

Čím rizikovější je klient, tím vyšší úrokovou sazbu mu banka nabídne.

Úročení spotřebitelských úvěrů

Úrokové sazby úvěrů bankovních institucí jsou stanoveny jako roční a uvádějí se v procentech. Zpravidla platí, že čím delší doba splácení, tím vyšší úroková sazba. Není to však tak vždy a některé banky vyhlašují shodné úrokové sazby na spotřebitelský úvěr s šestiletou i jednoletou lhůtou splatnosti.

Banky vyhlašují úrokové sazby ve svých sazebnících, avšak je třeba si uvědomit, že jsou to sazby minimální. To znamená, že takovou úrokovou sazbu je velmi obtížné získat a v praxi klient získává sazbu vyšší.

Banka při rozhodování o výši úrokové sazby posuzuje velikost rizika, že klient svým závazkům nedostojí, a to se právě promítá do výše úrokové sazby. Platí, že čím rizikovější je klient, tím vyšší úrokovou sazbu mu banka nabídne.

Úroková sazba bývá zpravidla pevná po celou dobu trvání úvěrového obchodu, avšak v některých případech si klient může zvolit také úrokovou sazbu pohyblivou. Jiná situace je u nákupu zboží na splátky u splátkových společností. Tam se klient při nákupu předmětu nedozví úrokovou sazbu, ale prodejce mu po posouzení jeho bonity nabídne splátkový kalendář. Ten obsahuje výši akontace, počet splátek a samozřejmě jejich výši.

Z těchto údajů je pro klienta velmi obtížné si spočítat, na kolik ho vlastně spotřebitelský úvěr vyjde, neboť postrádá jakýkoli údaj o úrokové míře. Právě za tímto účelem jsme vyvinuli úvěrovou kalkulačku, která spočítá efektivní úrokovou míru u nákupu na splátky. V případě klasického bankovního úvěru vám k výpočtu efektivní úrokové míry a snadného srovnání s nákupem na splátky pomůže následující úvěrová kalkulačka.