Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úrokové sazby hypoték dál padají, zájem o hypotéky stoupá

  10:00aktualizováno  10:00
Úrokové sazby hypoték pokračují v poklesu. Tentokrát umazaly dvě desetiny procentního bodu a hodnota ukazatele FINCENTRUM HYPOINDEX se přiblížila k další magické hranici 4,5 procenta. Příznivé úrokové sazby přilákaly v září na pobočky bank 4 800 klientů, kteří si sjednali hypotéky za více než osm miliard korun.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Český hypoteční trh vykazuje neuvěřitelnou dynamiku. Úrokové sazby během uplynulých 30 dnů klesly meziměsíčně o 23 setin procentního bodu.

Největší pokles zaznamenaly hypotéky s variabilní úrokovou sazbou, které meziměsíčně zlevnily o více než čtvrtinu procentního bodu. Pozadu nezůstávají ani standardní varianty hypoték s pevně stanovenou úrokovou sazbou. Také u nich došlo meziměsíčně k poklesu sazeb o více než 20 bazických bodů, přičemž největší pokles zaznamenaly stále populárnější pětileté hypotéky, u nichž průměrná úroková sazba poskytnutých úvěrů klesla na 4,51 procenta.

FINCENTRUM HYPOINDEX atakuje 4,5procentní hranici

V meziročním porovnání klesly průměrné úrokové sazby hypoték o více než jeden procentní bod, což převedeno na koruny znamená, že klient, který si letos zažádá o dvoumilionovou hypotéku se splatností na 20 let, bude mít nyní měsíční splátku o 1 188 korun nižší, než ten samý klient, který úvěrovou smlouvu podepsal v loňském září. Tehdy průměrná úroková sazba všech poskytnutých hypoték činila 5,63 procenta.

"K poklesu sazeb došlo napříč spektrem fixací, přičemž banky nadále těží z nízké ceny zdrojů. Nedá se říci, že není kam klesat, protože i přes výrazné snižování sazeb se u jednotlivých fixací průměrný rozdíl sazeb hypotečních úvěrů a ceny peněz na mezibankovním trhu pohybuje okolo tří procent" říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Klesající sazby, stabilizované ceny nemovitostí, oslabená pozice stavebních spořitelen, příznivě se vyvíjející ekonomická situace v České republice, ale také nízká srovnávací základna loňského roku. Všechny tyto faktory mají za výsledek dechberoucí tempo růstu poptávky po hypotečních úvěrech.

Banky v uplynulém měsíci poskytly 4 800 hypoték v celkové hodnotě 8,011 miliard korun. Oproti stejnému období loňského roku, kdy bylo poskytnuto 3 265 hypoték za 5,4 miliardy korun, tyto výsledky značí nárůst objemu o 48,3 procenta.

V celkovém letošním úhrnu již hypoteční banky poskytly za uplynulá tři čtvrtletí úvěry za 58,9 miliard, čímž téměř o dvě miliardy překonaly své loňské výsledky.

Pětileté fixace opět kralují

Hypotečnímu trhu již delší dobu dominují fixace na tři nebo pět let. V uplynulém měsíci znatelně vzrostla poptávka po pětiletých fixacích, kterým dalo přednost 49 procent všech klientů.

Druhou nejoblíbenější variantou byly hypotéky s tříletou fixací, které upřednostnilo 39 procent klientů. Tržní podíl zbývajících sledovaných fixačních variant ani v jednom případě nepřekonal hranici pět procent.

Objemově si největší podíl připsaly rovněž pětileté hypotéky (47 procent). Hypotéky s tříletým fixem se na celkovém objemu podílely 40 procenty a všechny ostatní fixace včetně hypoték s variabilní úrokovou sazbou "shrábly" zbývajících 13 procent trhu.

Kde lze aktuálně ušetřit?

Podzim bývá zpravidla obdobím, kdy se banky snaží ještě více vyšperkovat své celoroční výsledky. Proto právě v těchto dnech na řadě poboček probíhají speciální akce zamířené na nerozhodnuté klienty.

Raiffeisenbank v rámci svých hypodní nabízela hypotéky s úrokovou sazbou sníženou o tři desetiny procentního bodu.

Klienti GE Money Bank mají šanci do 22. října získat hypotéku bez poplatku za zpracování a odhad ceny nemovitosti. Navíc klienti mohou získat zvýhodněnou úrokovou sazbu, která začíná u tříleté fixace na 4,29 procenta.

Nulový poplatek za vyřízení hypotéky slibuje GE Money také svým klientům, kteří si o hypotéku zažádají prostřednictvím online kalkulačky umístěné na webových stránkách banky. Tato akce platí pro žádosti podané do konce letošního roku.

LBBW Bank CZ dosud garantovala úrokovou sazbu 3,99 procent klientům, kteří si zažádali o hypotéku se čtyřletou fixací, nyní svou nabídku rozšiřuje i na hypotéky s fixací na pět let.

Souhrn za září 2010
Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 5 let
Hypoindex 4,56 % 5,00 % 4,51 %
Změna oproti minulému měsíci (b. p.) -23 -22 -29
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1 669 1 724 1 585
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6 360 6 598 6 332
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7 682 7 907 7 655
Účelovost úvěrů:
Podíl úvěrů na koupi na celkovém počtu úvěrů 62 % 69 % 60 %
Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů 23 % 18 % 23 %
Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů 15 % 13 % 17 %

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Podmínky užívání FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX je možné volně šířit pouze s označením "FINCENTRUM HYPOINDEX" a uvedením zdroje "Hypoindex.cz."

Více, např. o novinkách na hypotečním trhu, se dočtete na Hypoindex.cz.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...Další z rubriky

Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Ilustrační snímek

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty...

Nízké úrokové sazby je třeba využít teď. Půjdou nahoru, říká ekonom

Martin Mašát

„Rekordně nízké úroky u delších fixací hypoték či úvěrů se vyplatí využít už teď,“ doporučuje Martin Mašát, ekonom...

Dražší hypotéce lze předejít předfixací. Jak funguje a kde ji uzavřít?

Ilustrační snímek

Srpnové zvýšení základních úroků centrální bankou zdražilo peníze na mezibankovním trhu, což se podle odborníků brzy...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"
Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"

V Česku je stále mnoho pozemků a domů, které mají neznámého majitele, nebo se o ně právoplatný majitel nepřihlásil. Úřa... celý článekNajdete na iDNES.cz