Spolu s rychlým růstem cen nemovitostí se postupně neustále zvyšuje i průměrná výše nových hypoték

Spolu s rychlým růstem cen nemovitostí se postupně neustále zvyšuje i průměrná výše nových hypoték | foto: Profimedia.cz

Úrokové sazby hypoték rostou rekordním tempem

  • 64
Během posledních tří měsíců se úrokové sazby hypotečních úvěrů stačily vrátit k hodnotám, kterých dosahovaly naposledy před třemi roky. Srpnový nárůst byl dokonce nejrazantnější za několik posledních let.

Hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU, který vyjadřuje průměrnou úrokovou sazbu nově poskytnutých hypotečních úvěrů, dosáhla v srpnu výše 4,93 %. Oproti červenci to znamená zvýšení o rekordních 0,26 procentního bodu, což je nejrychlejší měsíční nárůst od ledna roku 2003, kdy se data pro FINCENTRUM HYPOINDEX začala sledovat.

Během posledních tří měsíců se průměrné úrokové sazby hypoték zvýšily o 0,66 procentního bodu, což je dobře vidět i ze strmého konce křivky v následujícím grafu.

Větší graf

Vyšších hodnot než nyní dosahovaly průměrné úrokové sazby hypotečních úvěrů naposledy v září roku 2004. Rychlý růst se týká fixací pětiletých i ročních, v obou případech činil v srpnu 0,23 procentního bodu. Průměrná úroková sazba zafixovaná na pět let po dlouhé době dokonce překročila hranici pěti procent.

O kolik se zvýšily splátky hypoték

Například u hypotéky o objemu jeden milion korun s dvacetiletou splatností činí při srpnové úrokové sazbě 4,93 % splátka 6562 korun. Při úrokové sazbě 4,27 %, za kterou si klienti bank sjednávali (v průměru) své hypotéky v květnu, je splátka stejné hypotéky o 357 korun nižší.

Při srovnání květnové a srpnové průměrné úrokové sazby zafixované na jeden rok je nárůst je ještě o něco vyšší, činí 0,73 procentního bodu. Při dvacetileté hypotéce ve výši dvou milionů korun, což je v současnosti průměrná výše hypotečních úvěrů s roční fixací, činí rozdíl ve výši měsíční splátky 782 korun. Pro některé dlužníky je to hodně, pro jiné ne příliš významný zásah do rozpočtu.

Zájem o hypotéky zatím neopadá

Zvýšení úrokových sazeb se na zájmu o hypoteční úvěry zatím nijak výrazně neprojevilo. Červen byl co do počtu a objemu nových hypotečních obchodů dokonce historicky nejúspěšnější, v srpnu byl objem nově sjednaných hypoték v historii čtvrtý nejvyšší. Banky, které poskytly své údaje a které reprezentují naprostou většinu hypotečního trhu, sjednaly v minulém měsíci přes sedm tisíc nových hypoték v objemu 12,432 miliardy korun.

Rekordní průměrná výše nově sjednávaných hypoték

Průměrná výše částky, kterou si zájemci o bydlení od bank půjčují, se postupně neustále zvyšuje. Její vývoj v čase od ledna roku 2006 zachycuje následující graf. Jde o průměrnou výši nově sjednávaných hypoték bez ohledu na délku jejich fixace. 

V srpnu opět dosáhla historicky nejvyšší hodnoty, týká se to hypoték s roční i s pětiletou fixací i celkového průměru. Průměrná výše hypoték s úrokovou sazbou zafixovanou na jeden rok poprvé přesáhla hodnotu dvou milionů korun. Pokud vezmeme všechny nové hypoteční úvěry celkem, bez ohledu na délku fixace, pak průměrná výše činí 1 761 000 korun.

Souhrn za srpen 2007 (údaje platí pro fyzické osoby)

Doba fixace
úrokové sazby:

všechny fixace dohromady 1 rok 5 let

FINCENTRUM HYPOINDEX

4,93 %

4,69 %

5,17 %

Změna oproti minulému měsíci
(b. p.)*
 + 26*  + 23  + 23
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1761 2026 1541
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6562 6430 6694
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7872 7748 7997
Účelovost úvěrů:
Podíl úvěrů na koupi na celkovém počtu úvěrů 65 % 74 % 61 %
Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů 23 % 17 % 24 %
Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů 12 % 9 % 15 %

Zdroj: Fincentrum
*26 bazických bodů = 0,26 procentního bodu

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXU

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.