Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úroky hypoték jsou na šestiměsíčním maximu

aktualizováno 
Měsíc prosinec potvrdil, že výrazného snížení úrokových sazeb hypotečních úvěrů se už asi nedočkáme. Poté, co průměrná tržní úroková sazba dosáhla svého historického minima loni v září, začala v říjnu poprvé od začátku roku růst. Pak následovala během listopadu stagnace a v prosinci došlo opět k růstu.

Oproti listopadu hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXu vzrostla o 0,08 procentního bodu a dostala se tak téměř na úroveň červnové hodnoty, takže je za posledního půlroku vůbec nejvyšší. Přestože i v prosinci některé banky úrokové sazby dále snižovaly, celková průměrná úroková sazba, za kterou byly v prosinci poskytnuty nové hypotéky fyzickým osobám, se zvýšila. S tím jistě také souvisí dosti razantní pokles počtu nových hypoték, osm sledovaných bank poskytlo v prosinci téměř o 500 úvěrů méně než v listopadu. (Devátou bankou s hypoteční licencí je Komerční banka, která však údaje o svých hypotékách neposkytuje.) Prosincový pokles je takto vysoký také proto, že listopad byl co do počtu nově poskytnutých hypoték vůbec nejúspěšnější z celého roku. Vývoj počtu nových hypotečních úvěrů v jednotlivých měsících loňského roku ukazuje níže uvedený graf.

Vše o stavebním spoření naleznete ve speciální příloze

Nijak se však nesnížila výše sjednaných úvěrů, naopak. V porovnání s listopadem si lidé od bank půjčovali v průměru téměř o 50 000 korun více. Vyšší úvěry se sjednávaly jen v červnu. Podíváme-li se na loňská čísla, velmi zhruba můžeme říci, že si lidé půjčují nejčastěji úvěry kolem 1 100 000 korun.


Vývoj počtu nově poskytnutých hypotečních úvěrů v průběhu loňského roku:

Zdroj: Banky

Jaký byl pro hypotéky rok 2003?

Rok 2003 byl pro hypoteční trh bezesporu nejúspěšnějším od roku 1996, kdy se u nás tyto úvěry začaly poskytovat. Především je to díky příznivému vývoji úrokových sazeb, za které banky hypotéky poskytovaly, jelikož až do září nepřetržitě klesaly, čímž bylo umožněno většímu počtu lidí na hypoteční úvěry dosáhnout. V minulosti byla hypotéka produktem velmi finančně náročným a dostupným jen omezenému počtu movitých zájemců. Úrokové sazby hypotečních úvěrů se v polovině devadesátých let pohybovaly kolem dvanácti až čtrnácti procent, zatímco loni se sazby hypoték s například pětiletou fixací dostaly až pod pět procent.

Na zvýšeném zájmu o pořízení bydlení a tím i o hypoteční úvěry se podílela také rostoucí kupní síla obyvatelstva. To ostatně neplatí jen pro hypotéky, lidé jsou celkově ochotnější zadlužovat se a pořizovat si i spotřební zboží na úvěr místo za vlastní prostředky. Rostoucí zadluženost domácností je také jedním z faktorů, které vedly centrální banku k rozhodnutí úrokové sazby prozatím dále nesnižovat. 

Nemovitosti v roce 2004: dražší i levnější. Čtěte ZDE.

Zájem pořídit si nemovitost pro vlastní bydlení byl v loňském roce opravdu veliký. Kromě toho, že si tuto investici mohlo díky výše uvedeným příznivým podmínkám dovolit více lidí, nemalým impulsem byly také obavy z možného růstu cen nemovitostí po vstupu České republiky do Evropské unie. Podle odborníků by se však tyto ničím nepodložené obavy potvrdit neměly. Podobně působí na poptávku také deregulace nájemného, lidé se začali více zajímat o byty v osobním vlastnictví, které jsou alternativou k nájemnímu bydlení. Velký zájem o nemovitosti spolu s omezenou nabídkou vynesly ceny v některých oblastech velmi vysoko nad jejich skutečnou hodnotu, k nejvyššímu nárůstu došlo v Praze a okolí. Očekává se však brzký pokles cen některých nemovitostí, jejichž cena byla vyhnána příliš vysoko právě velkou poptávkou. Týká se to především starších pražských bytů v panelové zástavbě.

Na úspěšně rostoucí trh hypoték loni také vstoupily dvě nové banky, v únoru to byla Wüstenrot hypoteční banka a v září eBanka. Celkově tak nyní na trhu působí devět hypotečních bank, které získaly povolení emitovat hypoteční zástavní listy, zájem o hypoteční licenci mají i některé další banky. Konkurence na trhu je tak opravdu veliká, což je pro zájemce o hypoteční úvěr stav velmi pozitivní.

Dlouhodobé úvěry na pořízení nemovitostí podobné hypotékám však poskytují i ostatní banky. Jejich výhodou je, že se dají využít i tam, kde standardní hypotéka použitelná není, tedy například na financování nákupu družstevních bytů. Rozšiřuje se také možnost využít u některých bank tzv. amerických hypoték, což jsou spotřebitelské úvěry zajištěné nemovitostí, které je možné použít na financování víceméně čehokoli.

Souhrn za  prosinec 2003 (údaje platí pro fyzické osoby):

FINCENTRUM HYPOINDEX 5,00%
 Změna oproti minulému měsíci Ý 8 b.p.*
Průměrná výše hypotéky 1 183 331 Kč
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let 6 600 Kč
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let 7 908Kč
Účelovost úvěrů
  Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 60%
  Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 29%
  Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 11%

*8 bazických bodů = 0,08 procentního bodu

Zdroj: Fincentrum

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypotéční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, Českomoravská hypoteční banka, eBanka, GE Capital Bank, HVB Bank, Raiffeisenbank, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

 

Projekt FINCENTRUM HYPOINDEX mediálně podporují:

 

 

Jaký podle vás bude další vývoj úrokových sazeb hypotečních úvěrů? Může ještě dojít k jejich poklesu? Na jakou úroveň se sazby mohou dostat v příštím roce?

 

Autor:Nejčtenější

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Sazby hypoték začínají růst, zatím jen pomalu. Aktuality z bank

Ilustrační snímek

Česká národní banka zvýšila úrokové sazby a hned se strhl hypoteční poplach. Bude se zdražovat? Bude. Ale nijak...

Vše, co je dobré vědět o hypotékách. A rady, jak na ně

Ilustrační snímek

Do loňského října stačilo žadatelům o hypotéku 10 % z vlastních zdrojů. Zásahy České národní banky nakonec vedly k...

Po rozvodu refinancovala hypotéku. Čekalo ji nepříjemné překvapení

Ilustrační snímek

Každý rozvod stojí spoustu peněz. A nejen za právníky. Pokud mají manželé hypotéku, která po vypořádání majetku přejde...

Další nabídka

Kurzy.cz

Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina
Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina

1 milion korun činí nejvyšší výhra aktuálního slosování. MFČR zveřejnilo na svých stránkách kompletní výherní listinu h... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.