Úroky rostou, úvěry čeká další zdražování

  11:00aktualizováno  11:00
Obavy, že po měsících hojnosti přijdou „hubenější“ časy, se naplňují. Půjčky budou totiž v následujícím roce čím dál dražší. Česká národní banka ve středu zvedla základní sazbu, od které se odvíjejí úroky všech úvěrů a vkladů, o 0,25, na 2,5 procenta.
Investice

Investice | foto: Profimedia.cz

Ekonomové očekávají, že stejně velké zvýšení úroků přijde buď ještě do konce roku, anebo krátce po Novém roce. Do konce příštího roku se může sazba ČNB vyšplhat ke třem procentům.

Podobný růst vždy znamená i zdražení úvěrů, hypoték, spotřebitelských úvěrů i půjček pro firmy.

„Na zvýšení základní sazby ČNB budeme reagovat u vkladů i úvěrů v nejbližších týdnech,“ říká Helena Matuszná za Českou spořitelnu, která je jedničkou na trhu hypoték. Podobně mluví i Hypoteční banka.

Pokud banky zvýší své úroky u hypoték stejně jako ČNB, zvedne se měsíční splátka u milionové hypotéky na dvacet let zhruba o 135 korun. Koncem příštího roku už mohou noví zájemci o hypotéku splácet skoro o tři sta korun více než dnes.

Bankéři zvýšili úroky hlavně kvůli rychleji rostoucím cenám zboží a bujícím státním dluhům.

Ruku pro vyšší úroky zvedlo pět členů bankovní rady ze sedmi, mimo jiné i proto, že jim to umožnila slabší koruna, kterou srazila politická nejistota a perspektiva vysokého schodku rozpočtu. Dříve byla koruna u zahraničních investorů ve větší oblibě a svou silou držela více na uzdě inflaci, protože zlevňovala dovoz.

Kromě slabší koruny a vyšší útraty rodin, které také zvyšují ceny, dělá centrálním bankéřům starosti hlavně rozhazovačná vládní politika.

Úvěry čeká v příštích měsících další zdražování

„Při současném vývoji, i politickém, roste riziko, že se nepodaří rychle korigovat fiskální vývoj nejen v roce 2007, ale nové mandatorní výdaje ovlivní i rozpočet v roce 2008 a dalších letech,“ varoval na tiskové konferenci po zvýšení úroků guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Přeloženo to znamená, že když se vládě nepodaří seškrtat výdaje státu překračující bilion korun a dospět k nižším schodkům, budou úroky dále růst. „Před krizí ale nejsme,“ uklidnil utíkající investory Tůma.

Zvýšení úroků přišlo v ten samý týden, kdy vláda ODS schválila rozpočet na příští rok se schodkem 91 miliard korun. Ten se zcela vymyká slibům Bruselu ohledně snižování dluhů hlavně kvůli štědrým předvolebním dárkům politiků.

„Špatné zprávy budou přicházet i nadále,“ píší například ve své analýze ekonomové Danske Bank. Vláda nezíská počátkem října důvěru ve Sněmovně a zároveň se bude bojovat o rozpočet na příští rok. To vše podle ekonomů přispěje k dalšímu zhoršení obrázku Česka v očích zahraničních investorů, které se projeví oslabováním koruny. „Čekáme, že koruna bude pod tlakem a do měsíce oslabí na 28,7 koruny za euro,“ říká Danske Bank. To popožene dále v růstu ceny, které si jako svůj „cíl číslo jedna“ hlídají centrální bankéři.

 

Autor:


Nejčtenější

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Nechceme být pouhými překupnicemi květin, říkají mladé podnikatelky

Majitelky květinářství Barbora Zimolová (vlevo) a Šarlota Palová.

Jsou mladé, vzdělané a plné energie. Nedávno otevřely v centru Brna neobvyklé květinářství s atmosférou baru. Přestože...

Unikátní výzkum: kam investují čeští milionáři a co je znepokojuje

Ilustrační snímek

V Česku je podle odhadů 28 tisíc dolarových milionářů. Své soukromí si však střeží. Dozvědět se, kam investují a jak se...

Další z rubriky

Refinancování hypotéky: přísnějších pravidel se bát nemusíte

Ilustrační snímek

Vaše hypotéka běží. Fixaci máte třeba až za rok. Přemýšlet o případné změně můžete ale již teď. Domluvit se s jinou...

Stavební spoření je atraktivnější. Díky úvěrům i zhodnocení vkladů

Ilustrační snímek

Stavební spoření není v Česku na ústupu. Naopak se o něj opět zvedá zájem. A to jak o úvěry, tak i samotné spoření....

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Obavy jsou namístě, synchronizovaný globální růst je už minulostí

Obavy jsou namístě, synchronizovaný globální růst je už minulostí

Kurzy.cz Ještě před rokem procházela světová ekonomika synchronizovaným ekonomickým boomem. Tempo růstu se zvyšovalo v každé z v...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA ELEKTROMONTÁŽE

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 23 000 KčNajdete na iDNES.cz