Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

USA jsou zřejmě v recesi, dolar se dostal k historickému minimu

aktualizováno 
Ačkoli proběhla zpráva o tom, že už jsou Spojené státy americké patrně v recesi, akciový trh odolal bez následků. Investoři hledají, které akcie v delším horizontu vydělají nejvíce. Dolar se propadl téměř na své historické dno, naproti tomu ropa je nejvýše.
Podle ekonomů by to však měla být velice slabá recese.

Podle ekonomů by to však měla být velice slabá recese. | foto: Profimedia.cz

Americká ekonomika je v současné době s vysokou pravděpodobností v recesi. Minulý pátek totiž byly zveřejněny výsledky z amerického pracovního trhu, které ukázaly, že ekonomika USA v březnu ztratila 80 tisíc pracovních míst, což je nejvyšší pokles za posledních pět let, a navíc jde o vyšší pokles, než analytici očekávali.

Slabost amerického pracovního trhu se tak rozšířila dále mimo finanční a nemovitostní sektor. Jedná se již o třetí měsíční pokles počtu pracovních míst v řadě, což je nejpřesvědčivější důkaz o tom, že americká ekonomika sklouzla do recese. Nezaměstnanost v březnu meziměsíčně stoupla na 5,1 % z únorových 4,8 %. Ekonomové investiční banky Bear Stearns prohlásili, že takový vývoj pracovního trhu byl v historii vždy spojen s recesí. Úroveň zaměstnanosti na dočasný pracovní úvazek, která je hlavním indikátorem trendů na pracovním trhu, v březnu také poklesla o 21 tisíc.

Akcie zůstaly klidné
Americké akcie ovšem na páteční nepříznivou zprávu z pracovního trhu příliš nereagovaly a ukázaly vůči reálné ekonomice jistou odolnost, když minulý týden podle indexu S&P 500 uzavřely se slušným ziskem 4,3 %. Investoři se tak začínají více orientovat na delší časový horizont a přemýšlí o tom, kterým akciím by se mohlo nejvíce dařit v průběhu případného ozdravění americké ekonomiky v druhé polovině tohoto roku. Přestože je tedy americká ekonomika s velkou pravděpodobností v recesi, akciové trhy v minulém trhu vyslaly určité pozitivní signály.

Ekonomický výzkum ukazuje, že vývoj na akciovém trhu přebíhá vývoj reálné ekonomiky přibližně o 6 měsíců. Proto, pokud se na akciových trzích dalších výraznějších korekcí nedočkáme, ve druhé polovině roku by se americká ekonomika mohla opět vydat severním směrem.

Ekonomové se domnívají, že výrazné snižovaní úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed) postupně přináší ovoce, a i když je již americká ekonomika pravděpodobně v recesi, měla by to podle nich být velice slabá recese. Shodují se s posledním vývojem na akciových trzích a s Fedem, že se vývoj americké ekonomiky v druhé polovině roku zlepší. Výnosy amerických dluhopisů ovšem oproti minulému týdnu poklesly, což znamená, že jejich ceny vzrostly (ceny a výnosy dluhopisů se pohybují protisměrně), a zdá se tak, že investoři nadále přikládají dluhopisům velkou pozornost. Proto platí: neříkej hop, dokud nepřeskočíš.

Německé akcie se propadly nejvíce, pražská burza ohlásila zisk
Americké akcie za první tři dny tohoto týdne mírně oslabily, vyjádřeno indexem S&P 500 o 1,9 %. Britské akcie byly po středečním obchodování na nule, německé oslabily o 3 %, francouzské oslabily o 1,1 %, japonské oslabily o 1,2 %. Pražská burza si po středeční obchodní seanci připisuje nepatrný týdenní zisk 0,5 %.

Dolar téměř na minimu, zato ropa se chlubí rekordem
Dolar se vůči euru ve středu dostal na dosah svého historického minima, když prudce oslabil až na 1,586 dolaru za euro. Ve středu ve 21:00 kurz činil 1,582 dolaru za euro. Důvodem středečního oslabení dolaru byl středeční pokles amerických akcií a nový rekord ceny ropy s tím, jak obchodníci očekávají, že americká centrální banka (Fed) na svém příštím zasedání dále sníží úrokové sazby o půl procentního bodu na 1,75 %.

Česká koruna se v tomto týdnu drží vůči dolaru v bočním trendu, když ve středu večer kurz činil 15,86 korun za dolar. Vůči euru se koruna v pondělí dostala pod magickou hranici 25 korun za euro, nicméně ve středu koruna oslabila a večer kurz činil 25,10 korun za euro.

Americká lehká ropa, která se obchoduje v New Yorku, ve středu dosáhla nového historického rekordu na úrovni 112,21 dolarů za barel. Nový rekord si také vytvořil severomořský Brent, který se ve středu dostal až k úrovni 109,45 dolarů za barel. Důvodem byl neočekávaný pokles ropných dodávek a ropných zásob v USA. Americké ropné zásoby v minulém týdnu poklesly o 3,1 milionu barelů na 316 milionů.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Na přímém půjčování lidí lidem se dá vydělat za rok 7 % i více

Ilustrační snímek

Spořicí účty a termínované vklady až na výjimky nenesou ani jedno procento ročně. Lidé využívají finanční produkty se...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz