Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ušetřete na daních i se spolupracující osobou

aktualizováno 
Zájem o společné zdanění manželů je mezi českými poplatníky veliký. Daňová legislativa ovšem umožňuje kromě této daňové úspory ještě další možnost, jak s daněmi zatočit – institut spolupracující osoby. Ten je zajímavý kupříkladu pro ty poplatníky, kteří nemohou využít společné zdanění. Jak funguje?

Podání ruky, ruce, manažer | foto: Profimedia.cz

Podobně jako v případě společného zdanění manželů funguje spolupracující osoba na podobném základním principu. Více příjmová osoba v podstatě převádí část svých příjmů dosažených za zdaňovací období na méně příjmového partnera a odstraňuje tím nevýhodu progresivně nastavené sazby daně z příjmů fyzických osob.

Okruh spolupracujících osob širší než společné zdanění

V případě společného zdanění může jeho výhod využít pouze manželský pár pečující o minimálně jedno dítě. Není tedy možné spojení daňových základů například bezdětných manželů anebo rozvedeného otce se synem - studentem VŠ.

V tomto úhlu pohledu je institut spolupracující osoby benevolentnější. Umožňuje totiž převést část dosažených příjmů nejen na manželku (manžela), ale i na jakékoli ostatní osoby žijící s poplatníkem ve společné domácnosti. Zde je vhodné doplnit, že nelze považovat za spolupracující osoby děti s ještě neskončenou povinnou školní docházkou.

Spolupracující osoba pouze pro živnostníky

Nyní věnujme pár řádků charakteru příjmů poplatníka. U společného zdanění při splnění výše uvedené podmínky v podstatě nezáleží na charakteru příjmů. Například rodina tvořená dvěma zaměstnanci (manžel s manželkou) by mohla společného zdanění klidně využít.

U spolupracující osoby je nutné splnit to, že osoba převádějící příjmy na někoho dalšího z domácnosti musí být podnikatelem dle paragrafu 7 Zákona o daních z příjmů nebo být společníkem v.o.s. či komplementářem k.s. Pouze v tomto případě může část svých příjmů na někoho dalšího z domácnosti převést a v podstatě využít této legislativní úlevy.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

Manželé zvýhodněni – až 50 % příjmů

Nyní se nabízí otázka směřující k vlastní aplikaci tohoto pravidla – nebo-li jak může podnikatel příjmy převést na spolupracující osobu. Zde pracuje Zákon o daních z příjmů se dvěma kategoriemi spolupracujících osob – manžel (manželka) a ostatní osoby žijící s podnikatelem ve společné domácnosti.

Pokud je spolupracující osobou manžel(ka), pak může poplatník převést až 50 % svých příjmů. Částka připadající na spolupracujícího manžela, o kterou příjmy přesahují výdaje, smí činit nejvýše 540 000 Kč. V případě, že spolupráce netrvá celý rok, pak za každý započatý měsíc spolupráce lze převést maximálně 45 000 Kč.

Co se týče ostatních spolupracujících osob, tak tam je možné převádět maximálně 30 %, nejvýše 180 000 Kč. V případě spolupráce na bázi měsíců, pak měsíčně nanejvýš 15 000 korun.

Pro rozdělování příjmů na spolupracující osoby v podstatě platí dvě alternativy. Jednak je možné přerozdělovat příjmy a výdaje mezi manžele až do výše 50% podílu, anebo je možné přerozdělovat na ostatní spolupracující osoby v domácnosti až do 30 %.

Spolupracující osoba umožní převod i ztráty

Slabinou společného zdanění je bezesporu obtížné zacházení se ztrátou v případě, že ji poplatník vykáže. Naopak institut spolupracující osoby si s touto eventualitou dokáže poradit. Na druhé straně slabinou spolupracující osoby je fakt, že se stává podnikatelem se všemi nepříjemnostmi. Těmi jsou například ustanovení o minimálním základu daně a kromě toho podléhá běžným povinnostem vůči orgánům sociálního a zdravotního pojištění. Tato dvě rizika se u společného zdanění manželů na partnera bez příjmů nepřenášejí. Zde jde v podstatě o fiktivní příjmy a když poplatník bez příjmů vykáže základ daně (díky společnému zdanění), tak tyto fiskální nepříjemnosti na něj nedolehnou.

Zkusme si výše uvedený komentář k jednotlivým rozdílům shrnout do srovnávací tabulky, která odhalí výhodnost obou možností v jednotlivých ohledech.

Parametry Spolupracující osoba Společné zdanění manželů
Partnerství + -
Charakter příjmů - +
Výše převáděného zisku - +
Možnost uplatnění ztráty + -
Dopad min. základu daně - +
Dopad na odvody - +

Závěrem lze konstatovat, že oba instituty jsou v podstatě konkurenční pouze u poměrně malého spektra domácností. Na výběr mezi oběma modely mají pouze manželé s minimálně jedním dítětem a zároveň alespoň jeden musí podnikat jako živnostník (event. ostatní typy osob dle paragrafu 7) anebo být společníkem ve v.o.s. či k.s. Tyto domácnosti by měly obě varianty důkladně zvážit a porovnat s důrazem na výše uvedené parametry anebo se poradit s daňovým odborníkem.
 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Stephan Pramstrahler
Hotel může vlastnit jen blázen, říká úspěšný podnikatel

S oblibou o sobě říká, že je blázen. Jinak by prý tuto práci dělat nemohl. Pětapadesátiletý Stephan Pramstrahler vede se svou o generaci mladší ženou Kathi...  celý článek

Ilustrační snímek
Ode dneška až do penze. Zážitky mladých a rady, jak přežít první práci

Je to šok. Jeden den sedíte ve školní lavici, druhý za pracovním stolem. Ve zcela novém světě. Musíte si zvyknout na pravidla, zodpovědnost, stereotypní režim...  celý článek

Ilustrační snímek
Srovnání: kdy má podnikatel zůstat OSVČ a kdy se mu vyplatí společnost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků srovnala z právního a daňového pohledu, co je pro podnikatele výhodnější - zda nést titul osoby samostatně...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Unipetrol - 3Q17 Preview
Unipetrol - 3Q17 Preview

Unipetrol – 3Q17 Preview Outstanding Macro Environment Continues Oil & Gas CURRENT PRICE CZK 345 CZECH REPUBLIC TARGET ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.