Podání ruky, ruce, manažer

Podání ruky, ruce, manažer | foto: Profimedia.cz

Ušetřete na daních i se spolupracující osobou

  • 2
Zájem o společné zdanění manželů je mezi českými poplatníky veliký. Daňová legislativa ovšem umožňuje kromě této daňové úspory ještě další možnost, jak s daněmi zatočit – institut spolupracující osoby. Ten je zajímavý kupříkladu pro ty poplatníky, kteří nemohou využít společné zdanění. Jak funguje?

Podobně jako v případě společného zdanění manželů funguje spolupracující osoba na podobném základním principu. Více příjmová osoba v podstatě převádí část svých příjmů dosažených za zdaňovací období na méně příjmového partnera a odstraňuje tím nevýhodu progresivně nastavené sazby daně z příjmů fyzických osob.

Okruh spolupracujících osob širší než společné zdanění

V případě společného zdanění může jeho výhod využít pouze manželský pár pečující o minimálně jedno dítě. Není tedy možné spojení daňových základů například bezdětných manželů anebo rozvedeného otce se synem - studentem VŠ.

V tomto úhlu pohledu je institut spolupracující osoby benevolentnější. Umožňuje totiž převést část dosažených příjmů nejen na manželku (manžela), ale i na jakékoli ostatní osoby žijící s poplatníkem ve společné domácnosti. Zde je vhodné doplnit, že nelze považovat za spolupracující osoby děti s ještě neskončenou povinnou školní docházkou.

Spolupracující osoba pouze pro živnostníky

Nyní věnujme pár řádků charakteru příjmů poplatníka. U společného zdanění při splnění výše uvedené podmínky v podstatě nezáleží na charakteru příjmů. Například rodina tvořená dvěma zaměstnanci (manžel s manželkou) by mohla společného zdanění klidně využít.

U spolupracující osoby je nutné splnit to, že osoba převádějící příjmy na někoho dalšího z domácnosti musí být podnikatelem dle paragrafu 7 Zákona o daních z příjmů nebo být společníkem v.o.s. či komplementářem k.s. Pouze v tomto případě může část svých příjmů na někoho dalšího z domácnosti převést a v podstatě využít této legislativní úlevy.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

Manželé zvýhodněni – až 50 % příjmů

Nyní se nabízí otázka směřující k vlastní aplikaci tohoto pravidla – nebo-li jak může podnikatel příjmy převést na spolupracující osobu. Zde pracuje Zákon o daních z příjmů se dvěma kategoriemi spolupracujících osob – manžel (manželka) a ostatní osoby žijící s podnikatelem ve společné domácnosti.

Pokud je spolupracující osobou manžel(ka), pak může poplatník převést až 50 % svých příjmů. Částka připadající na spolupracujícího manžela, o kterou příjmy přesahují výdaje, smí činit nejvýše 540 000 Kč. V případě, že spolupráce netrvá celý rok, pak za každý započatý měsíc spolupráce lze převést maximálně 45 000 Kč.

Co se týče ostatních spolupracujících osob, tak tam je možné převádět maximálně 30 %, nejvýše 180 000 Kč. V případě spolupráce na bázi měsíců, pak měsíčně nanejvýš 15 000 korun.

Pro rozdělování příjmů na spolupracující osoby v podstatě platí dvě alternativy. Jednak je možné přerozdělovat příjmy a výdaje mezi manžele až do výše 50% podílu, anebo je možné přerozdělovat na ostatní spolupracující osoby v domácnosti až do 30 %.

Spolupracující osoba umožní převod i ztráty

Slabinou společného zdanění je bezesporu obtížné zacházení se ztrátou v případě, že ji poplatník vykáže. Naopak institut spolupracující osoby si s touto eventualitou dokáže poradit. Na druhé straně slabinou spolupracující osoby je fakt, že se stává podnikatelem se všemi nepříjemnostmi. Těmi jsou například ustanovení o minimálním základu daně a kromě toho podléhá běžným povinnostem vůči orgánům sociálního a zdravotního pojištění. Tato dvě rizika se u společného zdanění manželů na partnera bez příjmů nepřenášejí. Zde jde v podstatě o fiktivní příjmy a když poplatník bez příjmů vykáže základ daně (díky společnému zdanění), tak tyto fiskální nepříjemnosti na něj nedolehnou.

Zkusme si výše uvedený komentář k jednotlivým rozdílům shrnout do srovnávací tabulky, která odhalí výhodnost obou možností v jednotlivých ohledech.

Parametry Spolupracující osoba Společné zdanění manželů
Partnerství + -
Charakter příjmů - +
Výše převáděného zisku - +
Možnost uplatnění ztráty + -
Dopad min. základu daně - +
Dopad na odvody - +

Závěrem lze konstatovat, že oba instituty jsou v podstatě konkurenční pouze u poměrně malého spektra domácností. Na výběr mezi oběma modely mají pouze manželé s minimálně jedním dítětem a zároveň alespoň jeden musí podnikat jako živnostník (event. ostatní typy osob dle paragrafu 7) anebo být společníkem ve v.o.s. či k.s. Tyto domácnosti by měly obě varianty důkladně zvážit a porovnat s důrazem na výše uvedené parametry anebo se poradit s daňovým odborníkem.