Ušetříte peníze, ale ztratíte čas

Všechny hobby markety nabízejí velký výběr válečků, štětců i barev, často s návody, jak je použít. Malování bez odborníků má přesto několik háčků. Nejenže se pěkně zapotíte, než celý byt vymalujete, ale práce vám budou trvat určitě déle než odborné firmě.

Ani při sebevětší snaze nemusí být konečný výsledek podle vašich představ, zejména rozhodnete-li se vymalovat všechny místnosti stejnou barvou. Může se totiž stát, že napodruhé už stejný odstín nenamícháte. Pouštět se do speciálních nátěrů či omítek bez předchozích zkušeností může být doslova hazard.

 

Kupte všechno najednou

 

Neodhadnete-li správné množství barvy, může se stát, že napříště už stejný odstín nekoupíte. „Krátce po svatbě jsme se s manželem rozhodli, že vymalujeme zděděný byt,“ říká pokladní z Moravské Třebové Želmíra Černá. „Práce jsme si museli rozložit. Jedna místnost byla vymalovaná už za týden, jenže ty další až za půl roku. Stejný odstín barvy jsme už ale nesehnali, protože firma ji přestala vyrábět.“

 

Jak tedy postupovat? Při prvním nákupu si spočítejte, kolik barvy potřebujete na celý byt, a nakupte ji předem,  přestože víte, že v malování budete pokračovat až za několik dnů či měsíců. Počítejte i s rezervou.

 

Nejdražší je barva

 

Malování svépomocí *

bílá barva 7,5 kg

129

lahvička barvy k tónování

39

velká škrabka

55

středně velký štětec

46

štětec zárohák

21

štětka

160

štětka na strop

110

malířský váleček

62

násada na váleček

25

malířský kbelík

71

SOUČET

718

+ univerzální tmelicí hmota

39

+ malířská sádra

159

+ zakrývací fólie

119

CELKEM

1035

Poznámka: Ceny jsou pouze orientační

Bílou barvu můžete pořídit v různých cenových relacích - navíc platíte za stupeň bělosti, odolnost, trvanlivost nátěru a krycí schopnost, rozhoduje i značka.

Nejlevněji vyjde tradiční hlinkový nátěr, balení o hmotnosti 7,5 kg pořídíte za 119 korun. Chcete-li odolnější a bělejší barvu, připravte si nejméně 180 korun. K dostání jsou samozřejmě i mnohem dražší druhy. Stejné to je i s barvami k tónování - pořídit se dají už za 39 korun, ale také za 159 korun. Kolik lahviček budete potřebovat, záleží na sytosti odstínu, který chcete. 

Cena štětců, štětek a válečků vychází z jejich velikosti. Ty nejmenší štětce koupíte do 20 korun, štětka je o něco dražší - stojí přes stovku. Škrabka se dá pořídit asi za 37 korun, ale stát může i 120 korun.

 

*) Počítá se s výdaji na nákup materiálu a pracovních pomůcek na vymalování 50 až

Uvažujete o spotřebitelském úvěru? Pro více informací navštivte tuto sekci.

70 m2.

(ceny jsou v Kč)

 

Výhody a nevýhody amatérského malování

Výhody

- vyjde levněji než malování s firmou

- práci si můžete rozložit do delšího období

 

Nevýhody

- pokud se malování nepodaří, nelze reklamovat

- sami nezvládnete náročnější malbu

- ztratíte čas