Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ušetříte stovky korun se službou SIPO?

aktualizováno 
Od počátku dubna letošního roku na více než čtyřech milionech doručovacích adres našli jejich majitelé ve schránce leták s usmívajícím se balíkem, který sliboval úsporu financí. Jakým způsobem? Velice jednoduše – stačí si pořídit SIPO a vysoké bankovní poplatky se vás přestanou týkat. Je to skutečně tak jednoduché? Ušetříte tolik, aby se vám přechod na platbu SIPO vyplatil?

Co znamená zkratka SIPO?

SIPO má sloužit k inkasování pravidelně se opakujícím platbám domácnosti, a to v rámci jedné platby, nikoli jednotlivě. Je tedy jedno, zda je do sdruženého inkasa zahrnuta jedna platba nebo deset, protože účtovaný poplatek je stále tentýž. Platby mohou být různého charakteru: nájemné, energie, telefon, předplatné novin a časopisů, koncesionářské poplatky (rozhlas, televize), odvoz odpadu, vodné, nebo stavební spoření či penzijní připojištění.

Kde je slibovaná úspora?

Místo několika trvalých příkazů a povolených inkas na běžném účtu v bance, budou všechny platby sdruženy do jediné a zaplaceny jako celková částka. Poplatky za jednotlivé odeslání a rozdělení plateb nehradí majitel sdruženého inkasa, ale společnosti, kterým jsou peníze zasílány. Pro tyto firmy je SIPO výhodné tím, že jim odpadají náklady spojené s pravidelným obesíláním zákazníků složenkami. Navíc má Česká pošta při inkasování plateb pomocí SIPA od domácností více jak 90% úspěšnost.

Historie SIPO

Pošta dala vzniknout SIPu v 60. letech minulého století a od té doby jej nezpoplatňovala. Stát se totiž snažil o maximální rozšíření služby, která usnadňovala a urychlovala převody příslušných plateb pro jejich příjemce a zároveň představovala určitý komfort pro plátce. Poplatek za hotovostní platbu zavedla až v roce 2003 kvůli rostoucím nákladům. Jako služba je SIPO v Evropě ojedinělé.

Jak zaplatíte SIPO?

Za SIPO zaplatíte hotovostí jen na přepážce pošty jednorázový poplatek 8 Kč bez ohledu na počet položek a jejich výši, nebo poplatek, který s povolením a pravidelným inkasováním účtuje každá banka (většinou se rovná trvalému příkazu). V případě hotovostní platby na poště je výhodou, že si před jeho zaplacením můžete na výpisu zkontrolovat, zda byly jednotlivé platby účtovány správně. Česká pošta vám totiž každý měsíc doručí do schránky podrobný výpis s vyčíslením plateb a jednotlivé společnosti i nadále zasílají pravidelné vyúčtování faktur, které mají pouze informativní charakter.

Platební karta (c) profimedia.cz/corbis

Platby na internetu: jednoduché a pohodlné. Více čtete ZDE.

Pokud se vám nechce chodit každý měsíc na poštu, můžete zvolit bezhotovostní placení SIPO. Po zřízení svolení k inkasu SIPO ve vaší bance se vlastně už nemusíte o nic starat. Banka každý měsíc ve stanovený den provede automatickou úhradu peněz. Nevýhodu však je, že do určité míry ztrácíte přehled nad platbami, proto je dobré omezit limit plateb, při jehož překročení banka převod neprovede. Vyhnete se tak případným zdvojeným platbám či jiným chybám ve vyúčtování SIPO. Bohužel však nelze stanovit limit na každou platbu zvlášť.

SIPO a bankovní poplatky

U bezhotovostního placení SIPO je nutné počítat s několika typy poplatků. Zřízení povolení k inkasu SIPO je ve většině bank zdarma. Výjimku tvoří Komerční banka, která si za tuto službu účtuje přemrštěných 60 korun. Jakékoliv změny či zrušení SIPO ale zpoplatňují již všichni - nejčastěji 20 až 30 Kč. Výhodou oproti trvalému příkazu nebo inkasu je, že se neplatí za změnu částky jednotlivé platby, protože ta není pevně nastavena. Měsíčně pak banka účtuje jeden souhrnný poplatek za provedení inkasa. Bankám se asi nelze divit, že si za tyto služby nechávají zaplatit, SIPO je rozhodně připravuje o lehce získatelné výnosy.

Příklad cenového zvýhodnění SIPA v případě, že přes něj bude hrazeno 5 položek provozu domácnosti. Např.: nájem, elektřina, vodné, koncesionářský poplatek, telefon.

  Česká pošta - SIPO Česká spořitelna - Výhodný program eBanka Program Základ Živnobanka - Osobní menu Standard Česká pošta - složenka typ A
Cena 1 položku* 8 Kč 5 Kč + 2 Kč** 6,10 Kč + 2 Kč** 0 Kč 20 Kč
Cena za 5 položek 8 Kč 35 Kč 40,50 Kč 0 Kč 100 Kč

Pozn.: * trvalý příkaz, inkaso, **clearing ČNB

Zdroj: banky, pošta

Úspory jsou při souhrnném placení prostřednictvím SIPO poměrně vysoké, a tak se banky opravdu mohou obávat, že jim Česká pošta přetáhne klienty. Těm odpadnou poplatky za odeslání jednotlivých plateb a za účetní položky. Zároveň ovšem Česká pošta přijde o část poplatků, jež by jinak klienti zaplatili při platbě složenkou. (Např. při úhradě složenky typu A od 0 do 50 000 Kč zaplatíte navíc poplatek 20 Kč). Tento úbytek na poplatcích by však poště měla vynahradit renesance SIPA a jeho větší využití klienty.

Skoro to vypadá, že SIPO má jen klady a žádné nevýhody, k těm se ale dopracujete jakmile chcete

NENECHTE SI UJÍT
peníze
Jak naspořit co nejvíce?
Také byste si chtěli za svého platu našetřit nějakou větší sumu, ale nedaří se vám to? Poradíme vám!
Nůž (c) profimedia.cz/corbis
Je u vás v práci nedýchatelno?
Už roky se netěšíte do práce, máte pocit bezmoci, někdy zuříte, zoufáte si a ničíte zdraví. Co s tím?
Víno - (c) profimedia.cz/corbis
Moravská slámová nemají soupeře
V soutěži, ve které se předvedly absolutní špičky z obou vinařských států, získala slovenská vína dva tituly šampionů, česká vína jen jeden.

začít šetřit a platby pod inkaso sdružit. Ačkoli má Česká pošta nasmlouvané desítky firem, nedá se obecně říci, že všechny plynárny či bytová družstva vám platbu SIPem umožní (např. Západočeská plynárenská) a tak, i když byste rádi, nedostanete šanci ušetřit. Proto než začnete obcházet nebo obvolávat všechny organizace, kterým hradíte poplatky za poskytnuté služby, zkontrolujte si, jestli vám platbu přes sdružené inkaso umožní a odkdy.

Přehled organizací umožňujících platit přes SIPO naleznete ZDE.

Další neradostnou povinností při zřizování SIPA, kterou musíte absolvovat, je návštěva pošty a také kontakt organizace, které SIPEM budete platit. Pošta v rámci své kampaně vyčlenila na pobočkách místa, kde lze sdružené inkaso sjednat. U dané organizace je nutné si domluvit, od kdy je schopna platbu přes SIPO akceptovat (někdy to může být i několik neděl, když SIPO nahlásíte na konci jednoho měsíce a organizace váš požadavek zpracuje až ob měsíc) a nahlásit jí spojovací číslo, pod které platby sdružujete. Následně pak nesmíte zapomenout zrušit trvalý příkaz nebo inkaso, abyste nezaplatili dvakrát.

Pokud tedy nebudete litovat času stráveného nad změnami, jež si zavedení jednotlivých plateb pod SIPO vyžádá, můžete za nedlouho po přetrpěné anabázi začít počítat ušetřené korunky.

Uvažujete o tom, že sdružíte platby vaší domácnosti pod SIPO? Zdá se vám tato služba výhodná? Napište nám, těšíme se na vaše názory.

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Další z rubriky

Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Ilustrační snímek

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že...

Nejlepší finanční produkty roku: nejvíc boduje Equa bank a Air Bank

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší spořicí...

Boj o klienty pokračuje. Banky vymýšlejí další trumfy

Ilustrační snímek

České bankovnictví se proměňuje. Konkurenční boj bank získat klienty na svou stranu nekončí, naopak pokračuje. Novým,...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"
Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"

V Česku je stále mnoho pozemků a domů, které mají neznámého majitele, nebo se o ně právoplatný majitel nepřihlásil. Úřa... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.