Úskalí hledání práce s agenturou

  9:56aktualizováno  9:56
Pokud pro sebe hledáte zaměstnání a nechcete se spoléhat jen na úřady práce, internet nebo inzeráty v novinách, můžete oslovit personální agentury.

Stačí se podívat na internetové servery zabývající se hledáním práce nebo do telefonního seznamu, kde jsou přehledy personálních agentur i s kontakty. Na internetu jsou navíc k dispozici i základní údaje o činnosti a nabídce agentury. Ve většině případů se lze na příslušných webových stránkách i zaregistrovat a vyplnit dotazník se svými požadavky.

Pokud se někdo u agentury zaregistruje a poskytne svá data, měl by být podle zákona agenturou písemně požádán o souhlas s poskytnutím osobních údajů. "To je trochu složité, nesmírně to komplikuje život nám i našim klientům, ale seriózní firma by měla toto opatření dodržovat," říká Martin Vosecký z personální společnosti Catro.

Více informací o možnostech hledání vhodného zaměstnání najdete ZDE


Na co si dát pozor?

Každý klient personální agentury má nárok vědět, jak agentura, kterou osloví, pracuje. Zda posílá údaje bez výběru více zaměstnavatelům, nebo jestli má na obsazení pozice exkluzivitu, to znamená, že pracuje výhradně pro určitou firmu.

V takovém případě této firmě vybere vhodného kandidáta na požadovanou pozici a materiály o klientovi pak dostane pouze zaměstnavatel, který má vážný zájem. Pokud si tyto způsoby práce agentury klient neověří, může se mu stát, že bude dělat několikrát pohovor na stejné místo u různých agentur. Seriózní personální agentura by také neměla od svých klientů toužících po zaměstnání vybírat žádné poplatky. Za hledání a výběr zaměstnanců ji totiž platí firmy, které si u ní tyto služby objednaly.

Osobní návštěva a formuláře

Během osobní návštěvy čeká klienta agentury podobný proces jako při mailové komunikaci. Po vyplnění registračního formuláře si jej agentura zapíše do své databáze. "Jakmile dostaneme odpovídající nabídku volného místa, klientovi to oznámíme a pozveme ho na pohovor," vysvětluje Martin Lejsek z personální agentury Pragma Olomouc.

"Pokud na základě výběrového řízení, což mohou být testy odborné, jazykové i psychologické, uspěje, posíláme jej přímo k případnému budoucímu zaměstnavateli, kde zpravidla probíhá další pohovor."

Internetové adresy

Užitečné adresy s přehledy personálních agentur:

* www.prace.cz
* www.jobs.cz
* zamestnani.idnes.cz v  sekci Prezentace firem

Nechlubte se tím, co nemáte

Průběh výběrového řízení závisí na povaze práce, pro kterou se zájemce hlásí, a na údajích, které ve svém dotazníku uvádí. Před návštěvou agentury si proto musí každý ujasnit, jakou práci chce dělat a jakou je schopen zvládnout, co umí a neumí. Také by měl vědět, zda dává přednost práci ve velké, či v malé firmě. Stojí za to i přesně vymezit, jakou práci dělat nechce.

"Pokud zájemce dokáže své požadavky jasně formulovat, velmi tím usnadní práci každého personalisty," nabádá Martin Vosecký. Je dobré mít také předem připravenou odpověď na otázku: Proč jste odešli nebo byli propuštěni z předcházejícího místa? "Dokud nedokážete tento dotaz zodpovědět věrohodně a bez emocí, je lepší na interview vůbec nechodit," zdůrazňuje Martin Vosecký. Jednou ze zásad, které zkušení pracovníci agentur doporučují, je mluvit pravdu a nevymýšlet si schopnosti a dovednosti, které jsou dotyčnému cizí. "Na to, že se anglicky možná domluvíte, ale rozhodně nemůžete komunikovat se zahraničním vedením firmy, se dříve nebo později stejně přijde," ubezpečuje Jana Hábová, personální konzultantka z Brna. Klamnými tvrzeními klient všem pouze přidělává práci, ztrácí drahocenný čas, ale hlavně důvěryhodnost.

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Nejčastější triky obchodníků: jak je rozpoznat a nesednout jim na lep

Ilustrační snímek

Každému se může stát, že si koupí něco, co nemá hodnotu. A nemusí jít přímo o nákup u „obchodníků s teplou vodou“....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Lidé bez práce volí raději brigádu, nově je v kurzu mikrozaměstnávání

Největší zájem je o administrativní výpomoc nebo kvalifikovanou brigádu v...

Pracovní trh aktuálně nabízí téměř 320 tisíc volných pozic, přesto je v České republice stále přes 200 tisíc lidí bez...

Další z rubriky

Kolik si mohou přivydělat důchodci a které příjmy se nezdaňují?

Ilustrační snímek

Spousta penzistů ráda využije příležitosti vydělat si k penzi nějakou tu korunu. I práce důchodců však má svá pravidla....

Odborník: Průměrní lidé tvoří masu, lépe se s nimi manipuluje

Praha 3.10.2018 iDnes finance Pavel Vosoba foto Mafra Tomáš Krist

Pavel Vosoba se více než čtvrt století věnuje firemnímu poradenství. O spolupráci s ním stojí mimo jiné lidé, kteří...

Bývalá špičková manažerka šije „cáklé“ kačeny a vydělává statisíce

Podnikavá Pavlína už zkusila kdeco. A je šťastná.

Když Pavlína Kropáčková před lety zjistila, že čeká dvojčata, praštila s prací špičkové manažerky a s rodinou se...

ČNB se v inflaci potřetí v řadě „sekla“. Sazby i tak dále porostou

ČNB se v inflaci potřetí v řadě „sekla“. Sazby i tak dále porostou

Kurzy.cz Tempo růstu tuzemských cen v listopadu zpomalilo na nejnižší hodnoty za posledních sedm měsíců dosahujících přesné úrov...

Najdete na iDNES.cz