Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úspěšná manažerka: Chůvu jsem si brala i do práce

aktualizováno 
Dítě kariéře nepřekáží, jen vše musíte více plánovat, říká o svých zkušenostech náměstkyně České pojišťovny Jaroslava Hirschová. Není to však jednoduché.

Jaroslava Hirschová | foto: MF DNES

Do funkce náměstkyně finančního řízení Jaroslava Hirschová (37) nastoupila teprve před několika měsíci. Téměř celou svou dosavadní kariéru strávila v bankovní skupině General Electric GE, nejdříve v České republice a pak na různých postech v Británii a Finsku. Právě ve funkci finanční ředitelky a členky představenstva se jí před dvěma lety v Helsinkách narodil syn Daniel. Když pracuje, stará se o něj chůva, pomáhá také manžel.

Severské státy jsou známé silnější podporou rodiny a pracujících žen. Dlouho trvalo, než jste se vrátila z mateřské či rodičovské dovolené do práce?

Ve Finsku se ženy obvykle vracejí do zaměstnání nejpozději, když je dítěti rok. Ale klasickou mateřskou dovolenou jsem neměla. Pracovat jsem vlastně vůbec nepřestala. Když jsem porodila, na pokoji jsem byla s paní, která uměla jen finsky, a já si s ní tedy vůbec nemohla povídat.

Nudila jsem se, tak jsem vzala mobilní telefon a začala vyřizovat své pracovní záležitosti, které jsem měla zapsané v diáři. Šlo to, takže jsem pak po návratu domů pracovala z domova a postupně začala občas docházet do práce. Většinu času jsem ale pracovala z domova s pomocí manžela a chůvy.

A co když jste musela odejít do kanceláře?

V tom případě jsem si syna brala s sebou i s jeho chůvou. Když byly synovi tři měsíce, již jsem většinu času trávila v kanceláři s tím, že o přestávce na oběd jsem se většinou vracela domů na kojení. Naštěstí jsem bydlela poměrně blízko od kanceláře.

kariéra a rodina: Jaroslava Hirschová

Vystudovala ekonomickou fakultu se zaměřením na finance a bankovnictví Technické univerzity v Ostravě. V posledních 12 letech pracovala v General Electric na různých vedoucích pozicích v Česku, Británii a Finsku.

Naposledy působila ve finské GE Money Oy jako členka představenstva a finanční ředitelka. Novou náměstkyní pro finanční řízení České pojišťovny se stala loni v prosinci. Je vdaná a má syna Daniela (2).

Nepřipadalo to vašemu okolí zvláštní? Nevadilo to zaměstnavateli?

V severní Evropě se na skloubení role pracovní a rodičovské dívají trochu jinak než u nás. Například ve Finsku není ani trochu negativně vnímána skutečnost, že žena dělá kariéru. Zaměstnavatele nezajímá, co děláte ve volném čase.

Jestli lezete po horách nebo se staráte o dítě. Zajímají je jen pracovní výsledky – musíte pracovat dobře a hodně. Například kolegyně brala s sebou dítě i na pohovory a nikomu to nepřišlo divné. To si u nás zatím nedovedu představit.

Co dělají zaměstnavatelé ve Finsku pro to, aby usnadnili ženám návrat do práce?

O jesle a školky se víceméně stará jen stát. Jsou i soukromé školky, ale nejsou pro Finy tak drahé jako některé soukromé školky u nás. Zaměstnavatelé vycházejí pracujícím matkám vstříc také tím, že mohou pracovat na zkrácené úvazky nebo z domova.

Proč jste se vracela? Nebylo by Finsko se svým přístupem k pracujícím matkám pro vás lepší?

Bylo, ale tady se syn naučí česky a navíc jsme blízko rodině. Při návratu se mě nikdo neptal, jestli mám děti. Postupně se tady přibližujeme severským zemím. Například ještě před dvanácti lety jsem neznala žádnou ženu, která by měla možnost pracovat na zkrácený úvazek. Nyní jich je kolem mě hned několik.

Je těžké prosadit se jako žena s malým dítětem na tak vysoké funkci a v prostředí, které je z většiny ovládáno muži?

Dítě jsem měla později, až když jsem ve své kariéře dosáhla určitého postu. Ale neumím posoudit, zda je pro ženu lepší mít dítě dříve, nebo až když si vybuduje kariéru. Například ve Finsku mívají děti velmi mladí lidé a ženy s malými dětmi obsazují manažerské role ve větší míře než u nás.

Jaký je váš recept na skloubení rodiny a práce? Co je podle vás nejdůležitější?

To je velmi individuální, každá matka má jiné preference, každé dítě je jiné. Záleží na tom, jak si vše zorganizuje a jak jí vypomáhá partner. Například musíte mít na vše časovou rezervu a záložní řešení, protože nikdy nevíte, co bude. Naplánujete si třeba, že v noci se aspoň pět hodin vyspíte, ale dítěti zrovna začnou růst první zoubky, takže nezamhouříte ani oko. Přestože je dobré mít hodně věcí naplánováno dopředu, je nutné počítat s tím, že si budete muset program operativně přizpůsobovat.

Jak přimět partnera, aby se o dítě také hodně staral a vypomáhal?

Je to o vzájemné domluvě a nalezení nějaké rovnováhy v rodině.

Nejste z toho vyčerpaná?

Ne, nejsem. Vše je v tom, dobře si zorganizovat čas. Například když vařím, tak vařím více jídel najednou, a ne jen jedno. Efektivně tak využiji čas strávený v kuchyni. Musíte zhodnotit, co se dá udělat za kratší dobu, eliminovat nebo úplně vypustit. Už nechodím do fitcentra, ale cvičím doma. Místo čtení beletrie si teď raději hraji se synem, podnikáme spolu výlety a to mě zase nabíjí novou energií.

S malým dítětem musíte mít na vše časovou rezervu a připravené záložní řešení

Dítě se mi narodilo ve Finsku. Tamější společnost se na pracující matky nedívá kriticky, stát se jim naopak snaží situaci usnadnit.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz