Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyzkoušeli jsme: Změna dodavatele a sazby elektřiny by stála 10 tisíc

aktualizováno 
Co dělat, aby platba za elektřinu nebyla strašákem? Šetřit. Ale nejen to. Důležité je také vybrat si správného dodavatele, zvolit u něj dobrý tarif, sazbu a jističe. Redaktorka MF DNES popisuje svůj pokus změnit dodavatele a ušetřit ve vlastní domácnosti.

Jaké spotřebiče nejvíc „žerou“? Indukční varná deska, následují rychlovarná konvice, fén a vysavač. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Skromní se snažíme být už léta, dodavatele jsme si vybrali v aukci, jističe máme přiměřené našim spotřebičům. Možná by se dalo ušetřit na sazbě. Ideální příležitost, jak vyzkoušet ČEZ a jeho aktuálně velmi propagované služby pro zákazníky.

Na dálku jsem neuspěla

Volám call centrum. A poprvé vykládám svůj příběh. „Elektřinu mi dodává někdo jiný, ale spadám do zóny, kde jste distributorem. V domě, kde žiji, byly přímotopy, ale nyní je nevyužíváme. Uvažuji o změně dodavatele a při té příležitosti bych chtěla vypočítat, jestli by se mi nevyplatila jiná sazba, protože by byly nižší stálé platby.“

Mladík na druhém konci drátu mi doporučuje navštívit pobočku, je totiž třeba udělat výpočet. A radí, abych se podívala na bojler a zapsala si výkon, který je na štítku.

Modelový příklad

Současná roční spotřeba: sazba D45d

 • 0,798 MWh vysoký tarif
 • 4,479 MWh nízký tarif
 • platba 12 600 Kč ročně

Nabídka ČEZ: sazba D45d

 • platba 17 774 Kč ročně
 • sleva za závazek 24 měsíců 10 %
 • roční platba po slevě 15 996 Kč

Nabídka ČEZ: sazba D25d

 • platba 22 245 Kč ročně (počítáno 1,759 MWh v nízkém tarifu a 3,518 MWh ve vysokém tarifu)

Na webu nacházím nejbližší pobočku v Kolíně a zaklikávám návštěvu na následující den dopoledne. Hodinu mi za chvíli potvrdí mailem i esemeskou a přidají PIN. Ten druhý den vyťukám do pořadníkového stojanu v pobočce, dostanu lísteček a usadím se v hale. Nečekám ani dvě minuty a už se mě ptá vedoucí pobočky (poznávám ho, foto bylo na webu), co pro mě může udělat. A současně se objeví mé číslo na displeji. Poděkuji za vstřícnost a odcházím k přepážce.

Překvapivě jednoduchý výpočet

Vysvětluji pracovnici svůj problém. Máme sazbu D45d (vhodnou pro přímotopy), tedy 20hodinový nízký tarif. Přímotopů jsme se už zbavili a já bych chtěla přejít na sazbu D26d, tedy 8hodinový nízký tarif, a ušetřit tak na stálých platbách. Ale v dostupných kalkulačkách neumím vypočítat novou platbu. Kolik spotřebované energie zařadit do nízkého a kolik do vysokého tarifu?

Sazby elektřiny

 • D01d, 24 hodin VT (vysoký tarif) - domácnost bez ohřevu vody a vytápění, nízká spotřeba
 • D02d, 24 hodin VT - domácnost bez ohřevu vody a vytápění, středně vysoká spotřeba
 • D25d, 8 hodin NT (nízký tarif) - akumulační ohřev vody, nižší spotřeba
 • D26d, 8 hodin NT - akumulační ohřev vody či vytápění, vyšší spotřeba
 • D27d, 8 hodin NT - elektromobil
 • D35d, 16 hodin NT - smíšené akumulační a přímotopné vytápění
 • D45d, 20 hodin NT - přímotopy
 • D56d, 22 hodin NT - vhodné pro tepelné čerpadlo
 • D61d, NT od pátku 12h do neděle 22h - chaty a chalupy

Jednoduchost výpočtu mě překvapí. Celou naši spotřebu pracovnice vydělí třemi (8 hodin je třetina dne) a tuto třetinu vynásobí sazbou nízkého tarifu, zbytek zařadí do vysokého. Přesnější kalkulačka prý neexistuje. Po chvilce výpočtů mi sdělí, že zatímco při současném nastavení bych u nich ročně platila 15 996 korun, kdybych sazbu změnila, bylo by to 22 245 korun.

Jak je to možné? Vždyť bych (podle tabulek) měla sazbu vhodnější pro můj typ domácnosti? Prý to hodně záleží na tom, zda bych změnila chování. Pokud dokážu prát, mýt nádobí a vařit hlavně přes noc, asi by se změna mohla vyplatit.

Sazbu si smím vybrat

S obavou se ptám, jestli nebude vadit, když si ponechám onu přímotopovou sazbu, i když už nepoužívám přímotopy. Prý ne. Když máme na ohřev teplé vody bojler a rezervní elektrokotel na topení, smíme užívat dvoutarifovou sazbu. A pak už si prý mohu vybírat.

Ke cti paní v zákaznickém centru musím říct, že nijak netlačila na to, abych k nim přešla. Dokonce mě upozorňuje, abych si pročetla znění současné smlouvy, jestli vůbec mohu dodavatele měnit. Žádné vemlouvavé přesvědčovací taktiky, velmi seriózní přístup.

A já navíc vím, že na faktuře u mého dodavatele bylo 12 600 korun. Tedy téměř o 3 700 korun méně, než mi nabídl ČEZ. To se mi nevyplatí ani při využití poměrně luxusních doplňkových služeb, které společnost nabízí. Zůstanu tedy u konkurence a sazbu nezměním, vyšlo by mě to až o deset tisíc korun dráž.

PřehledDeset největších „žroutů“ elektřiny v domácnosti

Vede možná trochu překvapivě indukční varná deska. Následují rychlovarná konvice, fén a vysavač.

Tradičně velký žrout lednice v přehledu chybí. „Sama o sobě totiž nemá velkou spotřebu za hodinu, její energetická náročnost spočívá v tom, že běží nonstop,“ říká Ondřej Valuštík z webu www.elektrina.cz. Na tomto webu najdete i kalkulačku, do které můžete zadat všechny své spotřebiče a vypočítat si, kolik za co platíte ve vaší konkrétní domácnosti. U cen za roční provoz se přitom vychází ze statistik - jak dlouho je běžně daný spotřebič používán.

1. Indukční varná deska (4 plotýnky) - hodina provozu 18,24 Kč, rok používání 2 663 Kč
Tip: Za hodinu plného provozu si vezme nejvíc. Výhodou je, že maximální výkon je u ní krátký. Voda v hrnci se začne rychle vařit a pak můžete „plamen“ stáhnout.

2. Varná konvice - hodina provozu 9,60 Kč, rok používání 280,30 Kč
Tip: Vařte jen tolik vody, kolik právě potřebujete. A občas odstraňte vodní kámen octem.

3. Fén - hodina provozu 9,60 Kč, rok používání 140,206 Kč
Tip: Máte fén zavěšený v koupelně a práší se na něj? Očistěte čas od času mřížku u topné spirály. Přístroj se nebude přehřívat.

4. Vysavač - hodina provozu 5,80 Kč, rok používání 168,20 Kč
Tip: I zde platí, že pravidelné čistění filtrů pomůže snížit spotřebu. A pokud používáte papírové sáčky, měňte je dřív než přetékají.

5. Myčka 60 cm - hodina provozu 5,30 Kč, rok používání 1 927,20 Kč
Tip: Nezanevřete na myčku. I když není malým žroutem energie, je stále výhodnější než mytí nádobí v ruce (i z hlediska spotřeby vody).

6. Pračka, přední plnění - hodina provozu 5,30 Kč, rok používání 578,20 Kč
Tip: Pračka s vrchním plněním je o něco energeticky úspornější, je to však dáno tím, že se do ní obvykle vejde méně prádla a vody.

7. Mikrovlnná trouba - hodina provozu 4,80 Kč, rok používání 140,20 Kč
Tip: V porovnání s varnou deskou je úspornější. Pokud vaříte dvě brambory pro sebe k obědu, vyplatí se vám, dát je na dvě minuty do mikrovlnky.

8. Kávovar - hodina provozu 4,80 Kč, rok používání 87,60 Kč
Tip: Pro vaši peněženku (a pro přírodu) není ani tak nákladná spotřeba kávovaru jako nákup kapslí.

9. Klasické žárovky, 10 ks - hodina provozu 2,54 Kč, rok používání 2 321,40 Kč
Tip: Kupte si LED žárovky, vyjdou sice dráž při nákupu, ale do roka se vám jejich cena vrátí na úsporách energie.

10. Plazmová televize (úhlopříčka 132 cm +) - hodina provozu 1,40 Kč, rok používání 1 983,30 Kč
Tip: Pořiďte si raději televizi s LED technologií. A nezapomeňte, že i stand-by světélko „žere“ energii.

Kdy běží nízký tarif?

Doby nízkého tarifu zveřejňuje váš distributor elektrické energie (ČEZ, E. ON, PRE), mění je obvykle jednou za půl roku. Na webu hledejte sousloví „časy spínání HDO“. Pokud po vás systém bude chtít jakési povely a kódy, hledejte v elektrických hodinách domácnosti nebo volejte do call centra distributora s žádostí o radu.

Kdo si nechce časy pamatovat (a každou chvíli aktualizovat), může požádat elektrikáře, aby mu třeba v kuchyni vyvedl diodu, která bude svítit při nízkém tarifu. Taková operace vyjde orientačně na pětistovku.Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Zaplacením faktury podnikatel uzavírá roční smlouvu. Ilustrační snímek
Vymysleli fintu, jak pro nepozornost inkasovat beztrestně tisíce

Obchodní nabídky nejrůznějšího druhu nacházíme ve firemní poště často. Ale pozor, existují firmy, jejichž obchodní nabídka vypadá jako faktura. A i když ji...  celý článek

S ohledem na masové rozšíření chytrých mobilních telefonů a rostoucí oblibu...
Znáte výhody smartbankingu? Otestujte svoje znalosti

Ty tam jsou doby, kdy jsme s každým příkazem k úhradě museli osobně do banky. Svůj účet dnes můžeme spravovat z pohodlí domova nebo i kdekoli na cestách, a to...  celý článek

Ilustrační snímek
Peníze od státu: Na co máte nárok a kolik dostanete, když dítě onemocní

Začala škola a už máte děti nemocné? Poradíme, co vám musí zaměstnavatel umožnit a na jakou finanční kompenzaci máte při pracovní absenci kvůli ošetřování...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Zkontrolujte peněženky – třeba je v nich mince se zajímavou hodnotou
Zkontrolujte peněženky – třeba je v nich mince se zajímavou hodnotou

Dají se najít v současné době různé numismatické zajímavosti v našich peněženkách? Někdy je dobré podívat se do peněžen... celý článek

Grafton Recruitment Praha
HR SPECIALIST with GERMAN

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 32 000 - 36 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.