Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úspory: co jsou zajištěné fondy?

aktualizováno 
Snem snad každého investora je vlastnit investici, která může jen růst. Kde hledat investici, která ochrání před propady, a přitom má vyšší potenciál zhodnocení?

Frustrace, žena | foto: Profimedia.cz

Kdo už někdy slyšel o zajištěných fondech, ten ví, že taková investice funguje. Zajištěné fondy dnes patří k poměrně úspěšně prodávaným produktům jak ze strany bank, tak také nezávislých poradců. Zajištěný fond totiž investorovi slibuje následující: na předem pevně stanovené periodě, třeba čtyř nebo pěti let, přinese zhodnocení závislé na vývoji nějakého trhu – například evropských či čínských akcií nebo komodit. A jestliže se těmto trhům nebude dařit a na stanovené periodě budou v minusu, vyplatí zajištěný fond původně investovanou částku. Investor tedy bude vydělávat na rostoucích trzích, ale nebude ztrácet na trzích klesajících.

Nejde přitom o zázrak

Zní to jako investiční zázrak nebo finanční perpetuum mobile? Není tomu tak. Jde o klasický investiční produkt. Jádrem každého zajištěného fondu je portfolio dluhopisů. Plánuje-li se zajištěný fond například na pět let, je jeho portfolio postaveno primárně na pětiletých dluhopisech. Ty se dnes obchodují třeba za cenu 85 a po pěti letech díky výnosům dosáhnou nominální hodnotu 100, tedy to, co klient na začátku uložil.

Jinými slovy za pět let „prorostou“ ze své současné tržní ceny na nominální hodnotu. Takto funguje zajišťovací část fondu. Zajištěný fond tedy dnes k zajištění stoprocentní investice potřebuje uložit jen 85 procent prostředků fondu. Co udělá se zbylými 15 procenty? Investuje je do rizikových investic, které fondu zajistí participaci na růstu zvoleného trhu. Tato kombinace vede k tomu, že i kdyby riziková část fondu klesla teoreticky na nulu, dluhopisy za pět let vyrostou na sto procent původního vkladu a investor nebude tratit.

Typy zajištěných fondů

Zajištěných fondů existuje celá řada a investiční společnosti se předhánějí v tom, která nabídne zajímavější konstrukci. Dají se tak koupit například zajištěné fondy, které kromě zajištění sto procent investované částky slibují i určité minimální zhodnocení, padesátiprocentní participaci na růstu zvolených trhů či „zaklikávání“ postupných nárůstů. Při nákupu dejte pozor i na to, jaké zhodnocení fond slibuje. Oněch 8 procent na letáku pravděpodobně není roční zhodnocení vašich peněz, ale výnos za celou dobu trvání fondu - třeba za pět let.

Na finančních trzích není nic zadarmo. Ani zajištěné fondy tedy nejsou finanční perpetuum mobile a mají svou cenu. Tou je struktura zajištěného fondu, která se podílí na růstu zvolených trhů jen omezeně. Jeden příklad za všechny: zajištěný fond navázaný na zhodnocení amerických akcií po pěti letech zajistí sice pro klienta všechny vložené prostředky, ale na růstu dynamických trhů se podílel jen tou částí peněz, které nebyly investovány konzervativně.

Další daní za eliminaci poklesů v zajištěných fondech je jejich pevně stanovené trvání (splatnost). Jestliže je fond zkonstruovaný na pět let, je třeba v něm pět let setrvat. Zajištěné fondy sice jdou odprodat i dříve, ale v tomto případě zajišťovací mechanismus nefunguje, investor tak může utrpět i citelné ztráty. Porozumět podmínkám není jednoduché Velmi důležité je také správné pochopení konstrukce zajištěného fondu a způsob výpočtu zhodnocení.

Stoprocentní spoluúčast na průměrném růstu akciového trhu na letáku vypadá fantasticky, vždyť kdo by odolal číslu 100 procent. V příkladu na této straně však najdete vysvětlení, proč podíl na průměrném růstu akciového trhu je prostě něco jiného, než když je zisk odvozen od celkového růstu trhu.

Zajištěné fondy určitě nejsou vhodným investičním nástrojem pro každého. Díky tomu, že většinou nabízejí nízkou šanci na vysoké zhodnocení a současně vysokou šanci na nízké zhodnocení, jsou vhodné pro konzervativní investory, kteří si jsou jisti, že prostředky budou potřebovat až po uplynutí doby, na kterou je zajištěný fond zkonstruován.

Pozor na nejasné sliby

Dostal se vám do ruky leták zajištěného fondu, který tvrdil, že investor se bude po pěti letech 100 procenty podílet na průměrném růstu evropského akciového trhu? Mysleli jste si, že když evropské akcie za pět let vydělají čtyřicet procent, tak i váš výdělek bude čtyřice procent? Jestliže ano, tak jste žili v omylu. Pochopení přesného výpočtu zhodnocení zajištěného fondu v závislosti na výkonnosti trhu je kriticky důležité. Investor se tak může vyvarovat pozdějšího zklamání.

80 % není vždy 80 %

Představme si dva zajištěné fondy na jeden rok, z nichž jeden slibuje 80 procentní podíl na růstu akciového trhu (fond A) a druhý 80 procentní participaci na průměrném růstu akciového trhu (fond B). Rozdíl je ve slově „průměrný“. Díky němu vydělá klient ve druhém případě téměř o polovinu méně.

Fond A: Jestliže za rok akciový trh vzroste o 20 procent, investor při splatnosti fondu obdrží 16 procent (80 % z 20 % = 16 %). Při původně investovaných 100 tisících je zisk 16 tisíc korun.

Fond B: Druhý fond zaznamenává například každý kvartál hodnotu indexu akciového trhu. Tyto hodnoty se při splatnosti zajištěného fondu sečtou, vypočítá se průměr a investor obdrží 80 procent z takto vypočítaného průměru. Konkrétně: hodnota indexu při startu fondu je 100 a v následujících čtyřech kvartálech 106, 116, 113 a 120 (trh tedy po roce vyroste ze 100 na 120, což je o 20 procent). Vypočítaný průměr je 111, průměrný růst tedy 11 procent a konečné zhodnocení pro investora 8,8 procenta (80 % z 11 % = 8,8 %). Při uložených 100 tisících tak klient získá 8800 korun.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru dojdete, když se začtete do finančních...  celý článek

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust
Investovat, nebo obchodovat? Analytik radí, co je větší jistota

Být investorem, nebo traderem čili obchodníkem? Takovou otázku si klade většina těch, kteří se rozhodli zhodnotit své prostředky na finančních trzích. Co je...  celý článek

JOSEF ŠÍMA: ATELIÉR 1934, olej na plátně, 99 x 144 cm  Cena 28,8 milionů korun...
Rekordní rok na českých aukcích: investoři utratili přes miliardu

Sběratelé a investoři loni utratili na aukcích 1,26 miliardy korun, padl historický rekord za obraz vydražený za nejvyšší cenu a řada umělců dosáhla nových...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Grafton Recruitment Praha
SYSTÉMOVÝ INŽENÝR

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 45 000 - 75 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.