Úspory: co teď nejvíc nese?

  • 4
Čas od času řeší každý z nás otázku, kam nejlépe umístit své úspory. Jedna z takových chvil nastala zajisté i v minulém týdnu, kdy snížila Česká národní banka své klíčové úrokové sazby a v návaznosti na to se dostavil i pokles úrokových sazeb tuzemských bank. Kam ale úspory přesunout? Podívejme se na to, jak si vedly jednotlivé investiční nástroje v uplynulých dvanácti měsících a zda se vyplatí do nich investovat.

Výnosné investice: akcie a zlato?

Víte, co se za rok stalo se 100 000 korunami vloženými do banky, do podílových fondů či nechaných doma v šuplíku? Mnoho si nepolepšily a dnes si většinou jejich majitelé po odečtení inflace mohou pouze zoufat.

Zlaté pravidlo: neukládat peníze na jedno místo

Při touze po vysokém zhodnocení úspor lze snadno přijít o všechno v situaci, kdy vsadíte vše na jednu kartu. Pokud se tomu chceme vyhnout, musíme se často spokojit i s nižší výnosností.

Akcie: nejrizikovější, ale i nejvýnosnější investice

Nákup akcií na burze nebo prostřednictvím podílového fondu patří k nejrizikovějším, ale i nejvýnosnějším formám investování vůbec. Jak si vedly akcie v uplynulých dvanácti měsících? 

Podílové fondy: zajímavá alternativa

Každý finanční odborník vám při debatě o investování neopomene zmínit výhody otevřených podílových fondů - dosahují lepších výnosů než vklady v bankách a zároveň je riziko ztráty nižší než u akcií.

Stavební spoření: dobré výnosy bez rizika

Rozhodně uzavřete smlouvu o stavební spoření, říkají finanční odborníci lidem, kteří chtějí poradit, kam bezpečně uložit peníze. Výhodou jsou především stabilní výnosy kolem 13 procent.

Penzijní a životní pojištění: daňové úlevy lákají

Kdo může postrádat peníze na delší dobu a ví, že starobní důchod vyplácený státem mu nebude stačit, měl by část volných peněz věnovat na penzijní připojištění, případně kapitálové životní pojištění.

Termínované vklady: inflace poráží úroky

Klesající úrokové sazby v posledních měsících nebyly pro střadatele zrovna příznivé. Díky zásahům centrální banky došlo ke snížení úrokových sazeb v bankách a výnosy z vkladů jsou záporné.

Nemovitosti: většinou dobrá volba

Podle odborníků se vyplatí investovat do nemovitostí. Obecně platí, že ceny bytů rostou rychleji než inflace, navíc je to investice bezpečná. Nevýhodou tak zůstává často jen nedostatek startovního kapitálu.

Růst cen znehodnocuje úspory v hotovosti

Myslíte si, že kvůli nízkým úrokům nemá smysl dávat peníze do banky a že je penězům lépe doma v hotovosti? Zkuste si tedy spočítat, kolik ztratí hotové peníze ze své hodnoty v důsledku růstu cenové hladiny.