Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Utrácejte letos, ušetříte na dani

aktualizováno 
Pár korun, ale i desítky tisíc uspoříte, když svoji peněženku provětráte ještě do konce roku. Kdo má peníze, které by jinak zbytečně zůstaly na účtu, může vydělat.
Až stovky korun ušetříte, když si do konce roku zaplatíte předplatné novin

Až stovky korun ušetříte, když si do konce roku zaplatíte předplatné novin

Mít, nebo nemít sto tisíc korun může být otázka jednoho dne. Za stejný byt v novostavbě letos na Silvestra zaplatíte o 120 000 korun méně než na Nový rok. Důvod? Kvůli daňové reformě od 1. ledna 2008 dojde ke zvýšení spodní sazby DPH z 5 na 9 procent. Nový byt za 3 miliony včetně DPH může v lednu stát už 3 120 000 korun.

Jestli však ještě nemáte byt ani vybraný, stihnete to jen v případě, že můžete zaplatit v hotovosti. Vyřídit hypotéku a poslat developerovi peníze na účet během sedmi pracovních dnů, které do konce roku zbývají, už není reálné. Můžete však zkusit peníze sehnat i jinde. „Dohodli jsme se s rodiči, že nám na byt zatím půjčí a hypotéku si vyřídíme v klidu po Novém roce. Je to sice komplikovanější, ale ušetřené peníze nám za to stojí,“ vypráví Pavel Malý z Prahy.

Pokud máte vybraný větší než 120metrový byt a zaplatíte ho v letošním roce, ušetříte ještě víc. Tyto byty totiž nespadají do kategorie takzvaného sociálního bydlení a DPH u nich od ledna vzroste z 5 dokonce na 19 procent – cena pětimilionového bytu tak může poskočit až na 5 700 000 korun.

Vyšší DPH se však dotkne nejen ceny nových bytů a rodinných domů, ale třeba také stavebních a řemeslnických prací. Výměna oken v rodinném domku za 120 000 korun vyjde napřesrok o téměř pět tisíc korun dráž, což pro většinu rodin není úplně zanedbatelná částka.

Kupujete potraviny, jezdíte MHD? Připlaťte si
Zvýšení cen se nevyhnete, ani když máte svoje bydlení vyřešené. Podraží řada věcí a služeb běžné denní spotřeby, jako například potraviny, nealkoholické nápoje, krmivo pro zvířata, cestování městskou hromadnou dopravou, autobusem či vlakem, vstupenky na kulturu i sport, léky a zdravotnické pomůcky.

Až stovky korun ušetříte, když si do konce roku zaplatíte předplatné novin, permanentku do fitness centra, uděláte zásobu psích granulí, dětských plen nebo koupíte kontaktní čočky. Jestli si plánujete pořídit štěně nebo vybudovat zimní zahradu, levněji vás to vyjde letos.

Pražané mohou 220 korun vydělat na kuponu MHD. Když si na Silvestra koupíte 90denní kupon s volitelným datem splatnosti, zaplatíte za něj 1 260 korun, za klasický kupon platný od ledna do března 2008 dáte už 1 480 korun.

Máte vyšší plat? Na odpočtech proděláte
Jestli máte volné finanční prostředky a uvažujete o uzavření životní pojistky, určitě to udělejte ještě do Silvestra. Když na pojistku jednorázově vložíte 12 000 korun, na dani ušetříte až 3 840 korun. Slůvko „až“ je důležité proto, že úspora záleží na tom, kolik platíte na daních. Ještě do konce roku se totiž výše daně liší podle příjmu. Čím víc peněz vyděláte, tím víc odvedete do státní pokladny, ale na druhou stranu o to víc ušetříte na odpočtech. Částka 3 840 korun odpovídá hrubému platu nad 31 000 korun – tedy nejvyšší, 32procentní sazbě daně z příjmu.

Až v roce 2008 začne platit jednotná 15procentní daň z příjmu, na daňovém odpočtu vkladů na životní pojištění ušetříte už jen 1 800 korun. Obdobné to bude u penzijního připojištění, zaplacených úroků z úvěrů na bydlení, darů a příspěvků na prospěšné účely nebo darování krve. Na snížené dani z příjmu si s výplatou 31 000 korun sice po reformě každý měsíc o 186 korun polepšíte, uplatňujete-li však mnoho odpočtů, v konečném důsledku je pro vás výhodnější stávající stav.

Co udělat hned a s čím počkat
Pokud máte naplánovanou řadu vyšetření a docházejí vám léky, které pravidelně berete, zajděte k lékaři a do lékárny. Počítejte však s tím, že v některých ordinacích jsou i několikahodinové fronty. Zvažte, jestli vám za to ušetřené peníze skutečně stojí.

Reforma „ošidí“ i některé budoucí maminky. Ženy, které porodí ještě v roce 2007, dostanou porodné 17 760 korun, ostatním, které přivedou potomka na svět až po silvestrovské půlnoci, stát vyplatí už jen 13 000 korun. Ještě větší je rozdíl u dvojčat a trojčat. Za trojčata matka v roce 2008 dostane o 43 680 korun méně než letos.

Načasování porodu neovlivníte, ale pokud už dítě máte, s partnerem žijete bez papíru a jeden z vás bere mnohem více než druhý, máme pro vás poněkud divoký tip: vezměte se. Na společném zdanění, které budou moci manželé naposledy uplatnit za rok 2007, můžete ušetřit až padesát tisíc.

Taková suma se však týká jen párů, které mají opravdu velké rozdíly v příjmech – muž vydělává přes 50 000 korun měsíčně, žena je na mateřské a současně využívají daňové odpočty na příklad na penzijní či životní pojistku.

V případě, že se vaše příjmy liší jen o 5 000 korun, na společném zdanění manželů ušetříte třeba jen tisícovku. A přesně tolik zaplatíte, i když budete chtít oddat jinde než na „svém“ úřadě nebo mimo úřední hodiny. Před koncem roku totiž není vůbec jednoduché sehnat volný termín, řada radnic navíc oddávala jen do pátku či soboty minulého týdne. „Do konce roku máme úplně plno,“ říkají na matrice Prahy 6.

Na čem letos můžete ještě ušetřit se podívejte ZDE

Autoři:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Šest rad, jak zvládnout daně na poslední chvíli a bez chyb

Ilustrační snímek

Poslední den lhůty pro podání přiznání a úhradu daně z příjmů připadá letos na pondělí 3. dubna. Pokud patříte k těm,...

Novela zákona o daních z příjmů: podnikatele čekají poloviční paušály

Ilustrační snímek

Konec roku se blíží a mnozí podnikatelé i firmy už teď začínají připravovat podklady k daňovému přiznání. Protože byl...

Pozor na zálohy na daň z příjmu. Finanční úřad nelituje ani důchodce

Ilustrační snímek

Petr Hlaváček patří k těm seniorům, kteří se snaží přivydělávat si i v penzi. Ještě před pár lety, kdy měl více energie...

Další nabídka

Kurzy.cz

Postaví se Rusko Saudské Arábii a zvrátí růstový trend cen ropy?
Postaví se Rusko Saudské Arábii a zvrátí růstový trend cen ropy?

Napětí mezi Ruskem a Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) se prohlubuje ve chvíli, kdy se členové organizace chysta... celý článekNajdete na iDNES.cz