Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Útratu plaťte klidně kartou, spropitné ale dávejte v hotovosti

aktualizováno 
Vžitou tradicí je u nás i v zahraničí odměnit obsluhu za její dobrou práci. Čím větší je vaše spokojenost s poskytnutou službou, tím vyšší bude částka, kterou jí za to odměníte. K celkové útratě přihodíte pár mincí, či několik bankovek. Udělejte to i v případě, že platíte platební kartou. Je to adresnější.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Monika Hrušová, iDNES.cz

S takzvaným spropitným neboli tipem (americká zkratka pro zabezpečení kvalitních služeb = "To Insure Promptness", tuzérem, bakšišem, dýškem) se obvykle setkáte v oborech, v nichž jde o jakési osobní úsluhy a nikoliv pouze o "běžný servis". Nejčastěji v restauračních zařízeních, hotelích, kadeřnictvích apod. Někde ale poplatky za servis (spropitné) již do celkové ceny zahrnují.

Jenže všude tomu tak zdaleka není. Je tedy pouze na vás, jak se s tím vypořádáte. Při hotovostní platbě snadno, při platbě kartou už však je třeba zvážit, jak spropitné dát.

Poplatek za obsluhu je dobrovolný

"Spropitné dáváme 10 až 15 procent, podle míry spokojenosti s obsluhou. Pak máme alespoň pocit jakéhosi smyslu tipu, tedy odměny a nikoliv jako "povinné daně". Dát velmi málo je urážlivé. To raději nedat nic. Ovšem pak je to spíše demonstrativní gesto nespokojenosti," vysvětluje Ladislav Špaček, autor několika knih o etiketě a bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla.

Naprostou samozřejmostí je dát spropitné v těch lepších restauracích, ale to samo o sobě nerozhoduje. "Jakási základní sazba zůstává stejná, ve vyšších kategoriích je pak částka poměrně vyšší. Při větší útratě v dobré restauraci se může snadno vyšplhat na tisícovku," doplňuje Špaček.

Spropitné při placení kartou je nejlepší dát v hotovosti

Platíte-li však svou útratu platební kartou a chcete spropitné obsluze dát, začnete řešit dilema, jak to vlastně udělat. Příjemce platebních karet si totiž může zvolit, jakou verzi softwaru si nechá do platebního terminálu nainstalovat. Vybírá mezi verzemi s možností zadání spropitného a verzemi bez této možnosti.

Obecně vzato však máte na vybranou ze tří variant. První je, že o uvažované spropitné jednoduše navýšíte placenou částku. Obvykle je to pouhé zaokrouhlení směrem nahoru.

Druhou možností, jak projevit svou spokojenost s obsluhou, je na platebním terminálu (který tuto volbu má) při platbě kartou a po potvrzení účtované částky vyplnit ještě navíc kolonku označenou jako Spropitné/Tips. Teprve pak tyto dvě hodnoty sečtete a platbu v celkové hodnotě potvrdíte.

Oba uvedené způsoby však s sebou nesou riziko, že bezhotovostní spropitné nebude mít takový efekt, jako když platíte v hotovosti. Příslušný obnos bude totiž připsán na účet daného zařízení a jako takový se stane příjmem provozovatele, nikoliv obsluhy.

Nejadresnější je proto poslední varianta – přidat, kupříkladu do desek s vyhotoveným účtem, po provedení platby kartou ještě spropitné v hotovosti. Jen tak totiž zajistíte, že se peníze dostanou přímo do rukou obsluhy.

Jak na to, radí i banky

Věnujete-li trochu času hledání, brzy zjistíte, že cenné rady, jak si počínat při placení kartou v restauraci, poskytují i některé banky či vydavatelské společnosti. A to nejen ve snaze minimalizovat bezpečnostní rizika při používání platebních karet.

Například Raiffeisenbank v materiálu nazvaném "Možnosti použití platebních karet" instruuje držitele karet takto: "Chcete-li při placení například v restauraci dát personálu spropitné, vyplňte na účtence kolonku Spropitné/Tips nebo původní částku zaokrouhlete a vepište do řádky částka celkem (Total Amount)."

Podobné instrukce najdete i v Informacích pro držitele platebních karet Komerční banky. Ta automaticky počítá s vyplněním či naopak proškrtnutím kolonky Extra tips (spropitné) na účtence s následným doplněním celkové ceny. Své odpovědi na otázky ale najdete třeba i na webových stránkách společnosti MasterCard.
Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Banky začínají proměňovat své pobočky. Boj o klienty má další rozměr

Nový koncept klientsky přívětivých poboček odstartovala Komerční banka v roce...

Do bankovního světa zasáhla digitalizace. Klienti už nemusí chodit na pobočky, mohou finance spravovat po internetu i...

V bezkontaktních platbách jsou Češi na špici. Platit půjde i hodinkami

Chytré hodinky začínají obsahovat platební funkce.

Pípání u pokladen Čechy baví, bezkontaktnímu placení přišli na chuť mladí i staří. Meziročně vzrostl podíl...

Chybějící „s“ v protokolu na internetu vás může připravit o peníze

Ilustrační snímek

Internetové bankovnictví je užitečná vymoženost. Nemusíme chodit na pobočky bank a své peníze máme kdykoliv pod...

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Kurzy.cz Nejsou řemeslníci, dělníci, snad i soustružníků je málo. Úvahy o tom, jak tento problém vyřešit, se množí jako houby po...

Najdete na iDNES.cz