Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úvěr na vlastní bydlení = nižší daně

aktualizováno 
Spláceli jste v roce 2006 úvěr, díky němuž jste si pořídili či vylepšili vlastní bydlení? Máte šanci platit nižší daně.

dům, nemovitost

Petr Hanák si v loňském roce vzal úvěr ze stavebního spoření. Úvěr začal řádně splácet, zaplatil stavební spořitelně 30 000 korun. Počátkem února dalšího roku mu ze spořitelny přišel dopis, jehož součástí bylo i potvrzení o výši zaplacených úroků 20 500 korun. Nebyl si jistý, k čemu mu takové potvrzení je, proto raději zavolal do stavební spořitelny. Tam mu vysvětlili, že může zaplacené úroky uvést do svého daňového přiznání, sníží si tím daňový základ.

S úroky můžete jít za zaměstnavatelem

Daňovou úlevu můžete uplatnit prostřednictvím svého zaměstnavatele. Když vaše daně řeší mzdová účtárna, musíte jí včas dodat potvrzení ze stavební spořitelny nebo z banky. Včas bývá obvykle do 15. února, po dohodě se však dá ledacos zařídit i po tomto datu.

Novinkou je to, že mzdová účtárna zpracuje úlevu na dani i z hypotečního úvěru, dříve platilo, že stavební spoření zpracuje zaměstnavatel, v případě hypotéky si musel člověk daňové přiznání vyřešit sám.

Pokud jste potvrzení nestihli do mzdové účtárny doručit včas, nebo si prostě chcete daně vyřešit sami, budete podávat daňové přiznání.

V tom případě vepište výši zaplacených úroků, kterou vám banka potvrdila, do řádku 47, v případě, že daníte společně s manželem, i do řádku 509 přílohy číslo 5.

K daňovému přiznání potom přiložte jako další přílohu ono potvrzení z banky či stavební spořitelny.

Ne všechny úroky lze odečíst

Většina lidí, která má úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéku, může tuto daňovou výhodu uplatnit. Ne však úplně všichni. Úlevu nemohou využít ti, kdo financují bytovou výstavbu v rámci svých podnikatelských aktivit nebo za účelem pronájmu. „Respektive, odečítat si mohou jen poměrnou část, která odpovídá zajištění jejich vlastního bydlení,“ doplňuje daňový poradce Zdeněk Veselý.

Naopak potěšující je, že úlevu můžete využít nejen tehdy, když stavíte, kupujete či rekonstruujete bydlení, ale třeba i ve chvíli, kdy splácíte členský podíl k družstevnímu bydlení, potřebujete vypořádat rozvedeného manžela nebo vyplatit spoludědice v dědickém řízení. Bydlení, do kterého investujete, nemusí být ani vaše, může jít třeba o družstevní byt nebo můžete být v klasickém nájmu. Musíte však být schopni doložit, že řeší vaši bytovou potřebu, případně bytovou potřebu vašich dětí, rodičů či prarodičů. Trvalý pobyt přitom není podmínkou, důležité je, že v nemovitosti, kterou splácíte, máte skutečné bydliště. To byste v případě požadavku z finančního úřadu dokládali třeba svědectvím sousedů. 

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

Kolik vlastně ušetříte

Zaplacené úroky sníží daňový základ, ze kterého si budete vypočítávat daň z příjmu. Protože platí, že daň v Česku progresivně roste s tím, jak stoupají příjmy, ušetří při stejné výši zaplacených úroků víc lidé s vysokými příjmy.

Jaký je rozdíl v úsporách, ukazuje následující tabulka:

Úroky se časem mění

Částka, kterou ušetříte na daních, bude každý rok trochu jiná. Zpočátku platíte víc úroků, časem, i když splátka zůstane stejná, se poměr úroku a splácené jistiny mění a vy víc umořujete dluh. Úspora na daních se tím o něco snižuje, až je na konci splácení téměř nulová.

Příklad: Jak se mění úspora na dani při úvěru 1 500 000 korun, sazbě 5 % a splatnosti 20 let? Úspora klienta, který má daňový základ 400 000 korun bude po prvním roce splácení 23 316 korun. Po desátém roce splácení bude úspora jen 15 546 korun.

Maximálně odečtete 300 tisíc

Odečíst z daňového základu si přitom můžete zaplacené úroky v celkové výši maximálně 300 000 korun. „Úroky v takové výši odpovídají hypotéce na víc než šest milionů korun. Vzhledem k tomu, že většina hypotečních bank hlásí nejčastější výši hypotečního úvěru 1,5 až 2 miliony, většina lidí s omezením nebude mít problém,“ vysvětluje finanční poradce Tomáš Kučera

Je třeba počítat s tím, že částka 300 000 korun se vztahuje k celému roku, během kterého jste platili úroky. Při placení úroků jen po část roku můžete odečíst jen poměrnou část. Kdo začal například splácet až v prosinci, může uplatnit nejvýše jednu dvanáctinu, tedy 25 000 Kč.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

NÁZOR: Kam zamíří sazby hypoték. Budeme platit 2,4 nebo 10 procent?

Martin Mašát

Ceny bytů rostou do nebe, sazby hypoték jsou stále nízké a úvěry si lidé berou jak housky na krámě. Nic ale netrvá...

Nemovitosti jsou drahé! Ale kdeže, vysvětluje ekonom

Martin Mašát

Zaručené zprávy o drahých nemovitostech, cenových bublinách a nárůstech hodnoty bydlení číhají na každém kroku. Ale...

Dražší hypotéce lze předejít předfixací. Jak funguje a kde ji uzavřít?

Ilustrační snímek

Srpnové zvýšení základních úroků centrální bankou zdražilo peníze na mezibankovním trhu, což se podle odborníků brzy...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz