Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úvěr pro dítě není žádná legrace

aktualizováno 
Problémem je totiž to, že zde dochází k zadlužení nezletilé osoby a mohlo by dojít ke sporům mezi rodiči a dítětem poté, co se stane zletilým. Zároveň zákonní zástupci používají finanční prostředky, které jsou majetkem dítěte. Dítě je účastníkem stavebního spoření a vklady a výnosy tedy patří jemu, přesto, že mu je naspořili rodiče. Co tedy rodiče musí zařídit, než budou moci využít na bytové potřeby úvěru, na který vznikl nárok ze smlouvy dítěte?
Zákonným zástupcem dítěte, který jedná se stavební spořitelnou, podepisuje za něj smlouvy a podobně, jsou vždy pouze rodiče (ne babička a dědeček!), nebo pokud dítě rodiče nemá, zástupce určí soud – např. opatrovníka, pěstouna. Také smlouvu o stavebním spoření mohou dítěti sjednat pouze zákonní zástupci, rodiče, ne však prarodiče.

Zákonní zástupci mohou hospodařit s majetkem nezletilého pouze jde-li o běžné záležitosti, jinak si musí opatřit schválení soudu. V odůvodnění je třeba zdůraznit , že právní úkon, který má být schválen, je ve prospěch dítěte. Žádosti k soudu musí podepisovat oba dva zákonní zástupci, i když spolu nežijí.

Nejprve je nutno požádat u opatrovnického soudu o ustanovení opatrovníka, který má za úkol hájit zájmy dítěte, podepisuje za něj úvěrovou smlouvu a další dokumenty. Opatrovníkem mohou být např. prarodiče, pracovník sociálního odboru Městského úřadu a jiní. Žádost o opatrovníka podávají  zákonní zástupci, tedy rodiče,  a soud vydá usnesení o ustanovení opatrovníka. Poté se podá žádost o úvěr. Za dítě ji podepíše opatrovník a rodiče podepíší prohlášení spoludlužníka. Po podpisu úvěrové smlouvy ji rodiče předloží soudu spolu s návrhem na schválení právního úkonu za nezletilého a soud pak vydá rozsudek, kterým tento právní úkon za nezletilé dítě schválí. Pak je teprve úvěr vyplacen.

Shrnutí postupu, kterým je možné získat úvěr ze smlouvy nezletilého dítěte (pouze obecně, v praxi se mohou vyskytnout jiné postupy a situace)

  • Účastníkem stavebního spoření je nezletilé dítě.
  • Zákonní zástupci požádají o ustanovení opatrovníka, který bude nezletilého zastupovat při uzavření smlouvy o úvěru.
  • Podají k okresnímu či obvodnímu místně příslušnému (podle trvalého bydliště) opatrovnickému soudu návrh na ustanovení opatrovníka nezletilému.
  • Zde zákonní zástupci uvedou, že musí řešit bytovou potřebu v rámci rodiny a k tomu musí použít prostředky z účtu stavebního spoření nezletilého a čerpat úvěr na nezletilého. Opatrovníka sami navrhnou a návrh podepisují. Přiloží také návrh smlouvy o úvěru.
  • Soud vydá usnesení o ustanovení opatrovníka.
  • Až bude opatrovník stanoven, podají rodiče žádost o úvěr, za dítě ji podepíše opatrovník. Zákonní zástupci podepíší prohlášení spoludlužníka. K žádosti o úvěr se přiloží usnesení soudu o stanovení opatrovníka.
  • Vyřízení úvěru.
  • Po vyřízení úvěru rodiče předloží soudu dokumenty (smlouva o stavebním spoření, smlouva o úvěru,…) a předloží je soudu spolu s návrhem na schválení právního úkonu za nezletilého. Zde podají odůvodnění, že prováděný právní úkon je prospěšný pro dítě.
  • Soud vydá rozsudek, který rodiče přiloží k žádosti o vyplacení úvěru.
  • Úvěr je konečně vyplacen (samozřejmě pokud jej stavební spořitelna poskytla při dostatečném zajištění úvěru a po schválení dostatečných příjmů na splácení úvěru).

Pokud se rodiče těmto procedurám chtějí vyhnout, mohou smlouvu dítěte zrušit a naspořené peníze převést na svoji smlouvu, ze které budou čerpat úvěr. Bude-li však smlouva zrušena dříve než za pět let od uzavření, dojde ke ztrátě státní podpory. Některé spořitelny umožňují čerpání úvěru na dítě do malé částky, kterou si samy stanoví (např. úvěr do 50 000 Kč), bez tohoto složitého schvalování opatrovnickým soudem.

Žádali jste o úvěr na své nezletilé dítě? Jaké s tím máte zkušenosti? Jak dlouho celý proces trval?

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Zmapováno: Kdo je dluhový „závislák“ a proč řada Čechů půjčky odmítá

Ilustrační snímek

Pro řadu Čechů jsou dluhy běžná věc. „To se nám to utrácí, když nám jiní půjčují,“ říkají chroničtí dlužníci po vzoru...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Kurzy.cz Švédsko je známo díky některým hudebním skupinám a zpěvákům, světu dalo společnost IKEA a ukazuje, jak může vypadat stá...

Najdete na iDNES.cz