Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úvěr půjde do dvou týdnů zrušit!

aktualizováno 
Lidé budou mít volnější ruce při pořizování věcí na splátky. Pokud si totiž nakupování na dluh rozmyslí, budou moci bez obav zboží vrátit a úvěr do 14 dnů zrušit. Taková je představa Evropského parlamentu, který novelu o spotřebitelském úvěru odsouhlasil. Platit by mohla během tří let.

"Současné zákony jsou nedostatečné. Na tlak spotřebitelů a jejich organizací vzniká novela evropské směrnice," popisuje Jana Luhanová ze Sdružení na obranu spotřebitelů.

"Komise chce zároveň spotřebitelům umožnit, aby si mohli pořizovat úvěr nejen ve své vlastní zemi, ale také v zahraničí, a to za nejlepších možných podmínek. Ve všech zemích bude vysoká úroveň ochrany spotřebitele," říká k tomu český komisař EU Pavel Telička.

Mnoho věcí, které bude evropská směrnice upravovat, už v Česku platí. Novinkou by byla možnost odstoupit od smlouvy do 14 dnů od jejího uzavření. "To by bylo pro spotřebitele velkým přínosem. Dnes je to možné v podstatě jen při uzavření smlouvy mimo stálou provozovnu," dodává Luhanová. Podle ní bývají smlouvy složité a možnost od ní odstoupit dává člověku čas si ji prostudovat.

Spotřebitelské úvěry čekají změny

* možnost odstoupit od smlouvy do 14 dnů od jejího podpisu

* lidé si budou moci snadněji pořídit i úvěr v zahraničí, všude budou platit stejná pravidla

* zpřísní se postihování nekalého obchodního jednání a klamavé reklamy

* to vše povede k větší ochraně spotřebitele

Pramen: Evropská komise

Nákupy na dluh jsou v tuzemsku stále populárnější. Průměrná domácnost dluží odhadem 90 tisíc korun a pět procent z nich má problémy s jejich splácením.

Podle nového návrhu nebudou členské státy moci jít v oblasti ochrany spotřebitele dále, než dovolí směrnice, a všude budou platit stejná pravidla. "Větší míra sjednocení pak povede k větší konkurenci a nakonec k nižším cenám pro spotřebitele," dodává Telička. Podle něj tím vznikne skutečný jednotný trh s úvěry.
Radost pro spotřebitele bude vykoupena obavami těch, kdo úvěry poskytují. "Zaznívají hlasy, že příliš tvrdá regulace omezí spektrum finančních služeb nebo jejich poskytování prodraží," varuje Petr Karel z GE Capital Bank.

Podle Jany Skalové ze společnosti Cetelem není možnost odstoupení od smlouvy úplnou novinkou. "Už dnes takto fungují některé obchodní řetězce v České republice u kupních smluv. Finanční služby jsou do značné míry rovněž zboží, takže předpokládáme, že to bude fungovat obdobně," říká Skalová.

Současný zákon o spotřebitelském úvěru podle ní už dnes počítá s možností jednostranně smlouvu ukončit. Klient při něm předčasně splatí zbytek úvěru, aniž by za to byl jakýmkoliv způsobem sankcionován. "U našich klasických i revolvingových úvěrů tato možnost rovněž existuje. Pro nás je podstatný fakt, zda už proběhla splatnost první splátky, či nikoliv. Pokud ne, vrátíme si vzájemná plnění. Pokud ano, klient měl peněžní prostředky půjčené po určitou dobu a za tu dobu je povinen zaplatit úrok. Ten je obsažen v té první splátce," popisuje dnešní praxi Skalová.

Evropský zákon ještě musí projít dalším schvalovacím kolečkem. Mohl by začít platit v příštím roce a do dvou let by ho měl každý členský stát unie dostat do svých zákonů.

Které banky nabízejí americkou hypotéku a za jakých podmínek? Co byste měli zohlednit při jejím výběru? Přečtěte si naše aktuální téma.Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Další z rubriky

S jakými výdaji navíc počítat, když se rozhodnete pro hypotéku

Ilustrační snímek

V posledním roce došlo v oblasti hypoték k utahování šroubů a zpřísňování pravidel. Ceny nemovitostí rostou a klienti...

Hypotéky opět zdražují, sazba pod dvě procenta je nejspíš minulostí

Ilustrační snímek

V prosinci 2017 úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou...

Sazby hypoték se dál zvedají. Banky sledují bedlivě konkurenci

Ilustrační snímek

V listopadu letošního roku úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Během jedenáctého měsíce se vyšplhaly na...

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Kurzy.cz Zdroj: ČRO Radiožurnál | 20.4.2018 | 17:06 | Pořad: Dvacítka Radiožurnálu Jan MOLÁČEK, moderátor -------------------- Z...

Najdete na iDNES.cz