Úvěr půjde do dvou týdnů zrušit!

aktualizováno 
Lidé budou mít volnější ruce při pořizování věcí na splátky. Pokud si totiž nakupování na dluh rozmyslí, budou moci bez obav zboží vrátit a úvěr do 14 dnů zrušit. Taková je představa Evropského parlamentu, který novelu o spotřebitelském úvěru odsouhlasil. Platit by mohla během tří let.

"Současné zákony jsou nedostatečné. Na tlak spotřebitelů a jejich organizací vzniká novela evropské směrnice," popisuje Jana Luhanová ze Sdružení na obranu spotřebitelů.

"Komise chce zároveň spotřebitelům umožnit, aby si mohli pořizovat úvěr nejen ve své vlastní zemi, ale také v zahraničí, a to za nejlepších možných podmínek. Ve všech zemích bude vysoká úroveň ochrany spotřebitele," říká k tomu český komisař EU Pavel Telička.

Mnoho věcí, které bude evropská směrnice upravovat, už v Česku platí. Novinkou by byla možnost odstoupit od smlouvy do 14 dnů od jejího uzavření. "To by bylo pro spotřebitele velkým přínosem. Dnes je to možné v podstatě jen při uzavření smlouvy mimo stálou provozovnu," dodává Luhanová. Podle ní bývají smlouvy složité a možnost od ní odstoupit dává člověku čas si ji prostudovat.

Spotřebitelské úvěry čekají změny

* možnost odstoupit od smlouvy do 14 dnů od jejího podpisu

* lidé si budou moci snadněji pořídit i úvěr v zahraničí, všude budou platit stejná pravidla

* zpřísní se postihování nekalého obchodního jednání a klamavé reklamy

* to vše povede k větší ochraně spotřebitele

Pramen: Evropská komise

Nákupy na dluh jsou v tuzemsku stále populárnější. Průměrná domácnost dluží odhadem 90 tisíc korun a pět procent z nich má problémy s jejich splácením.

Podle nového návrhu nebudou členské státy moci jít v oblasti ochrany spotřebitele dále, než dovolí směrnice, a všude budou platit stejná pravidla. "Větší míra sjednocení pak povede k větší konkurenci a nakonec k nižším cenám pro spotřebitele," dodává Telička. Podle něj tím vznikne skutečný jednotný trh s úvěry.
Radost pro spotřebitele bude vykoupena obavami těch, kdo úvěry poskytují. "Zaznívají hlasy, že příliš tvrdá regulace omezí spektrum finančních služeb nebo jejich poskytování prodraží," varuje Petr Karel z GE Capital Bank.

Podle Jany Skalové ze společnosti Cetelem není možnost odstoupení od smlouvy úplnou novinkou. "Už dnes takto fungují některé obchodní řetězce v České republice u kupních smluv. Finanční služby jsou do značné míry rovněž zboží, takže předpokládáme, že to bude fungovat obdobně," říká Skalová.

Současný zákon o spotřebitelském úvěru podle ní už dnes počítá s možností jednostranně smlouvu ukončit. Klient při něm předčasně splatí zbytek úvěru, aniž by za to byl jakýmkoliv způsobem sankcionován. "U našich klasických i revolvingových úvěrů tato možnost rovněž existuje. Pro nás je podstatný fakt, zda už proběhla splatnost první splátky, či nikoliv. Pokud ne, vrátíme si vzájemná plnění. Pokud ano, klient měl peněžní prostředky půjčené po určitou dobu a za tu dobu je povinen zaplatit úrok. Ten je obsažen v té první splátce," popisuje dnešní praxi Skalová.

Evropský zákon ještě musí projít dalším schvalovacím kolečkem. Mohl by začít platit v příštím roce a do dvou let by ho měl každý členský stát unie dostat do svých zákonů.

Které banky nabízejí americkou hypotéku a za jakých podmínek? Co byste měli zohlednit při jejím výběru? Přečtěte si naše aktuální téma.Autor:


Nejčtenější

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Nechceme být pouhými překupnicemi květin, říkají mladé podnikatelky

Majitelky květinářství Barbora Zimolová (vlevo) a Šarlota Palová.

Jsou mladé, vzdělané a plné energie. Nedávno otevřely v centru Brna neobvyklé květinářství s atmosférou baru. Přestože...

Unikátní výzkum: kam investují čeští milionáři a co je znepokojuje

Ilustrační snímek

V Česku je podle odhadů 28 tisíc dolarových milionářů. Své soukromí si však střeží. Dozvědět se, kam investují a jak se...

Další z rubriky

Úroky u hypoték rostou každý měsíc. Ideální je refinancovat úvěr v létě

Ilustrační snímek

Na konci roku bude podle odborníků průměrný úrok u hypotéky s pětiletou fixací na 3,5 %. To značí, že ten, komu se...

Stavební spoření je atraktivnější. Díky úvěrům i zhodnocení vkladů

Ilustrační snímek

Stavební spoření není v Česku na ústupu. Naopak se o něj opět zvedá zájem. A to jak o úvěry, tak i samotné spoření....

Státní hypotéka není takový trhák, jak se čekalo. Co vlastně je?

Ilustrační snímek

Mluvilo se o enormním zájmu. A počítalo se s tím, že bude objem peněz určený na státní hypotéku pro mladé vybraný do...

Jak centrální banky zkrotí příští recesi?

Jak centrální banky zkrotí příští recesi?

Kurzy.cz Začátkem roku 2001, když se zbytek Ameriky vracel po svátcích k normálu, svolala komise Fedu pro monetární politiku kon...Najdete na iDNES.cz