Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úvěr ze stavebního spoření? Jen s pevnými nervy!

aktualizováno 
Ze záplavy nabídek bank a stavebních spořitelen se zdá, že není dnes nic jednoduššího než získat u nich úvěr. Peripetie, kterými člověk musí pro získání peněz projít, a kvanta papírů, která musí dodat, však předčí i nejhorší očekávání.

Nejsem žádný masochista, ale jak jinak získat půl milionu na družstevní byt, když nemáte žádné úspory. Výběr, do které stavební spořitelny zajít, byl rychlý a možná ne zcela racionální. Nicméně úroky se dnes příliš neliší, a proto rozhodla v posledním výběrovém kole vzdálenost od pracoviště, což se posléze ukázalo jako velmi výhodné kvůli množství návštěv, které jsem musela absolvovat.

Tak tedy Všeobecná stavební spořitelna Komerční banky. První schůzka se odehrála poměrně rychle a paní z prodejního místa mě již netrpělivě vyhlížela. Ne tak již při příštích deseti setkáních. První dojem dobrý, ručit nemovitostí nemohu, takže uzavřu jednu smlouvu o stavebním spoření, a posléze i úvěru na sebe, a druhou na matku. „Musíte dodat potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, vaše, maminky, a vašich dvou ručitelů, no měli by být čtyři, ale když budou mít dost velký plat, stačí dva na obě smlouvy,“ začala vypočítávat paní. No a dále všichni musí dodat dvě poslední výplatní pásky, smlouvu o převodu členských práv k bytu, výpis družstva z obchodního rejstříku. To už se člověku, který nesnáší obíhání nejrůznějších institucí a shánění papírů, začala točit hlava. A to nebylo všechno.

Chcete se dozvědět více informací o stavebním spoření? Pak určitě navštivte speciální přílohu sporeni.idnes.cz

Sehnat ručitele sice není problém, ale v jejich vlastním zájmu je lepší si vybrat takového, který sám nesplácí žádnou půjčku. V tom případě by totiž musel dodávat i vlastní smlouvu o půjčce i se splátkovým kalendářem. Dobré přátelství by sice mělo vydržet jakoukoli zátěž, ale přece jenom jsem se rozhodla to raději nezkoušet. Vybrala jsem si proto dvě dívky dluhy nezatížené. Bohužel, jedna se ukázala jako „nedůvěryhodná“, protože po roce práce v Paříži je v Česku zaměstnána jenom půl roku. Výsledkem bylo, že poté, co jsem po třech nedělích posháněla všechny papíry, jsem se dozvěděla, že příliš krátce pracující ručitelka musí dodat ještě pracovní smlouvu a platový výměr.

Pár dní hledání a dodala jsem je. „Ještě nám tu chybí váš rodný list,“ čekalo mě na uvítanou při další cestě do prodejní kanceláře. Proč proboha, napadlo mě. „Musíme dokázat, že jste dcera své matky,“ zní odpověď. No, lepší než dokazovat otcovství. Po bližším vysvětlení začínám chápat, podepisuju některé dokumenty za maminku, ale na klidu mi to nepřidá.

Rodný list jsem po několika hodinách našla, a když už jsem začínala mít dojem, že mám vše a papíry budou odeslány do banky, kde je začne zkoumat úvěrové oddělení, bliká mi na telefonu známé číslo paní z banky. Začínám na něj být alergická. „Prověřovala jsem, jestli někdo z vašich ručitelů nepodniká, a našla jsem, že vaše ručitelka v roce 1993 dělala průvodce a je tak stále vedena. Takže potřebuji buď potvrzení z finančního úřadu, že už to skončila, anebo daňové přiznání,“ říká. Obava, že ztratím nejlepší kamarádku, ve mně narůstá. Naštěstí je statečná, probojuje se telefonicky na správnou ženu na úřadu v Karviné a po dvou týdnech pošťáci doručí vytoužené potvrzení.

Mezitím mě však čekal větší šok. Dvě z dodaných potvrzení o příjmu mezitím vypršela, platí totiž jen měsíc. Jímá mě hrůza. Firma, kde v Ústí nad Labem pracuje moje matka, je šíleně nepružná a navíc v nesnázích a dalšího potvrzení bych už se nemusela dočkat. „Nestačí, že když jsem vám je dávala, tak platila?“ snažím se. Ne. Paní je však vstřícná, však za mé upsání ďáblu získá pěkná procenta. „No, tady na tom potvrzení bychom tu devítku v datu mohli přepsat na desítku,“ navrhuje a hned vytahuje asi pět propisek, abychom vyzkoušeli, která barva tuhy je nejblíže té na potvrzení. Naštěstí žádná, takže mezitím začne můj ochromený mozek pracovat a říkám, že papír buď zkusím získat ještě jednou, nebo se s falšováním datumu vypořádám v soukromí. Naštěstí to nebylo třeba.

Administrativní moloch mě nakonec nepohltil, podařilo se mi získat nová potvrzení a ještě i dodatečně jsem zaběhla k notáři, aby stvrdil podpisy na smlouvě k bytu. Od doby, kdy jsem poprvé vyrazila na cestu za úvěrem, už uplynulo sedm týdnů. Teď čekám, lidí jako já je zřejmě hodně, takže úvěráři potřebují čtyři až šest týdnů, aby se s mým případem vypořádali. Možná bych vyhrála dřív ve sportce.

Co vy? Mylsíte si, že je získání úvěru ze stavebního spoření snadné? Podělte se s námi o své zkušenosti s touto procedurou. 

Zpět na aktuální téma: "Stavební spoření: Máte nejvyšší čas!" 

 Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Na co si dát pozor, když chcete nákup auta řešit operativním leasingem?

Ilustrační snímek

Pro spoustu lidí přestává být důležité auto vlastnit. Stačí jim si ho půjčit či na nějakou dobu pronajmout. Na co dbát,...

Další z rubriky

Úroky u hypoték rostou každý měsíc. Ideální je refinancovat úvěr v létě

Ilustrační snímek

Na konci roku bude podle odborníků průměrný úrok u hypotéky s pětiletou fixací na 3,5 %. To značí, že ten, komu se...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Blíží se krize hypotečního trhu? Zájem o hypotéky začíná klesat

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték zastavily v květnu svůj růst a zůstaly nezměněné na 2,51 %. Poprvé od roku 2009 ovšem došlo k...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...Najdete na iDNES.cz