Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úvěry jdou 'na dračku'

  0:01aktualizováno  0:01
Počítač dětem pod stromeček a manželce nový mobilní telefon. Ale kde na to rychle vzít peníze, když se během roku nestihlo naspořit? Čím dál více lidí si jde půjčit - do banky, ke splátkovým prodejcům, nebo k soukromým firmám či osobám. Ne každá zdánlivě lákavá nabídka je však tak výhodná a při ukvapeném rozhodnutí se dají prodělat tisíce, ale i desetitisíce korun.

Rekordní boom v úvěrech občanům zažívají banky. Spotřební úvěry u bank se letos meziročně zvýšily o téměř 30 miliard na 46 miliard, takže tempo růstu dluhů domácností nabralo oproti předchozím rokům více než dvojnásobnou rychlost.

Dvacet tisíc s navýšením o tři tisíce, či dvakrát více?
Vyhlédli jste si jednodušší počítač za 20 tisíc korun a úvěr chcete splácet dva roky. Můžete zkusit štěstí u své banky, nebo rovnou u prodejce využít nabídky koupě na splátky. Při srovnání obvyklých nabídek však vycházejí značné rozdíly.

Dvacetitisícový úvěr u banky stojí na úrocích a poplatcích zhruba tři tisíce navíc, zatímco u splátkového prodejce bezmála sedm tisíc. Rozdíly se mění podle velikosti úvěru a doby splácení. Podle šéfa společnosti GE Capital Multiservis Jiřího Pathyho je cena vyšší proto, že splátkoví prodejci půjčují mnohem ochotněji než banky a nesou tak i vyšší rizika.

Překážka v bankách
Bankovní úvěry jsou ve srovnání s ostatními možnostmi půjčení peněz levnější, ovšem zájemce naráží na řadu překážek. Minimální výše úvěru je 20 tisíc korun v ČSOB či 50 tisíc v Komerční bance, pouze Česká spořitelna uvádí, že je možný i nižší úvěr. Banky sice nabízejí nižší kontokorentní úvěry, ale pro ně je podmínkou zřízení účtu a obvykle i delší finanční historie.

Požadavek na minimální výši úvěru pak od banky logicky odradí zájemce o koupi televize za deset tisíc, zatímco pro splátkové prodejce je to nejběžnější klient. Průměrný nákup na splátky se pohybuje kolem této částky a obrat splátkových prodejců dosahuje 15 až 18 miliard ročně.

Konkurence v poskytování úvěrů se přiostřuje a banky jako Komerční banka či Česká spořitelna poskytují půjčky i lidem, kteří nejsou jejich klienty. "Žádost vyřídíme stejně rychle jako pro naše klienty, maximálně do dvou dnů. Jen je třeba doložit více informací, které u svých klientů známe z jejich finanční historie," uvedla Markéta Dvořáčková z Komerční banky.

Nedáme a neřekneme proč
Při odmítnutí žádosti o úvěr v bance i u splátkového prodejce zájemce narazí na problém. Nikde se nedozví proč, kde je chyba. "Nemáme povinnost tyto informace sdělovat a hodnocení klientů je obchodní tajemství," konstatovala mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková.

Překážkou může být přitom často zdánlivá maličkost, například krátký pobyt v novém zaměstnání. Lidé, kteří u finančních institucí neuspějí, nebo se jim vyhýbají, se pak obracejí na nejrůznější soukromé firmy a osoby poskytující úvěry.
V tomto případě je však třeba obvykle počítat s několikanásobně vyššími úroky.

Půjčky za 100 procent
Inzerátů na půjčky jsou plné noviny i internet. "Úroky? To záleží na podmínkách. Nelze to říci po telefonu. Přijďte vyplnit formulář," říká muž, který inzeruje půjčky pod heslem "Žádná lichva".

Když už se však úrok spočítá, a firmy mají ze zákona povinnost uvádět jeho plnou roční výši, dosahuje často až stovek procent. "Chcete padesát tisíc na dva roky? Tak to vám říkám, že by vás naše odměna zruinovala. Chceme tak dvě procenta týdně," říká obchodník, jehož klientelou jsou prý hlavně zelináři, kteří koupí vagon rozinek a potřebují dvouměsíční úvěr, než ho rozprodají.

V této oblasti podnikají i zavedené firmy jako britská Provident Financial. Její roční úroky jsou od 199 do 481 procent. Na infolince se však zájemce dozví pouze jeden příklad.

Úvěr tři tisíce lze splácet 31 týdnů po 150 korunách. Kdo nepochodil u bank, nemusí uspět ani u těchto firem. Společnosti často preferují, aby byl dlužník zaměstnaný a mohl doložit pravidelné příjmy. Pro podnikatele je situace obtížnější. "Podnikáte? Aha... a v čem? Prodejna s dárkovými předměty? Tak to jděte rovnou do banky," reagoval pracovník firmy, která nabízí úvěry "rychle a diskrétně". 

Autoři:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Kvíz: Víte, jak je to s předkupním právem u nemovitosti?

Ilustrační snímek

Od 1. ledna letošního roku vstoupilo v platnost nové znění předkupního práva. Spoluvlastníkům v rodině přináší výhody,...

Peníze od státu: které dávky a kolik peněz můžete dostat při nemoci

Ilustrační snímek

Když je člověku zle a ještě má obavy, z čeho zaplatí složenky, je to opravdu zlé. O to horší, že lidem ve stresu léčba...

Školák stojí bezmála šest tisíc korun, nejdráže vyjde aktovka a pomůcky

Ilustrační snímek

Základní náklady na dítě, které jde kupříkladu poprvé do školy, vycházejí na necelých šest tisíc korun. Jsou tu však i...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...Najdete na iDNES.cz