Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úvěry jdou 'na dračku'

  0:01aktualizováno  0:01
Počítač dětem pod stromeček a manželce nový mobilní telefon. Ale kde na to rychle vzít peníze, když se během roku nestihlo naspořit? Čím dál více lidí si jde půjčit - do banky, ke splátkovým prodejcům, nebo k soukromým firmám či osobám. Ne každá zdánlivě lákavá nabídka je však tak výhodná a při ukvapeném rozhodnutí se dají prodělat tisíce, ale i desetitisíce korun.

Rekordní boom v úvěrech občanům zažívají banky. Spotřební úvěry u bank se letos meziročně zvýšily o téměř 30 miliard na 46 miliard, takže tempo růstu dluhů domácností nabralo oproti předchozím rokům více než dvojnásobnou rychlost.

Dvacet tisíc s navýšením o tři tisíce, či dvakrát více?
Vyhlédli jste si jednodušší počítač za 20 tisíc korun a úvěr chcete splácet dva roky. Můžete zkusit štěstí u své banky, nebo rovnou u prodejce využít nabídky koupě na splátky. Při srovnání obvyklých nabídek však vycházejí značné rozdíly.

Dvacetitisícový úvěr u banky stojí na úrocích a poplatcích zhruba tři tisíce navíc, zatímco u splátkového prodejce bezmála sedm tisíc. Rozdíly se mění podle velikosti úvěru a doby splácení. Podle šéfa společnosti GE Capital Multiservis Jiřího Pathyho je cena vyšší proto, že splátkoví prodejci půjčují mnohem ochotněji než banky a nesou tak i vyšší rizika.

Překážka v bankách
Bankovní úvěry jsou ve srovnání s ostatními možnostmi půjčení peněz levnější, ovšem zájemce naráží na řadu překážek. Minimální výše úvěru je 20 tisíc korun v ČSOB či 50 tisíc v Komerční bance, pouze Česká spořitelna uvádí, že je možný i nižší úvěr. Banky sice nabízejí nižší kontokorentní úvěry, ale pro ně je podmínkou zřízení účtu a obvykle i delší finanční historie.

Požadavek na minimální výši úvěru pak od banky logicky odradí zájemce o koupi televize za deset tisíc, zatímco pro splátkové prodejce je to nejběžnější klient. Průměrný nákup na splátky se pohybuje kolem této částky a obrat splátkových prodejců dosahuje 15 až 18 miliard ročně.

Konkurence v poskytování úvěrů se přiostřuje a banky jako Komerční banka či Česká spořitelna poskytují půjčky i lidem, kteří nejsou jejich klienty. "Žádost vyřídíme stejně rychle jako pro naše klienty, maximálně do dvou dnů. Jen je třeba doložit více informací, které u svých klientů známe z jejich finanční historie," uvedla Markéta Dvořáčková z Komerční banky.

Nedáme a neřekneme proč
Při odmítnutí žádosti o úvěr v bance i u splátkového prodejce zájemce narazí na problém. Nikde se nedozví proč, kde je chyba. "Nemáme povinnost tyto informace sdělovat a hodnocení klientů je obchodní tajemství," konstatovala mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková.

Překážkou může být přitom často zdánlivá maličkost, například krátký pobyt v novém zaměstnání. Lidé, kteří u finančních institucí neuspějí, nebo se jim vyhýbají, se pak obracejí na nejrůznější soukromé firmy a osoby poskytující úvěry.
V tomto případě je však třeba obvykle počítat s několikanásobně vyššími úroky.

Půjčky za 100 procent
Inzerátů na půjčky jsou plné noviny i internet. "Úroky? To záleží na podmínkách. Nelze to říci po telefonu. Přijďte vyplnit formulář," říká muž, který inzeruje půjčky pod heslem "Žádná lichva".

Když už se však úrok spočítá, a firmy mají ze zákona povinnost uvádět jeho plnou roční výši, dosahuje často až stovek procent. "Chcete padesát tisíc na dva roky? Tak to vám říkám, že by vás naše odměna zruinovala. Chceme tak dvě procenta týdně," říká obchodník, jehož klientelou jsou prý hlavně zelináři, kteří koupí vagon rozinek a potřebují dvouměsíční úvěr, než ho rozprodají.

V této oblasti podnikají i zavedené firmy jako britská Provident Financial. Její roční úroky jsou od 199 do 481 procent. Na infolince se však zájemce dozví pouze jeden příklad.

Úvěr tři tisíce lze splácet 31 týdnů po 150 korunách. Kdo nepochodil u bank, nemusí uspět ani u těchto firem. Společnosti často preferují, aby byl dlužník zaměstnaný a mohl doložit pravidelné příjmy. Pro podnikatele je situace obtížnější. "Podnikáte? Aha... a v čem? Prodejna s dárkovými předměty? Tak to jděte rovnou do banky," reagoval pracovník firmy, která nabízí úvěry "rychle a diskrétně". 

Autoři:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...Další z rubriky

Víte jak ušetřit na nákupu v zahraničním e-shopu? Otestujte se

Ilustrační snímek

Nakupování přes internet je pro většinu z nás docela běžnou záležitostí. Když nakupujeme v rámci Evropské unie, je to...

Vymyslely nevšední obchůdek. A jejich projekt Oprášeno má úspěch

Bohunka Krejčí (vlevo) a Veronika Benešová (vpravo) založily Oprášeno vloni...

Léta obě snily o vlastním podnikání, žádná z nich ale neměla odvahu pustit se do něj sama. Naštěstí se potkaly na...

Od narození do maturity stojí dítě až tři miliony. Jak to ustát?

Ilustrační snímek

Vychovat dítě je jeden z největších finančních závazků. Už samotné narození potomka výrazně ovlivní rodinný rozpočet po...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"
Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"

V Česku je stále mnoho pozemků a domů, které mají neznámého majitele, nebo se o ně právoplatný majitel nepřihlásil. Úřa... celý článekNajdete na iDNES.cz