Úvěry v Česku? Hlavně kvůli bydlení

Dluh není ostuda, ale úplně normální součást života, platí i v Česku. Do rychlíku s úvěry, splátkami, hypotékami a leasingem Češi naskočili o dost později než západoevropské státy, a tak v míře zadlužení ještě zaostáváme. Podle výsledků studie Barometr Cetelem, která zkoumala průměrné objemy úvěrů v přepočtu na domácnost, je Česko mezi 11 evropskými zeměmi na 10. místě. Největší objem úvěrů mají Británie a Německo.

Bankovní půjčky přesáhly v tuzemsku přes 340 miliard korun, největší část z těchto peněz spolkly hypotéky, velmi rychle roste počet lidí, kteří mají kreditní karty. V šetření GE Money Bank dvacet procent dotazovaných přiznalo, že plánují do dvou let půjčku. Polovina z těchto lidí přitom uvažuje o půjčení částky menší, než je 100 000 korun. Z průzkumu Barometr Cetelem vyplývá, že evropští spotřebitelé považují možnost financování nákupu na splátky za velmi důležitou už při výběru obchodu. Například pokud nakupují automobil, oceňuje tuto možnost v Česku 57 procent zákazníků, na Slovensku 55 procent a v Maďarsku 68 procent. V Belgii je však tato záležitost důležitá jen pro 20 procent zákazníků.

V létě bazény, v zimě nábytek

Podle statistiky společnosti SOLUS se liší nákupy na dluh podle sezony. V prvním čtvrtletí roku nejčastěji zákazníci na úvěr nakupovali nábytek, vybavení pro dům, zahradu a hobby, zahradní techniku a zabezpečovací systémy, ve 2. čtvrtletí přicházeli do obchodu pro typicky letní zboží, jako jsou bazény, vybavení pro dům a zahradu, hobby potřeby, fotoaparáty a video, pořizovali dovolenou na dluh.

Kdo nesplácí

Podle zkušeností z registru dlužníků se v nich ocitají nejčastěji tři skupiny lidí. Zákazníci, kteří nakupují a už vědí, že nebudou splácet, lidé, kteří se v průběhu trvání smlouvy dostanou do existenčních problémů, ale chtějí zaplatit, a nakonec ti, kteří mají peněz dost, ale zkoušejí, nezaplatit třeba poslední splátku. Někteří z dlužníků přestože nesplácejí jeden úvěr žádají opakovaně o další – takových lidí bylo podle SOLUSu v prvním pololetí roku 25 procent, rekordman to zkoušel jedenáctkrát.

V bance na běžném účtu máte úspory v bezpečí, ale příliš tu nevydělávají. Mohou se dokonce znehodnocovat. Co s tím?
Čtěte v aktuálním tématu ZDE.